از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی انجام شد

تکذیب واگذاری نماد الکترونیکی به شرکت پست

هفته گذشته مدیرعامل شرکت پست در نشستی خبری که با حضور گزینشی برخی از خبرنگاران و به مناسبت روز جهانی پست برگزار شد، به طرح یک ادعای جدید پرداخت که باز هم با یک تکذیب جدید و بلافاصله مواجه شد.
به گزارش عصر ارتباط، این نخستین باری نیست که اخبار ارایه‌شده از سوی شرکت پست توسط منابع مختلف تکذیب می‌شود. پیش از این موضوع همکاری با ebay و آمازون، موضوع همکاری با مسترکارت موضوع قطع خدمات شرکت پست TNT در ایران از جمله اخباری بود که از سوی شرکت پست مطرح و کمی بعد تکذیب شد.
حالا اما موضوع واگذاری نماد اعتماد الکترونیکی از سوی مدیر‌عامل شرکت دولتی پست مطرح شده که این موضوع نیز با واکنش و پاسخ متولی صدور نماد اعتماد الکترونیکی برای کسب‌و‌کارهای اینترنتی یعنی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی همراه شد.
اگرچه هفته آینده به بررسی چرایی طرح این مسایل از سوی شرکت پست و تکذیب‌ها بیشتر خواهیم پرداخت، اما در گزارش حاضر به ماجرای واگذاری نماد اعتماد الکترونیکی به پست و پاسخ مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌پردازیم.
ماجرا از جایی آغاز شد که حسین مهری، مدیرعامل شرکت پست در بخشی از نشست خبری خود، گریزی کوتاه و مختصر به موضوع تغییر متولی صدور نماد الکترونیکی زد و قاطعانه گفت: «تا پیش از تاریخ 23 مرداد سال جاری، اعطای این نماد با وزارت صنعت بود که خود ما هم شرکت‌ها را ملزم به دریافت آن از وزارتخانه مذکور می‌کردیم، اما براساس بند 11 ماده 5 اساسنامه جدید شرکت، متولی این مقوله شرکت پست شد و دیگر نیازی به اخذ نماد از وزارت صنعت نیست.» (منابع: خبرگزاری فارس و خبرگزاری تسنیم)
اگرچه ظاهرا برای خبرنگاران حاضر چگونگی تغییر متولی مورد سوال واقع نشد و خبرنگار ما نیز در نشست مذکور دعوت نداشت، اما موضوع تغییر ساختارها و متولیان درکشور امری نیست که در یک مصاحبه خبری، به یک‌باره و بدون هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی و هماهنگی قبلی رخ دهد، به همین دلیل به گفت‌وگو با فرانک رازقی اسکویی، معاون تسهیل تجاری و توسعه کاربردهای مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت پرداختیم تا از نهاد متولی صدور نماد اعتماد الکترونیکی به فروشگاه‌های اینترنتی نیز ماجرا را جویا شویم.
فرانک رازقی اسکویی در ابتدا با اشاره به اینکه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به استناد بند 1-ح ماده 3 اساسنامه خود، مصوب 4/6/88 وظیفه ساماندهی کسب‌وکارهای اینترنتی در سطح کشور را به عهده دارد، گفت: علاوه بر این، طبق مصوبه شورای امنیت کشور در تاریخ 12/4/91 مسوولیت اعطای نماد اعتماد به کسب‌وکارهای اینترنتی به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تفویض شده و از آن تاریخ تاکنون تنها مرجع صدور نماد اعتماد الکترونیکی به کسب‌وکارهای اینترنتی، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بوده است.
وی ادامه داد: همچنین در راستای اجرای ماده 57 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و طبق مصوبه جلسه هشتم هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار، مجوز نماد اعتماد الکترونیکی به‌عنوان تنها مجوز مورد نیاز برای کسب‌وکارهای اینترنتی در نظر گرفته شده است.
معاون تسهیل تجاری و توسعه کاربردهای مرکز توسعه تجارت الکترونیکی افزود: این مرکز از سال 1389 تاکنون به بیش از بیست هزار کسب‌وکار اینترنتی فعال در حوزه‌های مختلف نماد اعتماد اعطا کرده است و با همکاری اعضای کمیته نظارت بر کسب‌وکارهای اینترنتی بر فعالیت نمادداران نظارت مستمر دارد. دستورالعمل اعطای نماد اعتماد الکترونیکی نیز در تاریخ 22/5/92 توسط کمیته نظارت بر فعالیت کسب‌وکارهای اینترنتی به‌تصویب رسیده است.
رزاقی اسکویی اما در پاسخ مشخص به ادعای شرکت پست مبنی بر واگذاری این وظیفه به استناد اساسنامه این شرکت، پاسخ داد: موضوع اساسنامه شرکت ملی پست مصوب 3/3/95، «انجام امور ملی و حاکمیتی خدمات پستی» است و چنان‌که بدیهی است مرتبط با اعطای نماد اعتماد الکترونیکی نیست.
وی ادامه داد: تنها موضوع مرتبط در اساسنامه مذکور به کسب‌وکارهای اینترنتی، بند 11 ماده 5 این اساسنامه است، که در آن «نظارت بر قبول، حمل و رهسپاری و توزیع مرسولات خرید و فروش اینترنتی و همچنین مدیریت وجوه حاصله در سطح داخلی و بین‌المللی به‌منظور تحقق شاخص‌های سرعت، دقت و امنیت مطابق با استانداردهای تعیین‌شده» به عهده این شرکت گذاشته شده است.
معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: پرواضح است كه موضوع نظارت بر حسن تحویل کالای سفارش داده‌شده از کسب‌وکارهای اینترنتی، در این حیطه قرار می‌گیرد و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی نیز از این امر استقبال می‌کند. در این صورت خریداران کسب‌وکارهای اینترنتی نیز با خیالی آسوده‌تر از تحویل مطمین کالا، سفارش اینترنتی خود را از سایت‌های دارای نماد اعتماد الکترونیکی ثبت می‎‌کنند و این امر در نهایت به سود مشتری نهایی و مردم خواهد بود. چنان‌که پیش از این گفته شد، سازمان‌های تخصصی موظف هستند در حوزه کاری خود، نظارت بر فعالیت کسب‌وکارهای اینترنتی را به عهده داشته و با مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در این زمینه همکاری داشته باشند.
وی در پایان، در خصوص وظیفه سامانه گواهی کد پستی که در خبر منتشره به آن اشاره شد نیز گفت: سامانه گواهی کد پستی که در خبر مزبور بدان اشاره شده، در خصوص تاییدیه کدپستی است و اساسا به فرایند اعطای نماد اعتماد الکترونیکی مربوط نیست. البته اگر این سامانه راه‌اندازی شود، موجب خرسندی است که در سامانه نماد اعتماد الکترونیکی نیز از آن به‌عنوان زیرساخت استعلام کد پستی متقاضیان نماد اعتماد بهره گرفته شود.
هفته‌نامه عصر ارتباط تلاش می‌کند تا هفته آینده به بررسی بیشتر این موضوع و سایر مواردی که در ابتدای گزارش به آن اشاره شد، بپردازد.