نگاهی به تغییرات در تجربه‌ کاربری گلکسی S8

به زحمت افتادن کاربران در استفاده از یک محصول بدترین اتفاقی است که می‌تواند برای هر کالایی رخ دهد. هرچند در زمان طراحی هر محصول بسیاری از موارد لحاظ می‌شود اما این تجربه واقعی کاربران است که میزان موفقیت طرح را در محصول نهایی تعیین می‌کند.

مثلا همه ما آب میوه‌هایی را به خاطر داریم که در کیسه‌های پلاستیکی عرضه می‌شد. روی این کیسه‌ها نقطه‌ای برای باز کردن آن مشخص شده بود. اما درصد بسیار بالایی از مصرف کنندگان آب میوه را از ته کیسه باز می‌کردند. زیرا تجربه کاری ثابت کرده بود هم باز کردن کیسه از آنجا راحت‌تر است و هم در این حالت کل محتوای آن به راحتی نوشیده می‌شود.

مقوله «تجربه‌ کاربری» یا User Experience (UX) با هدف رفع این چالش‌ها پا به دنیای طراحی محصولات گذاشته است. کارشناسان تجربه کاربری با مطالعه رفتار کاربران سعی دارند تا راحت‌ترین و در عین حال بهینه‌ترین راه را پیش‌روی کاربران قرار دهند.

در گوشی‌های هوشمند این موضوع نقش پررنگ‌تری به خود می‌گیرد، جایی که در کنار «تجربه کاربری» موضوع «رابط کاربری» هم مطرح می‌شود تا با برقراری یک ارتباط بهینه میان سخت‌افزار و نرم‌افزار دستگاه، راحت‌ترین، سریع‌ترین و کارآمدترین تجربه‌ها برای کاربران طراحی و خلق شود.

به گفته شرکت سامسونگ، طراحان گلکسی S8 با اتکا به تجربه چندین نسل سری S، تمامی عناصر دستگاه را به نفع راحتی بیشتر کاربران تغییر دادند. ژوان پارک، عضو تیم نوآوری موبایل سامسونگ در مورد تجربه کاربری گلکسی S8 می‌گوید: کلیت مفهوم تجربه کاربری گلکسی S8 به جریان انداختن یک ریتم جدید است. کلمه ریتم از ریشه  sreu به معنی جاری بودن می‌آید. ما این مفهوم را برای معرفی تجربه‌ کاربری نوین گلکسی S8 در نظر گرفتیم. در این گوشی‌ها به منظور ایجاد تجربه کاربری مستمر عناصر بصری و صوتی یکپارچه و منسجم‌تر شده‌اند.

به گفته پارک، تجربه کاربری چیزی نیست که بتوان به راحتی آن را روی صفحه نمایش دید. بلکه جریان پیوسته از کارهایی است که کاربر با گوشی خود انجام می‌دهد. بنابراین تمامی عناصر گوشی باید در هماهنگی کامل با یکدیگر باشند.

در طراحی این گوشی، با حذف دکمه‌های فیزیکی هوم و جایگزینی آن با دکمه‌های لمسی، کاربران با کمترین اسکرول و حرکت، محتواهای بیشتری را می‌بینند. همچنین تمامی اپلیکیشن‌ها، منوها و بخش‌های تصویری با الهام از بازی نور و سایه طراحی شده است.

مواردی همچون پاک کردن حافظه پنهان گوشی، مدیریت برنامه‌ها، تماس سریع با مخاطبین و ساخت آسان GIF از جمله مواردی هستند که میانبرهای کاربردی پنل‌های اج را تشکیل داده‌اند. همچنین دسترسی به متن‌ها و عکس‌های ذخیره شده بدون نیاز به باز کردن اپلیکیشنی خاص و از طریق پنل‌های اج امکان‌پذیر شده است.

صفحه نمایش همیشه روشن یکی دیگر از بخش‌هایی است که به گوشی‌های جدید سامسونگ اضافه شده است. برای بهره‌وری بیش‌تر و استفاده سریع از برنامه‌های گوشی، کاربران می‌توانند فهرستی از کارهای روزانه را به همراه متن‌ها و تصاویر دلخواه در نمایشگر همیشه روشن بیاورند و به طور ثابت در طول روز آنها را پیش چشمان خود داشته باشند. علاوه بر این کاربران بدون باز کردن اپلیکیشن مربوطه، می‌توانند موسیقی در حال پخش را از صفحه نمایش همیشه روشن کنترل کنند. نمایش تاریخ شمسی در این بخش نیز برای کاربران ایرانی در نظرگرفته شده است.

همچنین با قابلیت پیش نمایش نوتیفیکیشن‌ها، تمرکز کاربر روی ویدئو یا بازی بیشتر می‌شود. استفاده سریع از برنامه‌ها، منوها و امکانات گوشی با حذف موانع و عناصر مزاحم باعث شده تا کاربران امکانات بیشتری را در زمان کار با گلکسی S8 تجربه کنند.

هیونگ کیونگ کیم، یکی دیگر از اعضای دفتر نوآوری موبایل سامسونگ در این مورد می‌گوید: ما به طور مداوم به ایده‌های دیگر همکاران گوش می‌کنیم و به وبلاگ‌های مختلف سر می‌زنیم تا نیازهای فعلی بازار را بهتر درک کنیم. همچنین  بررسی محصولات پیشین توسط کاربران را نگاه می‌کنیم تا در طراحی محصولات آینده از آن‌ها استفاده کنیم.

این مطالعات به همراه تجربیاتی که از نسل‌های قبل سری S به یادگار مانده، از گلکسی S8 و عوامل تشکیل دهنده تجربه کاربری آن، محصولی متفاوت ساخته است.

نقد و بررسی بازی