احتمال مردود شدن گوشی قاچاق در تست‌‌های فنی تشعشعات مضر

یک کارشناس امواج الکترو مغناطیسی گفت: سری‌های ساخت یک مدل در خط‌ تولید‌ گوشی موبایل متفاوت است که ممکن است باعث تفاوت‌هایی شود و در نتیجه آن ۲ گوشی قانونی و قاچاق در مدل شبیه اما در سری ساخت و کیفیت متفاوت باشند.

احمد چلداوی کارشناس امواج الکترو مغناطیسی و عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این سوال که یکی از تست‌هایی که هنگام واردات روی گوشی موبایل انجام می‌شود تست سلامت تشعشعات (SAR) است، چه تفاوتی میان دو نمونه مشابه از یک مدل گوشی موبایل که یکی به صورت قانونی و دیگری به صورت قاچاق وارد شده برای مصرف‌کننده وجود دارد که لازم باشد مشتری به دلیل نگرانی‌های مربوط به تشعشعات و سلامت، احتیاط کند؟ اظهار داشت: علیرغم یکسان بودن مدل، سری‌های ساخت در خط‌ تولید‌ گوشی تلفن همراه متفاوت است که ممکن باعث بروز تفاوت‌هایی شود.

این استاد دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: در ایران SAR (حد تشعشعات) باید زیر 1.7 باشد و ایران یکی از سخت‌گیرانه‌ترین استانداردها برای SAR گوشی را دارد.

وی توضیح داد: برای تست استاندارد فنی یک مدل از یک گوشی تلفن همراه، از هر سری ساخت یک یا چند نمونه تست می‌شود و تست تنها یک نمونه برای احراز استاندارد تمامی تولیدات یک مدل کافی نیست. بنابراین اگر چند میلیون گوشی از یک مدل ساخته شده نمونه‌برداری از سری‌های متعدد خط تولید الزامی است تا ضریب اطمینان افزایش یابد.

به گفته وی، مشابه این روش در کارخانه‌های تولید گوشی نیز انجام می شود و از هر سری به صورت تصادفی چندین نمونه تست فنی می‌شوند.

این استاد امواج الکترو مغناطیسی گفت: گوشی‌هایی که از مبادی قانونی وارد می‌شوند تأییدیه استاندارد را اخذ می‌کنند اما گوشی‌های قاچاق امکان تست ندارند و از نظر مطابقت با استاندارد تایید نشده‌اند از این رو ممکن است برخی سری‌ها بدون اشکال باشند اما برخی سری‌های ساخت ایراداتی داشته باشند که نتوانند در تست‌های فنی، استانداردهای الزامی را کسب کنند.

 

برنامه‌های تلفن همراه جایگزین قفل خودروها می‌شود

شرکت «بی ام و» (BMW) قصد دارد به‌تدریج کلید را از خودروهای تولیدی خود حذف کند و برای بازوبسته کردن درب خودرو از برنامه‌های تلفن همراه بهره بگیرد.

به گزارش فارس به نقل از آسین‌ایج، شرکت «بی ام و» استفاده از کلید برای قفل کردن تولیدات خود را شیوه‌ای قدیمی تشخیص داده و به گفته «یان رابرتسون» عضو هیات مدیره، «بی ام و» در حال بررسی ضرورت یا عدم ضرورت استفاده از کلید در خودروهای آتی ساخت این شرکت است.

وی در این مورد در نمایشگاه خودروی فرانکفورت گفته است: با توجه به اینکه همه مشتریان «بی ام و» با خود گوشی به همراه می‌برند و از برنامه تلفن همراه «بی ام و» هم استفاده می‌کنند، لذا می‌توان با کلیدهای قفل سنتی خداحافظی کرد.

این مدیر «بی ام و» اظهارامیدواری کرده که شرکت مذکور در آینده خود را به طور کامل از شر استفاده از کلید در تمامی بخش‌های تولیداتش رها کند. البته «بی ام و» تنها شرکتی نیست که به دنبال اجرای چنین طرحی است و شرکت‌های خودروسازی دیگری در ژاپن، آمریکا و آلمان نیز طرح‌های مشابهی را دنبال می‌کنند.

