اگر در رای‌گیری الکترونیکی اختلال داشتیم چه می‌شد؟!

گره فنی سرشماری اینترنتی باز شد

نخستین تجربه انجام سرشماری عمومی نفوس و مسکن به صورت اینترنتی از سوم مهر امسال کلید خورد؛ رویدادی که هم از جهت بالا بردن جایگاه ایران در زمینه آمار اینترنتی و پیوستن به باشگاه کشورهایی با بهترین سرشماری در دنیا اهمیت دارد و هم با توجه به ضریب نفوذ ۴۵ درصدی اینترنت میزان قابل توجهی صرفه‌جویی در وقت و هزینه برای آن پیش‌بینی شده بود و البته از همه مهمتر بعد از رونمایی رسمی از شبکه ملی اطلاعات نخستین خدمت بر این بستر به حساب می‌آید و سنگ محکی است بر کارآمدی این شبکه و میزان اقبال مردم از این آمارگیری آنلاین.
اواسط شهریور ماه بود که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از همکاری همه‌جانبه با مرکز آمار ایران برای انجام سرشماری به صورت اینترنتی خبر داد و گفت زیرساخت‌های این وزارتخانه در اختیار اجرای این طرح کشوری قرار می‌گیرد. تشکیل کارگروهی برای تدوین و اجرای سرشماری اینترنتی و ماموریت ویژه به سازمان فناوری اطلاعات در این مورد مقدماتی بود که برای اجرای این طرح بزرگ انجام شد تا آنگونه که اعلام شد مردم بتوانند از طریق رایانه‌های شخصی و با اتصال به درگاه مرکز آمار ایران اطلاعات خود را به‌راحتی و بدون مشکل در اختیار بگذارند.
بسیج عمومی همه امکانات در دولت
در همین حال رییس‌جمهور دستور همکاری همه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، دستگاه‌ها و نهادهای عمومی، موسسه‌های دولتی و وابسته به دولت، شرکت‌های دولتی و استانداری‌های کشور با مرکز آمار ایران برای اجرای دقیق سرشماری عمومی نفوس و مسکن را صادر کرده بود. از سوی دیگر به گفته رییس مرکز آمار در انجام سرشماری تمام مدیران مدارس، مسوولان خانه‌های بهداشت، مسوولان وزارت ارتباطات، پست‌بانک‌ها، شهرداری‌ها و دیگر نهادها به یاری مرکز آمار ایران آمدند.
هماهنگی تمام دستگاه‌های اجرایی از بستر ملی تبادل اطلاعات و هماهنگی کلان صورت گرفته میان اپراتورهای ارتباطی تلفن همراه و ارتباطات داده برای استفاده از تمام ظرفیت ارتباطی موجود در کشور برای ارایه با کیفیت این خدمت الکترونیکی در بستر شبکه ملی اطلاعات از دیگر وعده‌های داده شده بود.
تشویق به آماردهی با جایزه
علاوه بر بسیج عمومی تمام ظرفیت‌های دولت برای این کار، مشوق‌هایی هم برای شرکت‌کنندگان در این سرشماری در نظر گرفته شد؛ از وعده اهدای جایزه یک میلیون تومانی به هزار نفر از کسانی که از این طریق در سرشماری شرکت کرده‌اند تا اهدای یک گیگابایت اینترنت هدیه به ثبت‌نام‌کنندگان، وعده‌هایی بود که درباره چگونگی تحقق آنها کمتر اطلاع‌رسانی شد و باید دید تا چه حد موثر بوده است.
**نکته دیگر اینکه از آنجایی که برخی مردم از آمار دادن معمولا خودداری می‌کنند، تاکید بر محرمانه ماندن اطلاعات خود مشوق دیگری بود که از سوی مسوولان مرکز آمار مطرح شد. در عین حال آنها به مردم این اطمینان را دادند که آمار مذکور هیچ ارتباطی با هدفمندی یارانه‌ها ندارند** و اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌شود خاصیت کاربردی در این زمینه ندارد.
اختلال کلید خورد
اما در هر حال و با تمام تمهیداتی که در نظر گرفته شد آغاز سرشماری با اختلال در سایت سرشماری همراه بود و از ساعات اولیه آغاز سرشماری اینترنتی، برخی منابع خبری از بروز مشکل در اتصال به سامانه سرشماری نفوس و مسکن خبر دادند؛ مشکلی که البته در ابتدا تکذیب اما بعد تایید شد.
 بلافاصله پس از بروز مشکل مسوولان مخابرات ایران اعلام کردند که هیچ‌گونه مشکلی در سرعت اینترنت برای انجام سرشماری اینترنتی بروز نکرده است بلکه برخی از مشترکانی که از گذشته قرارداد اینترنت کم‌سرعت داشته‌اند، برای اتصال به سامانه سرشماری با مشکل مواجه شده‌اند. به همین بهانه بود که شرکت مخابرات ایران اعلام آمادگی کرد تا بر اساس خواست این مشترکان و تقاضاهای قبلی به سرعت نوع اینترنت را تغییر داده و سرعتی بالاتر از 512 گیگابایت را به این متقاضیان واگذار کند.
محکی برای شبکه ملی اطلاعات
بروز اختلال در سایت سرشماری اینترنتی و تداوم آن تا روز دوم در حالی بود که سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرده بود که سرشماری آنلاین از طریق درگاه ملی خدمات دولت هوشمند و شبکه ملی اطلاعات انجام می‌شود. در همان زمان رییس سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد که پهنای باندی با چند برابر نیاز سرشماری اینترنتی به این طرح اختصاص داده شده است و مشکلی از نظر حجم ترافیک روی این شبکه وجود ندارد.
بر  این اساس اعلام شد که پهنای باندی با حجم یک گیگابیت برثانیه به ترافیک این طرح اختصاص داده شده است و این درحالی است که طی دو روز نخست اجرای این طرح، در ساعات پیک و پرترافیک مراجعه به این سایت، کمتر از ٣٠٠ مگابیت از ظرفیت این شبکه استفاده شد.
**هرچند معاون وزیر ارتباطات اعلام کرده بود در صورتی که میزان مراجعه برای ثبت‌نام اینترنتی سرشماری بیش از این میزان هم باشد، مشکلی از بابت ظرفیت شبکه وجود نخواهد داشت؛ اما اختلال دو روزه سایت به هر حال اتفاق افتاد. **
مواجهه مراجعه‌کنندگان با پیام «در این لحظه ظرفیت مراجعه به سایت تکمیل است، لطفا در زمان دیگری مراجعه نمایید» اما حکایت از بروز مشکلی داشت که با اظهارات مسوولان مربوطه همخوانی نداشت. روایت مسوولان مرکز آمار از این اختلال این بود که مراجعه تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان به صورت همزمان به سایت سرشماری منجر به بروز این اخلال شده است و کسانی که به این دلیل برای شرکت در سرشماری با مشکل روبه‌رو می‌شوند بهتر است در ساعات آتی به سایت سرشماری مراجعه کرده و در سرشماری شرکت کنند.
معمایی که وزیر ظاهرا حل کرد
اما وزیر ارتباطات معمای بروز این اختلال را اینطور حل کرد که اختلال ربطی به شبکه ملی ندارد و بلکه اصرار مرکز آمار برای استفاده از دیتابیس این مرکز برای ثبت‌نام با پیش‌بینی استقبال پایین از اولین سرشماری اینترنتی و کافی بودن ظرفیت آن دلیل بروز این مشکل بوده و حالا که دیتابیس وزارت ارتباطات در اختیار این طرح قرار گرفته، به نظر می‌رسد از این پس مشکلی نباشد.
**اینکه چرا پیش‌بینی مرکز آمار استقبال پایین از سرشماری اینترنتی بوده آن هم در حالی که به دنبال مشارکت حداقل ۳۰ درصدی مردم در آمارگیری آنلاین هستند و اینکه چرا با وجود هماهنگی‌های گسترده اولیه و با علم به سراسری بودن این طرح و نه استانی و شهری بودن در دو روز اول این خطای محاسبه رخ داده خود تجربه‌ای است که از این دوره سرشماری به جای می‌ماند.** ظاهرا بعد از انتقال دیتابیس مشکل خاصی در سایت بروز نکرد و مسوولان این پروژه از پیشبرد آن ابراز رضایت می‌کردند.
طعنه کاربران به هدیه اینترنت رایگان
اختصاص یک گیگابایت اینترنت هدیه به ثبت‌نام‌کنندگان اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن 95 هم نکته دیگری در این میانه بود که مواجهه کاربران اینترنت با آن جالب بود، بسیاری از آنها با طعنه این روزها در فضای مجازی خطاب به مسوولان سرشماری اعلام می‌کنند که خواستار گیگ رایگان نیستند و در عوض مسوولان سرشماری بودجه این کار را در اختیار بخش فنی خود برای ارتقای سامانه ثبت‌نام قرار دهند. علاوه بر این اظهار بی‌اطلاعی اپراتورها از این هدیه و بی‌اطلاعی اپراتورها در این باره حاشیه دیگری بر این طرح بود که اعلام شد پس از ثبت‌نام نهایی، مرکز آمار لیست ثبت‌نام‌کنندگان اینترنتی را برای دریافت هدیه به اپراتورها ارایه می‌کند.
کلاهبرداران بیکار نمی‌نشینند
اطمینان به مردم در زمینه تدابیر امنیتی سایت سرشماری هم مورد دیگری است که در نخستین تجربه اعلام و تاکید شد که گروه‌های امنیتی شبکه و نرم‌افزار در حال کار هستند و امنیت این شبکه تضمین شده است. با این حال پلیس فتا از شناسایی سایت جعلی سرشماری در روزهای اخیر خبر داده و اعلام کرده که اقدام به مسدودکردن و جلوگیری از ادامه اقدامات مجرمانه این سایت‌ها کرده‌اند.
گذار از نظام «آمار سنتی» به «ثبت مدرن» هدف اصلی این طرح عنوان شده چرا که سرشماری مطلوب در دنیا «نیازی به مراجعه به درب منازل مردم» ندارد. کارشناسان مرکز آمار ایران معتقدند، در صورتی که 35 درصد از خانوارهای کشور در سرشماری اینترنتی مشارکت کنند، ایران در زمره کشورهای توسعه‌یافته به لحاظ آماری قرار می‌گیرد و هدف آنها محقق شده است.
تا لحظه تنظیم این گزارش بر اساس اعلام رییس مرکز آمار ایران تا ساعت 11 روز چهارشنبه 358هزار و 917 خانوار، اینترنتی ثبت‌نام کرده‌اند که با توجه به تعداد خانوارها، یک میلیون و 201 هزار و 427 نفر در سامانه سرشماری به شکل اینترنتی ثبت‌نام شده‌اند و این آمار از نظر آنها بی‌سابقه و رضایت‌بخش است. با توجه به جمعیت ۸۰ میلیون نفری کشور اگر در مدت زمان باقیمانده این رقم به چیزی حدود ۲۵ میلیون نفر برسد هدف مرکز آمار محقق شده و باید دید نخستین تجربه آمارگیری آنلاین بر بستر شبکه ملی اطلاعات چه نتیجه‌ای از خود بر جای خواهد گذاشت.
**مخلص کلام این که بروز هر گونه اختلال در سامانه سرشماری اینترنتی با طولانی کردن زمان برگزاری آن به هر حال به نوعی قابل جبران است، حال آنکه در انتخابات گذشته قصد بر این بود که از ابزارهای الکترونیکی استفاده شود و نکته کلیدی اینجاست که با توجه به محدودیت زمانی و هزینه‌های سنگین مالی و امنیتی انتخابات، چنانچه شاهد بروز اتفاقات مشابه بودیم چه رخ می‌داد؟**
به هر حال به نظر می‌رسد مسوولان فنی با اتکا به تجربه سنوات گذشته در اعلام نتایج کنکور، یارانه‌ها و حالا هم سرشماری اینترنتی، زمینه‌های رفع کامل اختلال‌ها در طرح‌های حساس‌تر را فراهم آورند.