سامانه صیاد رسما راه‌اندازی شد

همین هفته قبل بود که در گزارشی به مشکلات ناشی از تاخیر در راه‌اندازی سامانه صیاد از جمله خسارت روزانه 433 میلیارد تومانی مردم از این بابت پرداختیم. این در حالی است که بانک مرکزی اواسط هفته گذشته با درک اهمیت این موضوع "ظاهرا" اقدام به راه‌اندازی رسمی سامانه صیاد کرد.

ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در تشریح نحوه عملکرد سامانه صیاد و ویژگی‌های امنیتی آن، گفت: در حال حاضر بانک‌ها چک‌ها را در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف صادر می‌کنند که احراز اصالت این چک‌ها به دلیل امکان جعل برای مردم مشکل ساز شده است.

وی افزود: با اجرای سامانه صیاد صدور چک در همه بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری مجاز کشور به صورت یکدست و استاندارد خواهد شد و وجه تمایز آنها نام بانک و آرم بانک است که روی هر برگ چک جداگانه درج خواهد شد و دیگر تمایز رنگ، طرح و ابعاد نخواهند داشت.

حکیمی گفت: بنابراین چک را از هر بانکی که دریافت کنید به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که این چک آیا اصالت دارد و می‌توانید ویژگی‌های امنیتی آن را چک کنید و بنابراین مشکل جعل چک و موارد مشابه مرتفع شده است.

معاون بانک مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر چک‌ها به صورت غیرمتمرکز در شعب بانک‌ها صادر می‌شود و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد، افزود: ممکن است در این فرآیند خللی به وجود آید و بر اثر مشکل یا سهل‌انگاری برای کسی که سوءسابقه دارد یا سابقه چک برگشتی دارد یا حساب او مسدود شده، دوباره دسته چک صادر شود.

وی با بیان اینکه سامانه صیاد یک سامانه متمرکز است گفت: آمار، اطلاعات و عملکرد هر کسی که متقاضی دسته چک باشد از طریق یک سامانه متمرکز در صیاد استعلام می‌شود و در صورتی که اهلیت لازم را برای گرفتن دسته چک داشته باشد، فرآیند صدور دسته چک برای وی اتفاق می‌افتد.

حکیمی افزود: به خاطر این تمرکز، تمام ایرادات، مشکلات یا سهل انگاری‌هایی که ممکن است در صدور چک اتفاق بیفتد، در سامانه صیاد امکان‌پذیر نیست و دریافت کننده چک مطمئن است چکی که دریافت کرده از نظر کنترلی و وضعیت عملکرد و اعتبار صادرکننده چک کنترل شده است.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: ویژگی بسیار مهم دیگر سامانه صیاد این است که یک شماره منحصربه فرد روی هر برگ چک درج می‌شود که دریافت کننده چک می تواند این عدد را به سامانه پیامکی بانک مرکزی ارسال کند و در همان لحظه مطلع شود صادرکننده چک سوءسابقه داشته یا نه و آیا حساب او مسدود شده یا قبلا چک برگشتی داشته یا نه؟

وی افزود: اگر مشکلی وجود داشته باشد همان لحظه گیرنده متوجه می‌شود و می‌تواند قبل از اینکه چک را دریافت کند، معامله را قطعی نکند و این اطمینان نسبی را به افراد می‌دهد که اولاً اصالت چک اطمینان‌بخش است و بعد وضعیت صاحب چک استعلام شده است.

حکیمی افزود: با صدور این نوع چک‌ها به محض آنکه اولین چک برگشت بخورد چون امکان استعلام فراهم است، همه مطلع می‌شوند که این چک‌ها اعتبار ندارد و به اصطلاح پاس نخواهد شد و بنابراین از گرفتن چک‌های کسانی که بدحساب هستند، اجتناب می‌کنند که می‌تواند بسیاری از پرونده‌های قضایی مرتبط را کاهش دهد.

وی گفت: با توجه به اینکه مقدار زیادی از چک‌های قدیمی هنوز در بازار و دست اشخاص است فرایند جایگزینی سامانه صیاد با چک‌های قدیمی چند ماهی به طول می‌انجامد و چک‌های صیادی به تدریج جایگزین چک‌های قدیمی می‌شود.

معاون بانک مرکزی گفت: چک‌های قدیمی تا اردیبهشت سال آینده در داخل بانک‌ها پردازش و پذیرش می‌شود، ولی بعد از آن دیگر چک غیرصیادی در شبکه بانکی نخواهیم پذیرفت.