همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید در بازارهای کامپیوتر رخ داد

رونق بازار کارکرده و اقساطی‌فروش‌ها

با آغاز سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، بازار خرید و فروش برخی از کالاهای کامپیوتری گرم شده و کسب‌وکار ارایه‌دهندگان خدمات کامپیوتری هم رونق گرفته است.

البته این موضوع به‌معنای پایان رکود بازار کامپیوتر نیست و بازارهای کامپیوتر به‌دلیل تشدید نوسانات نرخ دلار آزاد و مسایل دیگر همچنان روزهای بسیار سرد و بی‌رونقی را سپری می‌کنند. اما با این حال برخی از کالاها مانند هارد، قطعات کامپیوتری، تجهیزات ایمنی و البته نرم‌افزارهای آموزشی و آنتی‌ویروس، بازار به نسبت گرم‌تری دارند تا کالاهایی مانند نوت‌بوک و تبلت و... .

رونق بازار قطعه و تجهیزات کامپیوتری کارکرده

بررسی‌های بازاری گویای این امر است که میزان تقاضا برای تجهیزات و قطعات کامپیوتری کارکرده در بازار کامپیوتر افزایش یافته است. این قطعات و تجهیزات بیشتر از سوی دانشجویان و به‌ویژه دانشجویان شهرستانی مورد استقبال قرار می‌گیرد.

با این‌حال فروشندگان زیر بار فروش این قطعات نمی‌روند و ترجیح می‌دهند از آنها برای تعمیر یا ارتقای سیستم‌های قدیمی استفاده کنند و این کالاهای تعمیری را با قیمت گران به‌فروش رسانده و سود هنگفتی عایدشان شود.

کارشناسان عقیده دارند در شرایط فعلی که نرخ دلار ثبات ندارد و هر روز شاهد بروز اتفاق‌های جدید در بازار هستیم، فروشندگان کالاهای تعمیری چندان رغبتی به فروش کالاهایشان ندارند؛ چراکه نگران روزهای آینده و بازی‌های دلار هستند.

در هر حال در شرایط فعلی بازار کارکرده‌فروش‌ها رونق دارد.

اما در کنار این کالاها، در بازار کالاهای آکبند هم شاهد رشد تقاضا برای کالاهایی مانند هارددیسک، ماوس، کیبورد و نرم‌افزارهای امنیتی هستیم. در کنار این کالا، بازار قطعه و به‌ویژه رم هم رونق دارد.

به همین دلیل این کالاها در بازار با رشد قیمت مواجه شده‌اند؛ رشد قیمتی که به غیر از افزایش نرخ دلار، فروشندگان آن را به کاهش موجودی و موارد دیگر نسبت می‌دهند.

رشد خرید و فروش‌های اقساطی

اگر سری به بازارهای کامپیوتر بزنید، مشاهده می‌کنید که برخی از فروشگاه‌ها یا حتی نمایندگی‌های فروش با نصب پوسترهای مختلف به شیشه‌های فروشگاه، خریداران را به خرید اقساطی کالا تشویق می‌کنند.

کارشناسان معتقدند در بیشتر موارد این خرید و فروش‌های اقساطی به نفع فروشنده و به ضرر خریدار است؛ چراکه معمولا فروشندگان درصدی را به‌عنوان سود خواب سرمایه برای کالاها در نظر می‌گیرند و برای مثال 10 تا 15 درصد و حتی گاه 20 درصد روی قیمت تمام‌شده کالا می‌کشند و کالا را به‌صورت اقساطی به‌فروش می‌رسانند.

کارشناسان توصیه می‌كنند که خریداران تا حد ممکن از خرید کالاهای اقساطی خودداری کنند، مگر اینکه ناچار به خرید کالا باشند و توان خرید نقدی کالا را نداشته باشند. با توجه به این موضوع که نرخ دلار نیز مدام در حال تغییر است، هیچ بعید نیست که پس از خرید، ناگهان نرخ دلار کاهش یابد و این خریدار است که در این زمینه متضرر می‌شود؛ زیرا فروشنده پیش از محاسبه نرخ سود خود و خواب سرمایه درصدی را نیز برای تغییرات نرخ دلار آزاد در نظر می‌گیرد و به همین دلیل علاج واقعه را قبل از وقوع کرده است.

البته این اتفاق بیشتر در مورد کالاهای گران‌قیمت مانند نوت‌بوک و گوشی موبایل رخ می‌دهد و در بیشتر موارد خریداران گوشی با برندهایی مانند اپل برای خرید اقساطی گوشی اقدام می‌کنند.

نظر کارشناسان بر این است که خریداران پیش از خرید اقساطی کالا در مورد فروشگاه تحقیق کنند و در مورد گارانتی، تعداد اقساط و چک‌های ارایه‌شده به فروشنده دقت کافی داشته باشند تا به دردسر نیفتند. اما در هر حال به گفته آنها خرید اقساطی کالا به‌معنای پرداخت هزینه بیشتر بابت کالایی است که شاید ارزان‌تر شود.