Tekken 7، تجربه یک چالش پرهیجان

اگر بخواهیم چند بازی که در دوران کودکی و نوجوانی شب و روزهای بسیاری را صرف آنها می‌کردیم انتخاب کنیم، بدون شک بازی‌هایی مانند فوتبال 99،‌Tekken و Mortal Kombat در میان آنها خواهند بود. بازی Tekken که در ابتدا روی کنسول سونی 1 عرضه شد، توانست به موفقیت و محبوبیت زیادی میان تمامی افرادی که حتی یک بار آن را تجربه کرده بودند دست یابد. با پیشرفت صنعت گیم و ورود کنسول‌های جدید به بازار، این بازی نیز با ریتم ثابت و البته کندی روی نوار پیشرفت قدم برداشت و چند سال یک‌بار شاهد عرضه نسخه جدیدی از این بازی محبوب بوده‌ایم. اصلی‌ترین رقیب ‌Tekken، بازی Mortal Kombat  بوده است که از ابتدای حضور اولین کنسول‌ها در بازار، با Tekken رقابت سخت و نفسگیری داشته است و آخرین نسخه از آن نیز با عنوان Mortal Kombat X عرضه شد. به‌علاوه در این میان شاهد ظهور رقیبی جدید و البته بسیار قدرتمند برای این دو بازی با عنوان Injustice نیز هستیم که قشر وسیعی از طرفداران این سبک را هدف گرفته است. در این شماره با بررسی بازیTekken 7 با عصر ارتباط همراه باشید.

در جایی که بازی‌های رقیب Tekken دست به‌کار شده‌اند تا سهم خود از بازار بازی‌های ویدیویی را باز پس بگیرند، کمپانی نامکو نیز با عرضه بازی Tekken 7 طرفداران خود را به تجربه‌ یک چالش جدید و سراسر هیجان دعوت کرده است. این بازی که با سبک مبارزه‌ شرقی و کاراکترهای فراموش‌نشدنی خود ناخودآگاه ذهنمان را به سمت خاطرات کودکی و نوجوانی خود می‌برد، به‌صورت اولیه در تاریخ 18 مارس سال 2015 میلادی برای پلتفرم‌های PlayStation 4, Xbox One, Arcade game, Microsoft Windows  عرضه شد.

همچنان درصدد نابودی هیهاچی

داستان این بازی همچنان در ادامه‌ دشمنی‌های تکراری خاندان میشیما روایت می‌شود، اما سرانجام بازی دلیل کشته شدن کازومی توسط هیهاچی را به تصویر خواهد کشید و پرونده پیچیده جنگ و جدال در خاندان میشیما را خواهد بست. آکویا و کازویا هر کدام با دلایل و اهداف خود در صدد نابودی هیهاچی میشیما هستند. از سوی دیگر تیم تکن به‌دنبال جین کازاما است تا او را به میشیما زایباتسو برگردانند. داستان بازی در ابتدا توسط یک خبرنگار که به‌نوعی راوی محسوب می‌شود روایت شده و شامل چند بخش اصلی و فرعی می‌شود و در پایان بازی نیز به‌خوبی جمع بسته خواهد شد. در بخش فرعی شاهد 22 مبارزه به‌وسیله 22 شخصیت هستیم که مانند نسخه‌های قدیمی بازیTekken، با پیروزی در هر کدام  قسمتی از بخش فرعی داستان روایت می‌شود. به‌علاوه این بخش کمک خواهد کرد تا هر 22 شخصیت بازی را بهتر بشناسیم و به اهدافشان در بازی پی ببریم.

اما قطعا بخش داستانی در بازی‌های مبارزه‌ای نقش اصلی  را ندارد و این گیم‌پلی بازی است که در این سبک حرف آخر را می‌زند. در این بازی شاهد حضور‌36  شخصیت مختلف هستیم که هرکدام سبک کلاسیک مبارزه‌ای خود را خواهند داشت که یاد و خاطرات آنها در نسخه‌های ابتدایی این بازی را زنده می‌کنند. همان سبک‌های مبارزه از شخصیت‌های نام آشنا به این بازی ارث رسیده است و قادر خواهید بود با کمبوهای پشت سر هم حریف خود را درهم بکوبید. به غیر از این کمبوهای دوست‌داشتنی، قابلیت‌هایی مانند ‌Rage Move،‌Power Crush  و حتی استفاده از دیوارهای محیط بازی برای ضربه زدن به حریف نیز به بازی اضافه شده که هرکدام در جای خود قابلیت جالبی به‌نظر می‌رسند. حرکت Rage Move همان حرکت مخصوص هر شخصیت است که بازی در شرایط خاصی امکان استفاده از آن را به بازیکن خواهد داد و در صورت اجرای صحیح، بازیکن می‌تواند مقدار زیادی از نوار سلامتی دشمن خود بکاهد. حرکت Power Crush نیز به بازیکن امكان می‌دهد تا در زمانی که زیر ضربه‌های مداوم حریف خود قرار دارد، بتواند با از دست دادن مقدار مشخصی از سلامتی خود به او ضربه بزند.

علاوه بر این، قابلیت صحنه آهسته‌شدن از Tekken 6 به این بازی رسیده است تا با حساسیت بیشتری بتوانید برخی از ضربه‌های همزمان را مشاهده کنید. در کل می‌توان ادعا کرد که سازندگان Tekken خلاف جریان آب شنا می‌کنند و برخلاف بازی‌های مبارزه‌ای دیگر که روز به روز در حال مدرن شدن هستند، این بازی همچنان حالت کلاسیک خود را حفظ کرده و برخی از قابلیت‌های جدید را به آن افزوده است.

علاوه بر بخش داستانی، بخش‌های اصلی دیگر بازی به دو دسته آفلاین و آنلاین تقسیم می‌شوند که بخش آفلاین این بازی شامل شاخه‌هایی مانند Arcade Bttle ، Treasure Battle،‌VS Battle و Practice می‌شود. بخش Arcade Battle مربوط به قسمتی است که باید در آن با هوش مصنوعی بازی در قالب پنج مسابقه به رقابت بپردازید. بخش Treasure Battle مربوط به قسمتی است که بازیکن باید با کاراکتر مورد علاقه‌ خود به مبارزه با باقی شخصیت‌های بازی پرداخته و همان‌طور که از اسم این بخش مشخص است، پس از پیروزی در مسابقات صندوق‌های جوایزی را به‌دست بیاورد. بخش VS Battle در بازی قطعا لذت‌بخش‌ترین آنها خواهد بود، زیرا اغلب قریب به اتفاق کاربران و دوستداران مجموعه Tekken قرار است با دوستان خود در این بخش به مبارزه بپردازند و به یاد اولین قسمت‌های این بازی برای یکدیگر کری بخوانند. آخرین بخش از قسمت آفلاین بازی مربوط به بخش Practice ‌یا تمرینی آن است که بازیکن می‌تواند برای ارتقای توانایی‌های خود در اجرای فنون مختلف در آن به تمرین بپردازد.

بخش آنلاین این بازی خود به سه قسمت مختلف ‌Player Match،‌Ranked Match  و Tournament  تقسیم می‌شود که به‌خصوص برای کاربران ایرانی، بخشی کاملا عذاب‌آور به‌حساب می‌آید. مشکلاتی مانند پیدا نشدن حریف و از همه مهم‌تر اختلاف پینگ که باعث بروز لگ‌های بسیار زیادی حین بازی می‌شود، به‌کلی فکر آنلاین بازی کردن را از سر برخی از کاربران این بازی بیرون می‌اندازد. در کل اگر مشکل پینگ را فاکتور بگیریم تنها بخش از بازی آنلاین بخش مربوط به تورنمنت آن است که اگر میزبان آن ناگهان آفلاین نشود و به‌طور کلی تورنمنت را حذف نکند، می‌توانید از آن لذت کافی ببرید و با دیگر افراد در سراسر جهان به رقابت و مبارزه بپردازید.

از بخش‌های جالب دیگر در بازی می‌توان به آرشیو مجموعه Tekken اشاره کرد که تمامی تصاویر و ویدیوهای خود را در قسمت گالری آن جمع‌آوری کرده تا کاربران تازه‌وارد Tekken نیز بتوانند از داستان‌های قسمت‌های گذشته این بازی پیش‌زمینه داشته باشند و اطلاعاتی را کسب کنند. به‌علاوه با كمك پول‌هایی که در مبارزات و صندوق‌های قسمت Treasure Battle به‌دست آورده‌اید می‌توانید هم شخصیت پروفایل خود و هم شخصیت‌های دیگر بازی را شخصی‌سازی کرده و برای آنها آیتم‌های مختلفی را خریداری کنید.

گرافیک 

همان‌طور که در بخش گیم‌پلی بازی اشاره شد، مهم‌ترین شاخصه‌ این بازی حفظ حالت کلاسیک خود بوده و برخلاف رقبایی مانند Mortal Kombat که به کلی از نظر ساختار گرافیکی نسبت به نسخه‌های ابتدایی آن تغییر کرده‌اند، همچنان از ترکیب گرافیک کلاسیک خود با گرافیک امروزی و مدرن بهره می‌برد که البته این موضوع به مذاق عده‌ای از کاربران و طرفداران Tekken که انتظار تغییرات اساسی در این زمینه بودند، خوش نخواهد آمد. در کل نظردهی در مورد این بخش از بازی به اندازه‌ زیادی به سلیقه کاربر آن بستگی دارد و هرکس می‌تواند دیدگاه‌های مختلفی را در مورد آن ارایه کند.

 در پایان تنها نکته‌ای که می‌توان از بررسی این بازی برداشت کرد، این است که‌Tekken 7  نیز همانند قسمت‌های قبلی این بازی، بر پایه و سیاست نامکو در زمینه حفظ اصالت سری Tekken ساخته و عرضه شده‌ و این کمپانی با حفظ استایل کلاسیک Tekken 7 برخی قابلیت‌های خوب و بجایی را در آن گنجانده است. در مجموع عصر ارتباط برای این بازی نمره 9 از 10 را در نظر گرفته است.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه