خانواده گیمینگ RX Vega معرفی شدند

بر کسی پوشیده نیست که دو کمپانی AMD و nVIDIA سال‌های طولانی است که رقابت نزدیکی را برای سهم فروش بالاتر از بازار پردازنده‌های گرافیکی دنبال می‌کنند. هرچند از سال 2010 تاکنون، انویدیا با صرف هزینه‌های هنگفت تحقیق و توسعه و استفاده از بهترین طراحان صنعت GPU، در تولید تراشه‌های گرافیکی بسیار موفق‌تر از AMD عمل کرده است، اما نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت که دومین سازنده بزرگ پردازنده‌های دسک‌تاپ در نبردی نابرابر در دو جبهه متفاوت، یعنی طراحی پردازنده‌های گرافیکی و مرکزی کارنامه بهتری نسبت به رقیب سنتی خود داشته است. این تغییر موازنه قدرت به‌خصوص از زمانی ملموس‌تر شد که AMD سیلیکون‌های رایزن را روانه بازار کرد. ماه گذشته، AMD گرافیک RX Vega را معرفی کرد، محصولی که به‌رغم پیش‌بینی برخی از کارشناسان، از قدرت پردازشی و توان رقابت بالایی در بازار تراشه‌های گرافیکی برخوردار بوده و برای گیمرها طراحی شده است. هر سه مدل این خانواده به تراشه گرافیکیVega 10 مجهز شده‌اند که پیش‌تر نیز در کارت Frontier Edition به‌کار گرفته شده بود. این تراشه گرافیکی با معماری GCN 5 و لیتوگرافی 14 نانومتری FinFET تولید شده و از 5/12 میلیارد ترانزیستور بهره می‌برد.
Vega 64 Liquid

Vega 64 Liquid قدرتمندترین عضو معرفی‌شده خانواده RX است که با یک واترکولینگ با رادیاتور 120 میلیمتری عرضه می‌شود. این کارت گرافیک 4096 پردازنده جریانی دارد که در 64 یونیت CU جای گرفته‌اند. 256 واحد بافت‌گذاری به همراه 64 ROP، مجموعه پردازشی پرتوانی را برای این کارت گرافیک تامین می‌کنند. اگرچه کارت R9 Fury به‌دلیل استفاده از حافظه‌های HBM و قیمت بالا خیلی مورد استقبال بازار هدف قرار نگرفت، اما هر سه مدل خانواده RX وگا به این نوع حافظه‌ها مجهز شده‌اند. بنابراین در کارت وگا 64 به میزان هشت گیگابایت از نسل دوم حافظه‌های HBM در کنار پردازنده وگا 10 مجتمع شده که با فرکانس 1890 مگاهرتز فعالیت می‌کنند. به همین دلیل، پهنای باند حافظه هم به 2048 بیت رسیده تا بیشترین راندمان را برای این کارت گرافیک به‌ارمغان آورد. فرکانس پایه این محصول 1046 مگاهرتز است که در حالت بوست به 1677 مگاهرتز افزایش می‌یابد. این کارت گرافیک با 345 وات مصرف به قیمت 699 دلار به‌فروش خواهد رسید.


Vega 64

این کارت گرافیک بیشتر مشخصاتش را از برادر بزرگ‌ترش به ارث برده و به همین دلیل می‌توان آن را یک محصول میان‌پایه برای خانواده RX محسوب کرد. به بیان دیگر، مدل Vega 64 Liquid نسخه اورکلاک‌شده در میان هر سه عضو این خانواده به‌شمار می‌رود. با این اوصاف، وگا 64 تنها در فرکانس تراشه گرافیکی با عضو ارشد سری RX تفاوت دارد. فرکانس پایه این مدل 1247 و فرکانس بوست آن نیز 1546 مگاهرتز اعلام شده است. این محصول 295 وات مصرف انرژی دارد و با قیمت 499 دلار عرضه خواهد شد.

Vega 56

به‌نظر می‌رسد کمپانی AMD سه محصول RX Vega را برای سه گروه کاربری طراحی کرده است، زیرا دو مدل قبل به ترتیب برای گیمرهای حرفه‌ای و میانه بازار معرفی شده‌اند. بنابراین Vega 56 ضعیف‌ترین عضو این سری است که برای کاربران Low End تدارک دیده شده است. 56 واحد CU با 3585 هسته پردازشی برای تراشه گرافیکی این کارت در نظر گرفته شده است؛ خط لوله‌های عملیاتی پردازشی (ROP) همچنان در بازه 64 واحد قرار دارد! این کارت نیز هشت گیگابایت از حافظه‌های HBM2 با اینترفیس 2048 بیتی را در اختیار دارد، اما فرکانس حافظه‌ها نسبت به دو مدل قبل کاهش یافته و به عدد 1600 مگاهرتز رسیده است. فرکانس پایه تراشه گرافیکی 1156 مگاهرتز است که در حالت بوست به 1471 مگاهرتز افزایش می‌یابد. آخرین عضو خانواده RX وگا تنها 210 وات انرژی مصرف می‌کند و با قیمت 399 دلار در اختیار دوستداران محصولات گیمینگ AMD قرار می‌گیرد.

به هر حال آنچه مهم است اینکه تمامی مشخصات، قابلیت‌ها و راندمان اعلام‌شده خانواده RX Vega زمانی ارزشمند است که تاییدیه گیمرها و کاربران را دریافت کند؛ هرچند مشخصات اعلام‌شده هر سه مدل بیانگر راندمان قابل قبول برای یک کارت گرافیک گیمینگ است، اما علاوه بر کارایی، قیمت نهایی مولفه‌ای است که موفقیت یا شکست یک محصول را در بازارهای جهانی تعیین خواهد کرد

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه