توصیه کارشناسان برای خرید کالاهای کامپیوتری در دوران گرانی دلار

بین ضروری و غیرضروری بودن کالاها مرز بکشیم

در هفته‌ای که گذشت رشد نرخ دلار آزاد به رقم حدودی 4 هزار تومان تمام معادلات کسبه و کارشناسان بازار را برای رونق شهریور ماهی بازار کامپیوتر به هم ریخت.

در کنار این رشد قیمت، مطرح شدن فرضیه‌هایی در مورد افزایش نرخ دلار آزاد تا رقم 4 هزار و 200 تومان و حتی بیشتر تا پایان سال از سوی برخی کارشناسان بازار ارز، نه تنها فضای بازار را متشنج کرده است؛ بلکه موجب نگرانی گروه خریدار و سردرگمی فعالان بازار در مورد به فروش رساندن یا نرساندن کالاها شده است.

به گفته احدی‌فر یک کارشناس بازار ارز، به دلیل اعمال تغییرات ناگهانی در میزان سود بانکی، نرخ ارز افزایش یافت و پیش‌بینی می‌شود که این اول راه است و رشد بیشتر قیمت دلار را پیش‌رو داریم. اظهارنظرهای این چنینی که به سرعت منتشر شده است موجب واکنش سریع بازار کامپیوتر و کسبه شد و نتیجه این پیش‌بینی امتناع برخی از فروشندگان از فروش کالا به محدود خریداران بازار کامپیوتر است.

این اتفاق در شرایطی که بازار پس از یک رکود طولانی در سال جدید به رونق سال تحصیلی دل بسته بود آب پاکی را روی دست فعالان بازار و خریداران ریخت و امید آنها را به تامین موجودی از بازار ناامید کرد.

با این حال برخی از کارشناسان همچنان به رونق بازار امید دارند و می‌گویند: در شرایطی که نرخ دلار در حال افزایش است بازار رونقی نسبی می‌گیرد. زیرا خریداران از ترس گران‌تر نشدن برای خرید کالا به بازار مراجعه می‌کنند.

در گزارش این هفته ضمن بررسی بازار کامپیوتر برخی توصیه‌های کارشناسی را در مورد خرید کردن یا نکردن از بازار شهریورماه ارایه می‌دهیم.

 

شهریور سرد در بازار کامپیوتر

بازارهای خرید و فروش کامپیوتر مانند بازار لوازم‌التحریر و کیف و کفش و ... در هفته‌های پایانی تابستان به دلیل نزدیکی به فصل بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها همیشه عطر و بوی دیگری دارد.

در بازار کامپیوتر هم با توجه به رشد میزان کاربری کامپیوتر، هر سال با نزدیک شدن به سال تحصیلی جدید با رشد تقاضا در مورد کالاهای کامپیوتری مواجه هستیم. کالاهایی نظیر لپ‌تاپ، تبلت و تجهیزات کامپیوتری و البته نرم‌افزارهای آموزشی و کمک‌آموزشی  و غیره.

امسال هم پیش‌بینی می‌شد پس از یک رکود شش‌ماهه شاهد رونق بازار شهریورماه باشیم؛ اما این اتفاق رخ نداد.

در حال حاضر در بازار کامپیوتر به صورت محدود شاهد تقاضا برای برخی از قطعات کامپیوتری و کالاهای جانبی مانند ماوس و کیبورد و نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس هستیم.

در بازار کالاهای کارکرده اما اوضاع کمی متفاوت است و این کالاها رونق بیشتری دارند. با این حال بیشتر خریداران در انتظار مشخص شدن روند قیمت‌ها در بازار از خرید خودداری می‌کنند.

برخی هم که بنا بر اضطرار خرید می‌کنند به سراغ نمونه‌های کارکرده یا ارزان‌قیمت و یا نهایتا خرید اقساطی کالا می‌روند.

به گفته سرآبادانی یکی از فعالان بازار کامپیوتر در شرایط فعلی حتی فروش کالای کارکرده هم ریسک است و ممکن است همین کالا فردا روز با دلار 4 هزار و 200 تومانی بیشتر از امروز بیارزد. به همین دلیل کسبه رغبت چندانی برای فروش کالا ندارند. البته برخی بنا بر اضطرار برای پاس کردن چک‌هایشان ممکن است کالا را حتی زیر قیمت بفروشند؛ اما بیشتر موارد این کالاها توسط همکاران خریداری می‌شود و مصرف‌کننده نهایی سودی از این موقعیت اضطراری نمی‌برد.

کارشناسان می‌گویند: خریداران هم با تصور این که ممکن است در آینده نزدیک حباب قیمت دلار بشکند و قیمت‌ها کاهش یابد از خرید کالا خودداری می‌کنند و البته در این بین گروهی بیم آن دارند که قیمت‌ها افزایش بیشتری یافته و برای خرید به بازار مراجعه می‌کنند، اما به دلیل اینکه قیمت‌ها بیش از آنچه است که باید باشد از خرید منصرف می‌شوند. اینجاست که پای خریدهای مسافری و آن ور آبی به میان می‌آید و خریداران ترجیح می‌دهند از دوستان و آشنایانی که از آن سوی مرزها به کشور می‌آیند درخواست کنند کالای مورد نظر آنها را خریداری کرده و به آنها برسانند.

کارشناسان می‌گویند: اما نه بازار می‌تواند مدت زیادی به این روال ادامه دهد و نه خریداران پس باید چاره‌ای اندیشید.

بخریم یا نخریم؟  

این سوال که در شرایط فعلی بهترین تصمیم برای خرید یا نخریدن کالا کدام است ذهن بسیاری از خریداران را به خود مشغول کرده است.

علی شیبانی، یک کارشناس بازار که دستی هم در واردات نوت‌بوک و تبلت دارد، می‌گوید: بهترین تصمیم این است که اگر خریدار برای کالایی مصر است و به کالا احتیاج اساسی دارد برای خرید از بازار اقدام کند و یا کالا را به صورت مسافری تامین کند. در غیر این صورت شاید بهتر باشد کمی به دلار و افت و خیزهایش فرصت دهیم تا خودی نشان دهد و ببینیم نرخ دلار روی چه عددی ثابت می‌شود. به عبارتی کارشناسان می‌گویند: کالاهای ضروری را خریداری کرده و خرید کالاهایی که چندان ضروری نیستند را به تعویق بیندازید، البته اگر قیمت فاکتور مهمی برایتان به حساب می‌آید.

کارشناسان بازار ارز اما می‌گویند که با توجه به اعمال قوانین بانکی جدید بهتر است تا فرصت هست کالای مورد نیاز را در هر حوزه‌ای خریداری کرد، زیرا با این تفاسیر دلار سر پایین آمدن ندارد.

آسیاتک به بورس می‌رود

لپ‌تاپِ همه‌چیز تمام

بازگشت کانن به ایران

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه