مقایسه دو ورک‌استیشن ‌Precision 7520 و ThinkPad P51

کدام لپ‌تاپ را انتخاب کنیم؟

اگر از جمله کاربرانی هستید که با مدل‌سازی‌های سه‌بعدی یا مهندسی سروکار دارید، به‌طورحتم به ورک‌استیشن‌های (ایستگاه کار یا به‌طور دقیق‌تر به یک میز کار مجازی) سیار و قابل حمل نیز نیاز خواهید داشت. در این شماره قصد داریم دو سیستم Dell Precision 7520 و Lenovo ThinkPad P51 را از نظر طراحی، ارزش پولی، طول عمر باتری، نمایشگر، صفحه‌کلید و تاچ‌پد مورد مقایسه قرار دهیم. هر دو لپ‌تاپ را از جمله ورک‌استیشن‌های 15 اینچی پیشرفته باید به‌حساب آورد.

طراحی

هر دو لپ‌تاپ Lenovo ThinkPad P51 و Dell Precision 7520 سنگین و حجیم هستند. در طراحی هر دو سیستم، قدرت نسبت به قابل حمل بودن در اولویت اول قرار گرفته است. با این حال ThinkPad P51 با داشتن 63/2 کیلوگرم وزن، کمی سبک‌تر از Precision 7520 85/2 کیلوگرمی طراحی شده است. میزکار مجازی دل با 02/33 میلیمتر ضخامت، نسبت به P51 با 90/25 میلیمتر ضخامت، به شکل قابل توجهی ضخیم‌تر است.

از نظر ظاهری هیچ‌یک از لپ‌تاپ‌ها چندان زیبا و خاص طراحی نشده‌اند. در ساخت بدنه Precision از فیبرکربن استفاده شده که ظاهر بسیار بهتری نسبت به ThinkPad پرکلاغی دارد. هر دو سیستم تحت استانداردهای MIL-SPEC طراحی شده‌اند تا در مقابل ضربه‌های شدید، تکان و دمای هوا مقاومت داشته باشند.

نتیجه: مساوی. لپ‌تاپ ThinkPad به شکل قابل توجهی سبک‌تر است، اما Precision ظاهر جذاب‌تری دارد.

صفحه کلید، تاچ‌پد و دکمه‌های اشاره‌گر

در هر دو ورک‌استیشن از صفحه‌کلیدی راحت و قدرتمند استفاده شده است. به‌طور معمول صفحه‌کلید‌های ThinkPad در بازار از محبوبیت بیشتری برخوردارند، اما در لپ‌تاپ P51 کلیدها کمی سفت به‌نظر می‌رسند. با این‌حال، تایپ کردن با چنین سیستم‌هایی مانند آب خوردن می‌ماند. ارتفاع کلید‌ها در هر دو صفحه‌کلید 7/1 میلیمتر است. معمولا ارتفاع میان 5/1 تا 2 میلیمتر را معمول به‌حساب می‌آورند.

هر دو ورک‌استیشن دل و لنوو، از تاچ‌پدهایی برخوردارند که سه دکمه در آنها به‌کار رفته است. وجود این سه دکمه باعث شده است تا عمل جهت‌یابی در چنین سیستم‌هایی نسبت به تاچ‌پدهای بدون دکمه، بسیار دقیق‌تر انجام شود. تا‌چ‌پد هر دو لپ‌تاپ عملکرد بسیار دقیقی دارد، با این‌حال تاچ‌پد لنوو 101×55.88 میلیمتر ابعاد دارد و از تاچ‌پد 99.06×55.88 میلیمتری دل کمی بزرگ‌تر است.

با اینکه تمام کاربران از دکمه‌های اشاره‌گر استفاده نمی‌کنند، اما سازندگان لپ‌تاپ دکمه‌های نشانه‌گر را با بیشترین دقت و سازگاری برای لپ‌تاپ‌ها تعریف می‌کنند. هر دوی این ورک‌استیشن‌ها دکمه‌های نشانه‌گر مخصوص به خود را دارند و در میان کلید‌های G و H تعبیه شده‌اند. از نظر کارشناسان، دکمه نشانگر TrackPoint لنوو با رنگ قرمز روشن خود، نسبت به دکمه‌ آبی رنگ دل، بافت بسیار بهتری دارد.

نتیجه: برنده این بخش از رقابت، ThinkPad P51 است که دکمه‌ نشانه‌گر بهتری دارد و تا‌چ‌پد آن نیز کمی بزرگ‌تر است.

طول عمر باتری

هر دو لپ‌تاپ دل و لنوو به‌قدری سنگین هستند که به احتمال زیاد ترجیح می‌دهید از آنها در کنار پریز برق استفاده کنید. با این وجود، باتری ThinkPad P51 بسیار بیشتر از باتری Precision 7520 ماندگاری شارژ دارد. در آزمایشی که به‌عمل آمده است و شامل وب‌گردی با وای‌فای بوده، باتری لپ‌تاپ لنوو هشت ساعت و دو دقیقه و ورک‌استیشن دل شش ساعت و 28 دقیقه ماندگاری شارژ داشته است.

نتیجه: برنده ThinkPad P51

عملکرد

لپ‌تاپ‌هایی که انواع مختلفی از پردازنده‌ها و کارت گرافیک‌ها را دارند، عملکردشان به‌ شکل قابل توجهی به نوع پیکربندی‌‌شان بستگی دارد. در آزمایش‌هایی که روی Precision 7520 و ThinkPad P51 به‌عمل آمده است، هر دو سیستم به پردازنده‌ Intel Xeon CPU E3-1535M v6 و کارت گرافیک‌Nvidia Quadro M2200 مجهز بودند. لپ‌تاپ Precision 7520 در تمامی بنچ‌مارک‌ها لب مرز قرار داشت.

لپ‌تاپ دل در آزمایش Geekbench 4، که عملکرد کلی سیستم را مورد ارزیابی قرار می‌دهد، امتیاز 15,958 را از آن خود کرد، درحالی‌که لپ‌تاپ لنوو با کسب امتیاز 15,332 در مقام پایین‌تر قرار گرفت. در آزمایش کارت گرافیک 3DMark Ice Storm Unlimited، لپ‌تاپ Precision با امتیاز 156,543 نسبت به P51 با امتیاز 137,005 همچنان در راس قرار داشت.

نتیجه: برنده Dell Precision 7520.

نمایشگر

برای هر دو لپ‌تاپ، نمایشگرهای متفاوتی در نظر گرفته شده است، اما هر کدام از لپ‌تاپ‌ها با نمایشگر4K و پنل غیرلمسی مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. نمایشگر Dell Precision 7520 قادر است 99 درصد از طیف رنگی sRGB را با 365 نیت از روشنایی پوشش دهد.

لپ‌تاپ ThinkPad P51 با 172 درصد پوشش‌دهی طیف رنگی sRGB، بالاتر از رقیب خود بوده، و با 271 نیت روشنایی، تاریک‌تر از آن است. در آزمایش‌های انجام‌شده مشخص شد که رنگ‌ها در نمایشگر P51 که زاویه‌ دید وسیع‌تری دارد، کم‌رنگ‌تر هستند. سیستم ThinkPad به یک کالیبراتور رنگی داخلی نیز مجهز است که کار آن تنظیم دمای رنگ عکس‌ها و فیلم‌ها و به نوعی ویرایش آنها است.

ارزش مالی

قیمت تقریبی لپ‌تاپ‌  Precision 7520دل و لپ‌تاپ مبتدی  ThinkPad P51 لنوو، به ترتیب در سایت‌های Dell.com و Lenovo.com حدود 199/1 و 439/1 دلار است که این مبلغ قابل تغییر است. مدل پایه ThinkPad به پردازنده Core i7 و کارت گرافیک Nvidia Quadro M1200 مجهز بوده، درحالی‌که مدل پایه Precision فقط از پردازنده Core i5 و کارت گرافیک مجتمع اینتل تشکیل شده است. اگر لپ‌تاپ Precision را مانند Lenovo پیکربندی کنید، قیمت آن 533/1 دلار خواهد بود که حدود 100 دلار بیشتر از ThinkPad است.

اگر بخواهیم هر دو لپ‌تاپ را طبق پیکربندی زیر یعنی نمایشگر 4K، پردازنده Intel Xeon، رم 32 گیگابایت، کارت گرافیک Nvidia Quadro M2200 و درایو PCIe SSD با حجم 512 گیگابایت مقایسه کنیم، قیمت لپ‌تاپ‌های Precision وThinkPad به ترتیب 564/3 و 915/2 دلار خواهد بود. در اینجا 600 دلار به نفع ThinkPad است.

نتیجه: برندهThinkPad P51 چون بسیار ارزان‌تر است.

Precision 7520  یا ThinkPad P51؟

هر دو سیستم شباهت‌های زیادی به هم دارند. اگر قیمت هر دو سیستم را یکسان فرض کنیم، به‌نظر می‌رسد Precision 7520 لپ‌تاپ بهتری باشد؛ چراکه هم نمایشگر روشن‌تری دارد و هم عملکرد بهتری.

با این‌حال، فراموش نکنیم که ThinkPad P51 چند صد دلار ارزان‌تر بوده، ماندگاری شارژ بیشتری دارد و به یک کالیبراتور داخلی نیز مجهز است.

لپ‌تاپ فوق سبک بدون فن

آخرین تبر را نزن !

گیج‌بازی!

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه