چگونه از ویروس‌های کامپیوتری در امان باشیم؟

اگرچه در سال‌های اخیر بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری به‌شدت بی‌رونق است، اما برخی از کالاها مانند قطعات کامپیوتری، کالاهای محافظتی و نرم‌افزارهای امنیتی همچنان بازار گرم و پررونقی دارند. حقیقت این است که افزایش قیمت کالاهای کامپیوتری به جلب توجه خریداران به سمت نرم‌افزارهای امنیتی منجر شده است. به همین دلیل آنتی‌ویروس‌ها بازار گرمی داشته و همچنان جزو نرم‌افزارهای مورد اعتماد کاربران به‌شمار می‌آیند.
به گفته کارشناسان، ناامن‌شدن فضای اینترنت موجب شده است که نیاز به یک ابزار محافظ در مقابل این خطرها برای هر یک از کاربران کالاهای دیجیتالی و کامپیوتری، از گوشی‌های موبایل گرفته تا لپ‌تاپ و کامپیوترهای رومیزی و سرورهای بزرگ و... حس شود؛ چراکه کاربرانی که حداقل از یک آنتی‌ویروس مناسب روی سیستم‌های خود استفاده می‌کنند، تا حدود زیادی می‌توانند بر این مخاطرات فایق آیند.

انتخاب و خرید یک آنتی‌ویروس مناسب برای برخی از کاربران کالاهای دیجیتالی سخت است و هنگام انتخاب با پرسش‌هایی مانند چه آنتی‌ویروسی مناسب ماست؟ چرا باید وقتی نسخه‌های قابل دانلود وجود دارند برای خرید آنتی‌ویروس هزینه کنیم؟ و... مواجه می‌شوند. در این متن سعی کرده‌ایم به برخی از این پرسش‌ها پاسخ دهیم.

آنتی‌ویروس اورجینال خریداری کنید

این روزها استفاده از نرم‌افزارهای قفل‌شکسته و غیراورجینال مرسوم شده و استفاده از این نرم‌افزارها دردسرهای بسیاری برای کاربران آنها به‌وجود آورده است. به همین دلیل مهم‌ترین فاکتوری که هنگام خرید یک محصول امنیتی باید در نظر بگیرید، اصل (اورجینال) بودن محصول و خودداری از خرید محصولات قفل‌شکسته موجود در بازار است.

این موضوع (اورجینال‌بودن آنتی‌ویروس) نه‌تنها باعث می‌شود از اطلاعات دیجیتال شما به‌درستی حفاظت شود، بلکه آنتی‌ویروس با به‌روزرسانی طی زمان شما را در مقابل آلودگی جدید نیز محافظت می‌کند.
برای تهیه محصولات اورجینال می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر موجود در بازار و یا سایت‌های معتبر اینترنتی استفاده کنید.

البته خرید اینترنتی می‌تواند شیوه بهتری باشد؛ چراکه به‌راحتی قابل دسترس بوده و با پرداخت الکترونیکی، می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان کد فعال‌سازی قانونی را دریافت کنید؛ ضمن آنکه علاوه بر قیمت پایین‌تر نسبت به سی‌دی‌های فیزیکی آنتی‌ویروس، بی‌جهت هزینه اضافی برای سی‌دی و بسته‌بندی پرداخت نمی‌کنید.

میزان کشف ویروس آنتی‌ویروس را بررسی کنید

نرخ شناسایی یا میزان کشف ویروس هر آنتی‌ویروس مهم‌ترین ویژگی آن است. این ویژگی نشان می‌دهد که در زمان انتشار یک ویروس نرخ شناسایی و محافظت از سیستم به چه میزان است.

نرم‌افزارهای ضدجاسوسی برای جست‌وجوهای پرخطر

باید توجه كنید که امروزه جاسوسی اینترنتی برای کاربران کامپیوتر به واقعیتی گریزناپذیر تبدیل شده است. حاصل کمی غفلت هنگام گشت زدن در وب، ممکن است شما را با کوکی‌های متجاوز و پاپ‌آپ‌های تمام‌نشدنی روبه‌رو سازد.

بسیاری از کاربران برای اینکه از شر این پلیدی‌های اینترنت در امان بمانند، به نرم‌افزارهای ضدجاسوسی (Anti Spyware)  پناه می‌برند، اما اگر انتخاب برنامه‌های ضدجاسوسی و ضدتبلیغاتی با دقت صورت نگیرد، درمان آن ممکن است بدتر از خود مرض از آب در بیاید. اگر به‌دنبال راهی برای مقابله با پاپ‌آپ‌ها هستید، گوگل، یاهو و MSN ابزارهای خوبی برای مسدود کردن این پنجره‌ها را به‌طور رایگان عرضه می‌کنند.

تعداد به‌روزرسانی را مد نظر قرار دهید

هرچه تعداد به‌روزرسانی یک آنتی‌ویروس بالاتر باشد، نشان می‌دهد که شرکت عرضه‌کننده سریع‌تر به عرضه امضاهای ویروس‌های جدید می‌پردازد و طبیعتا سیستم‌ها با توجه به به‌روز‌رسانی‌های بیشتر با احتمال آلودگی کمتری روبه‌رو هستند.

به الگوریتم‌های هوش مصنوعی اهمیت دهید

باتوجه به تغییر روزانه و تولید نسل‌های جدید ویروس‌ها، امکانات شناسایی ویروس‌ها فقط بر اساس امضا کافی نیست و این نیاز وجود دارد که نرم‌افزار آنتی‌ویروس بتواند بر اساس رفتارهایی که یک فایل دارد، تشخیص دهد که فایل حاوی بدافزار است یا خیر. در این روش نرم‌افزارهایی که نرخ شناسایی بالاتری دارند گزینه‌های بهتری هستند.

میزان سنگینی نرم‌افزار را در نظر بگیرید

هر کدام از محصولات آنتی‌ویروس، بسته‌ای شامل امکانات مختلف از جمله آنتی‌ویروس، ابزارهای پیشگیری، ضد هک، ضد هرزنامه، کنترل ابزارهای جانبی، رمزنگاری، مدیریت رمز عبور و… ارایه می‌دهند که بر اساس مشخصات سخت‌افزاری سیستم می‌تواند کندی محسوس یا غیرمحسوسی را در روند کاربری کامپیوتر ایجاد کند که با توجه به مشخصات سخت‌افزاری دستگاه و امکانات مورد نیاز به انتخاب آنتی‌ویروس مبادرت کرد.

به قیمت کالا توجه کنید

 نکته‌ای که باید به آن توجه بسیار شود، قیمت آنتی‌ویروس‌های موجود در بازار است. با توجه به فرهنگ‌سازی‌های صورت‌گرفته در چند سال گذشته از یک‌سو و افزایش ضریب نفوذ این‌گونه از نرم‌افزارهای امنیتی از سوی دیگر، بسیاری از تولیدکنندگان مطرح جهانی با کاهش قیمت‌های خود سعی کرده‌اند زمینه استفاده از یک آنتی‌ویروس مناسب را برای تمام کاربران دنیای دیجیتال فراهم آورند. به همین دلیل این کالا در تنوع قیمتی گوناگونی در بازار موجود است که می‌توانید با توجه به نیاز خود و میزان مراجعه خود به فضای پرخطر از یک آنتی‌ویروس مناسب استفاده کنید.