 

حسگرهای قابل خاموش و روشن شدن دنیای فناوری را متحول می‌کند

محققان دانشگاه نورت استرن بوستون برای اولین بار موفق به تولید حسگر مادون قرمزی شده‌اند که قابل خاموش و روشن کردن است.

به گزارش فارس به نقل از اسپکتروم، تولید این حسگر که تنها در صورت ضرورت به طور خودکار روشن  و پس از آن خاموش می‌شود، هم مصرف انرژی را در این محصولات کاهش می‌دهد و هم باعث افزایش عمر آن خواهد شد.

روشن و خاموش شدن حسگر یادشده با توجه به شرایط محیطی رخ می‌دهد و برای ساخت آن از ساختارهای نانوی پلاسمونیک استفاده شده است. در فیزیک به نوسانات الکترون‌های آزاد یک محیط پلاسمایی، پلاسمون می‌گویند. اگر این الکترون ها درون حجم یک فلز قرار داشته باشد به آنها پلاسمون‌های حجمی گفته می‌شود.

علاوه بر این در این حسگرها از برچسب‌های طلایی در مقیاس نانو به عنوان سوییچ‌های مکانیکی منتقل‌کننده انرژی و همین طور ورق پلاتینی در ابعاد نانو استفاده شده است.

استفاده از این حسگرها می‌تواند کارآیی و دقت خودروها، سیستم های نظارتی و دیگر ابزاری که در عصر اینترنت اشیا از حسگر استفاده می‌کنند را ارتقا بخشد.

 

آسیب‌پذیری وب‌سایت‌های ثبت‌نام رای‌دهندگان 35 ایالت آمریکا

هکرها برای حمله به انتخابات آمریکا نیازی به فعالیت‌های خرابکارانه در روز برگزاری انتخابات ندارند و تنها کافیست به وب‌سایت های ثبت‌نام رای‌دهندگان نفوذ کنند.

به گزارش فارس به نقل از اسپکتروم، این سایت‌ها که از هفته‌ها و ماه‌ها قبل از برگزاری انتخابات در دسترس هستند بدون نیاز به مهارت فراوان یا صرف هزینه قابل توجه قابل هک کردن هستند و اطلاعات کاربران آنها قابل دزدیدن است.

هکرها از این طریق می‌توانند هویت شهروندان دیگر آمریکایی را نیز سرقت کنند و با سرعت هویت به جای آنها رای داده و سرنوشت انتخابات را تغییر دهند.

البته با توجه به ایجاد آگاهی در این زمینه و صدور هشدارهای لازم برخی ایالات آمریکا فعالیت‌های خود را برای حل مشکل مذکور شدت بخشیده‌اند و در حال به‌روزرسانی سایت‌های مذکور هستند.

بررسی‌های دانشگاه هاروارد آمریکا نشان می‌دهد هنوز 35 وب‌سایت ثبت‌نام رای‌دهندگان در ایالات مختلف به سادگی قابل نفوذ و سوءاستفاده هستند و از این روش می‌توان برای سرقت اطلاعات رای‌دهندگان یا تغییر این اطلاعات بهره گرفت. این محققان می‌گویند ارتقای طراحی این سایت‌ها برای افزایش امنیتشان ضروری است، زیرا بی‌توجهی به این مساله می‌تواند باعث دستکاری درصد آرا توسط هکرها شود.

عصبانیت آگهی‌دهندگان از قابلیت ضدردگیری مرورگر سافاری

 

شرکت اپل در جریان رونمایی از مدل‌های تازه گوشی آیفون، اطلاعاتی در مورد ویژگی‌های تازه مرورگر سافاری ارایه کرد که کمتر مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش فارس به نقل از انگجت، نسخه جدید این مرورگر مجهز به قابلیتی موسوم به مقابله هوشمند با ردگیری است و از این طریق از فناوری هوش مصنوعی به منظور شناسایی موارد ردگیری فعالیت‌های کاربران توسط نرم‌افزارهای ارسال آگهی استفاده می‌شود تا جلوی این نوع اقدامات گرفته شود.

آگهی‌دهندگان که از این اقدام اپل چندان خشنود نیستند، رویکرد جدید آن را محکوم  و آن را یک جانبه و نامناسب توصیف کرده‌اند. به نظر این گروه اپل تعبیری سختگیرانه نسبت به موضوع حریم شخصی دارد که به منافع شرکت‌های تجاری آسیب می‌زند.

شش اتحادیه بزرگ تبلیغاتی با ارسال نامه‌ای مشترک خطاب به اپل از این شرکت خواسته‌اند تا تغییرات جدید مرورگر سافاری را ملغی کند و از وضع مقررات دست و پاگیر خودداری کند. به گفته این گروه مقررات یادشده به تجربه کاربری افراد در زمان استفاده از اینترنت آسیب می‌زند. اپل هنوز در این زمینه واکنشی از خود نشان نداده است.

 

حمله هکرها به وزارت دفاع سوییس

وزارت دفاع سوییس تایید کرده که وزارتخانه مذکور و شرکت دفاعی دولتی RUAG در ماه ژانویه هدف حملات هکری قرار گرفته بودند.

به گزارش فارس به نقل از سوییس اینفو، پارملین وزیر دفاع سوییس تایید کرده که حملات یادشده توطئه‌ای بر علیه صنایع این کشور بوده‌اند.

رسانه‌های سوییسی روسیه را مظنون اصلی حملات رایانه‌ای مذکور توصیف کرده‌ اند. سفارت روسیه در برن هنوز در این زمینه موضع‌گیری نکرده است. الکس کوپرشت رییس کمیته بازرگانی پارلمان سوییس هم منشا حملات یادشده را یک سرویس اطلاعاتی خارجی توصیف کرده است.

حملات هکری یادشده در جریان برگزاری نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوییس صورت گرفته و علیرغم وقوع آن اختلالی در مجمع مذکور رخ نداده است. مقامات سوییسی می‌گویند این حمله منجر به آسیب دیدن شبکه رایانه‌ای وزارت دفاع نشده است.

این اولین بار نیست که رایانه‌های دولتی در سوییس هدف حملات سایبری قرار می‌گیرند. از سال 2011 تا به حال حملات سایبری متعددی علیه نهادهای دولتی فدرال در این کشور اتفاق افتاده است. در اکتبر سال 2009 هم هکرها با استفاده از یک بدافزار به وزارت خارجه سوییس حمله کردند و به اطلاعات حساس ذخیره شده بر روی رایانه‌ها دسترسی یافتند. در مارس سال 2017 هم هکرها به شبکه‌های رایانه‌ای راه‌آهن دولتی و حزب مردم سوییس حمله کردند.

 

مقابله گوگل با هجوم گسترده یک بدافزار تازه

گوگل در حال مبارزه با هجوم گسترده یک بدافزار به گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی است، بدافزار یاد شده تا به حال 21 میلیون قربانی گرفته است.

به گزارش فارس به نقل از فوربس، بررسی‌های موسسه امنیتی چک پوینت نشان می‌دهد که این حمله یکی از بزرگترین و بی‌سابقه ترین حملات بدافزاری به گوشی‌های اندرویدی است.

بدافزار مذکور ExpensiveWall نام دارد و خود را در درون برنامه‌های موبایلی کاغذدیواری یا wallpaper مخفی می‌کند. این بدافزار با ارسال پیامک‌های متعدد و عضویت در خدمات گوناگون برای کاربران هزینه می‌تراشد.

ExpensiveWall در تازه‌ترین بررسی‌ها در درون حداقل 50 برنامه اندرویدی شناسایی شده است. مجموع موارد بارگذاری این برنامه‌ها بین یک تا 4.2 میلیون مورد بوده است.

این بدافزار چندی قبل هم حملاتی را علیه کاربران گوشی‌های اندرویدی انجام داده بود که توسط مک‌آفی شناسایی شده بود و قربانیان مجموع حملات یادشده با احتساب این موارد شناسایی بین 5.9 تا 21.1 میلیون مورد برآورد می‌شوند.

موفق‌ترین نمونه از یک بدافزار اندرویدی موفق که در ماه جولای گذشته شناسایی شده بود حدود 36 میلیون بار بارگذاری شده بود. گوگل می‌گوید در تلاش است برنامه‌های اندرویدی آلوده را شناسایی و بدافزارهای مخرب را از آنها حذف کند.

 

گزیده اخبار

اخبار

اخبار

گزیده اخبار

اخبار برگزیده

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه