دوپینگ هارددیسک‌ با حافظه‌های Optane

تصور کنید قرار است شما در یک رقابت چالشی شرکت کرده و برای سریع‌سازی یک سیستم پردازشی، یک طرح نهایی و مقرون‌به‌صرفه ارایه کنید. بهترین راهکاری که به ذهن شما خطور می‌کند چیست؟ شاید در گام اول، به تغییر در فرکانس و ظرفیت حافظه‌های RAM بیندیشید یا در گام بعدی، تعویض هاردیسک را با نوع سیلیکونی آن یعنی SSD پیشنهاد دهید، یا حتی ارتقای پردازنده مرکزی و دست آخر، تعویض مادربورد را به‌عنوان طرح اصلی خود مطرح کنید. به هر صورت اجرای هر یک از این موارد می‌توانند در جای خود مزایا و معایبی داشته باشند؛ زیرا برخورداری از سرعت بیشتر، مستلزم هزینه بالاتر است. متاسفانه حافظه‌های رم به‌رغم سرعت بالایی که در آدرس‌دهی و پردازش اطلاعات مورد نیاز پردازنده مرکزی دارند، با پدیده‌ای به نام فرار داده‌ها رو‌به‌رو هستند. این حافظه‌ها تا زمانی می‌توانند اطلاعات را نگهداری کنند که با ولتاژ الکتریکی DC تغذیه شوند؛ بنابراین با قطع برق، تمامی داده‌ها نیز ناپدید خواهند شد! این ساختار موجب می‌شود تا هنگام راه‌اندازی مجدد کامپیوتر، پردازنده زمانی را برای دریافت اطلاعات مورد نیاز در انتظار باشد. ذخیره‌سازهای سیلیکونی با این چالش مواجه نیستند؛ آنها می‌توانند بدون جریان برق نیز داده‌ها را برای مدت‌های طولانی نگهداری کنند، ولی مشکل SSDها قیمت بالای آنهاست و به همین دلیل نمی‌توانند به‌عنوان یک راهکار اقتصادی برای سریع‌سازی کامپیوترها مطرح شوند.

‌سال‌های زیادی است که متخصصان صنعت ذخیره‌سازی به‌دنبال تولید حافظه‌ای بودند که همچون DRAM از سرعت پردازشی بالا برخوردار بوده و تراشه‌های سیلیکونی آن امکان نگهداری اطلاعات را بدون نیاز به جریان برق داشته باشند. در سال‌های گذشته، اینتل ادعا کرد به‌زودی حافظه‌های رم را با فناوری جدید 3D Xpoint تولید می‌کند؛ حافظه‌هایی که هزار برابر سریع‌تر از حافظه‌های موقت عمل ‌می‌کنند. این شرکت در سال 2015 فناوری Optane را معرفی کرد که با فناوری 3D Xpoint تولید شده و بزرگ‌ترین مزیت آن، برخورداری از هر دو مولفه سرعت بیشتر و ذخیره‌سازی دایمی داده‌ها است. سرعت حافظه‌های اوپتان را می‌توان با حافظه‌های رم مقایسه کرد و مانند سیلیکون‌های ناند، از قابلیت ذخیره دایمی اطلاعات بدون نیاز به جریان برق بهره‌مندند. حافظه‌های اوپتان با معماری ساخت 3DXpoint به‌صورت ذاتی هر دو مولفه را ارایه می‌کند و در صورت نصب آن روی یک کامپیوتر، سرعت بوت ویندوز را تا دو برابر افزایش می‌دهد. همچنین سرعت اجرای بازی‌های ویدیویی را نیز به میزان 67 درصد ارتقا می‌دهد که این مهم، نشانگر افزایش بالای پرفورمنس کلی سیستم با حافظه‌های اوپتان اینتل است.

حالا HDD می‌تواند با SSD رقابت کند

تکنولوژی اوپتان اینتل آرزوی کاربران را برای افزایش سرعت سیستم در برابر هزینه کمتر، محقق کرده است. هارددیسک مکانیکی سیستم‌های مجهز به حافظه‌های اوپتان، از سرعتی بسیار نزدیک با درایوهای حالت جامد بهره می‌برند و این می‌تواند برای کاربران، بهترین و اقتصادی‌ترین سناریو جهت ارتقا و سریع‌سازی کامپیوتر، به‌خصوص سیستم‌های گیمینگ و اورکلاکینگ باشد. حافظه‌های اوپتان به مادربوردها اضافه می‌شوند و به‌عنوان پل ارتباطی میان پردازنده با هارددیسک مکانیکی سیستم وارد عمل شده و داده‌های پرتکرار و مورد نیاز CPU را برای پردازش‌های آتی در خود ذخیره می‌کنند. همچنین اوپتان با حافظه رم یک فرق اساسی نیز دارد؛ با قطع جریان برق، اطلاعات درون تراشه‌های سیلیکونی آن هرگز حذف نخواهند شد! حتی در صورت خرابی حافظه اوپتان، سلامت داده‌های هارددیسک مکانیکی تضمین شده و خللی در کارکرد سیستم پردازشی به‌وجود نخواهد آمد. پیوستن یک حافظه فوق سریع در کنار هارددیسک مکانیکی با قابلیت نگهداری داده‌ها بدون نیاز به انرژی، می‌تواند مکمل مناسبی برای زمان تاخیر بالا در هارددیسک‌های مکانیکی باشد. اوپتان با قابلیت‌های خود موجب شده تا هارددیسک، به رقیب ارزان‌قیمتی برای SSD گران‌قیمت تبدیل شود. پشتیبانی پردازنده‌های کیبی‌لک از ذخیره‌سازهای Optane نشان می‌دهد که اینتل حساب ویژه‌ای روی این فناوری مدرن و کاربردی باز کرده است. برای بهره‌مندی از مزایای اوپتان، باید از مادربوردهای سازگار با این فناوری استفاده کرد. حافظه‌های اوپتان روی شکاف‌های پرسرعت M.2 نصب و در ظرفیت‌های 16 و 32 گیگابایتی تولید شده و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه