ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت

درآمد ماهانه 30 میلیون تومانی فروشگاه‌های تلگرامی

Khosrodad_news@yahoo.com
رشد و توسعه چشمگیر فضای مجازی در ایران طی چند سال اخیر به‌حدی فراگیر و گسترده بوده که بسیاری از سنت‌ها و شیوه‌های قدیمی ‌را در میان مردم دگرگون کرده است. از جمله رسومی ‌که به‌شدت تحت تاثیر رونق فضای مجازی و به‌ویژه شبکه‌های پیام‌رسان قرار گرفته، رسم خوشایند «خرید کردن» است. تا چندی پیش چنین بود که هرگاه قصد داشتیم به خرید بروم، اولین اقدام شال و کلاه کردن و اقدام بعدی رسیدن به مرکز خرید مورد علاقه یا مغازه مورد نظر بود. اما این روزها همه‌چیز عوض شده! وقتی تصمیم به خرید کالایی می‌گیریم (حال این کالا هر چه که می‌خواهد باشد) ابتدا سری به اینترنت می‌زنیم. کمی ‌سرچ می‌کنیم، چند فروشگاه اینترنتی یا کانال خرید را پیدا می‌کنیم و پس از مقایسه قیمت‌ها و فارغ از پدیده چانه‌زنی، تنها با یک کلیک یا اشاره انگشت، کالای مورد نظرمان را مقابل منزل دریافت می‌کنیم. هفته گذشته با پرده‌برداری از درآمد ماهانه بالای 30 میلیون تومانی برخی از کانال‌های خرید تلگرامی، این موضوع مورد توجه بسیاری از فعالان صنفی، دستگاه‌های نظارتی و همچنین رسانه‌ها قرار گرفت. لذا با این محوریت قرار دادن پدیده خریدکردن از طریق شبکه‌های اجتماعی، سری به آخرین تحولات در حوزه فروشگاه‌های اینترنتی می‌زنیم و به ارزیابی و تحلیل مهم ترین رویدادهای ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت، می‌پردازیم.
درآمد میلیونی کانال‌های خرید در پیام‌رسان‌ها
به‌تازگی خرید کردن بیش از هر بازار و پاساژ دیگری در اینستاگرام و تلگرام رونق گرفته است؛ جایی که بسیاری از صفحه‌ها و کانال‌ها نه پروانه کسبی دارند و نه نماد اعتماد الکترونیکی که مشتری به‌واسطه آن به عرضه کننده کالا اعتماد کند.
اما با این وجود، بسیاری از کاربران به این اقدام دست می‌زنند و از طریق مراجعه حضوری به آدرس داده شده یا خرید الکترونیکی و پرداخت پول پس از سفارش و دریافت کالا، شبکه‌های اجتماعی را به هر جای دیگری برای خرید ترجیح می‌دهند. اما این موج که به‌سرعت در حال فراگیری است، در هفته گذشته به مزاج برخی از جمله کاسبان مغازه‌های دارای سرقفلی، سازمان امور مالیاتی و اتحادیه‌های صنفی مختلف خوش نیامده و حتی باعث نگرانی وزارت بهداشت و حتی ناجا نیز شده است.
بر این اساس مغازه‌داران معتقدند، فروشندگان در تلگرام و اینستاگرام بدون تابعیت از هیچ‌گونه مقرراتی در حالی به کسادی کسب و کار آنها منجر شده‌اند که فقط بازار سکه و ارز‌ و رستوران‌ها از نفوذ آنها در امان مانده است.
کما اینکه در خبرها آمده بود، در حال حاضر تلگرام پر از گروه‌هایی شده که با عنوان حراج و ارسال رایگان مقابل منازل مشتریان خاص خود را دارند. وضع کاسبی برخی از این گروه‌ها چنان خوب شده که حتی درآمد بیش از ۳۰ میلیون در ماه را اعلام می‌کنند. درآمدی که قطعا می‌تواند در صورت ریزش به بازار رونق جدی  را در اقتصاد کشور ایجاد کند.
در این میان حتی در هفته گذشته، کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد از انتشار مصوبه‌ای خبر داد که طی آن از خانه‌های مد و مزون‌ها را ملزم کرد برای اخذ مجوز فعالیت به کارگروه مذکور مراجعه کرده و از انتشار هرگونه تصاویر نامناسب، غیر اخلاقی و غیر شرعی در شبکه‌های مجازی پرهیز کنند.
اما بدیهی است که شاید فیلترینگ هوشمند بتواند مانع انتشار تصاویر نامناسب مدلینگ در شبکه‌های اجتماعی شود، اما قطعا نمی‌توان کسبه مذکور را ملزم به اخذ مجوز نمود. همچنین در هفته گذشته، رشد فروش و توزیع داروهای تقلبی و قاچاق در سایت‌ها و کانال‌ها نیز باعث نگرانی سازمان غذا و دارو و هشدارهای پلیس فتا شد، به‌طوری که متاسفانه پیش‌بینی شده است، اصلی‌ترین محل فروش داروهای قاچاق، غیرمجاز و تقلبی درکشور فضای مجازی باشد.
متولی جدید اعطای نماد الکترونیکی
مشتریان پر و پا قرص فروشگاه‌های اینترنتی می‌دانند که خریدکردن از سایت‌هایی که فاقد نماد الکترونیکی هستند، ممکن است تبعاتی همچون کلاهبرداری، ارسال‌نكردن کالا، سرقت اطلاعات بانکی و بسیاری اتفاقات ناگوار دیگر را برای آنها به همراه داشته باشد.
بنابراین نماد الکترونیکی، اصلی‌ترین عامل دوام این فروشگاه‌هاست. هفته گذشته در حالی که هفت سال بود مسوولیت بررسی صلاحیت متقاضیان راه اندازی این فروشگاه‌ها و همچنین صدور نماد مذکور را مرکز توسعه تجارت الکترونیکی متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت به عهده داشت، به یک‌باره و بدون هیچ اطلاع قبلی تغییر پیدا کرد و به شرکت پست واگذار شد. اما این تغییر آن قدرها که به‌نظر می‌رسد نیز ساده نیست.
بر اساس این گزارش، تغییر متولی صدور نماد مطابق اساسنامه جدید (بند ۱۱ ماده ۵) به شرکت پست اجازه داده است، نظارت بر قبول، حمل و رهسپاری و توزیع همه مرسولات خرید و فروش اینترنتی و همچنین مدیریت وجوه حاصله در سطح داخلی و بین‌المللی (درگاه) به‌منظور تحقق شاخص‌های سرعت، دقت و امنیت مطابق استانداردهای تعیین‌شده را به عهده بگیرد. این در حالی است که اساسنامه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی نیز برنامه‌ریزی، ارایه راهکارها، پشتیبانی و نظارت به منظور بهره‌برداری از بسترها، راهبردها و نوآوری تجارت الکترونیکی در سطح کشور را بر عهده این مرکز قرار گرفته است.
بنابراین در حال حاضر دو متولی موازی وجود دارند که هر یک به‌تنهایی خود را شایسته اعطای این نماد می‌دانند. البته نکته قابل تامل اینجاست که نماد صادره توسط وزارت صنعت به‌نوعی برای فروشگاه اینترنتی اقدام به صدور پروانه کسب می‌کرد و اعتبار نماد را نیز مطابق اعتبار پروانه کسب، یک‌ساله صادر می‌کرد. حال با پیوستن شرکت پست به مجموع بازیگران حوزه فروشگاه‌های اینترنتی، به‌درستی مشخص نیست چه چالش‌هایی در راه باشد؟ گفتنی است، اهمیت داشتن نماد الکترونیکی به اندازه‌ای است که بنا به اعلام اداره تشخیص جرائم سایبری، حدود ۸۰ درصد شکایت‌های ثبت‌شده توسط کاربران از کسب‌وکارهای بدون نماد بوده است.
رشد تولید محتوای مذهبی با ریشه خرافات
از زمانی که شبکه‌های اجتماعی در ایران با استقبال مواجه شدند، کاربران به عنوان پایه اصلی تولید محتوا شناخته شدند. این قضیه گرچه به تنوع، گستردگی و وسعت دامنه محتوا در این شبکه‌ها انجامید، اما نگرانی‌ها و آسیب‌هایی را نیز ایجاد کرده است.
یکی از جدی‌ترین آسیب‌هایی که هفته گذشته مورد توجه یکی از نهادهای حاکمیتی در کشور قرار گرفت، نگرانی از انتشار قابل توجه محتوای آمیخته با خرافات در شبکه‌های پیام‌رسان بود.
بر این اساس، معاون محتوای موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی ‌اظهار داشت، رصد محتوای منتشرشده در فضای مجازی نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از محتوای مذهبی بارگذاری‌شده در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، آمیخته با شبهه و خرافات است که باید به این موضوع رسیدگی شود. خسروی، انتشار تحریف و شبهاتی را که در عرصه دین در فضای مجازی منتشر می‌شود نگران کننده دانست و با توجه به فرارسیدن ایام محرم اظهار داشت، تحلیل محتوای مطالب منتشرشده در خصوص قیام عاشورا که دارای بیشترین سابقه دست به دست شدن در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی بوده توسط یک کارگروه ویژه که به همین منظور ایجاد شده است، نشان می‌دهد اغلب مطالبی که در فضای مجازی و تلگرام در این زمینه منتشر شده، تحریف و شبهه است.
بر اساس این گزارش، علاوه بر رشد انتشار محتوای بی پایه و آمیخته با خرافات در حوزه مذهب در شبکه‌های پیام‌رسان، سایر حوزه‌ها مانند سلامت، سیاست و تاریخ نیز از این تهاجم، آسیب‌های جدی فراوانی دیده‌اند. لذا کارشناسان بر این باورند که با توجه به رشد هجمه محتوای تولید شده توسط کاربران این شبکه‌ها، در عمل دروازه بانی محتوا اقدامی‌ غیرممکن، زمان‌بر و پرهزینه خواهد بود و در مقابل افزایش سطح آگاهی، ایجاد منبعی معتبر برای راستی آزمایی برخی از محتواهای پربازخور، ترویج اخلاق و فرهنگ سازی مناسب می‌تواند راهکار مناسبی برای برخورد با این آسیب باشد.
دفاتر پیشخوان و تعلل در یکسان سازی
تقویت دفاتر پیشخوان خدمات دولت، از جمله موضوعاتی است که به عنوان محور اصلی در برنامه پنجم توسعه مورد توجه قرار گرفت. اما در حالی که این برنامه به‌طور رسمی ‌در سال 1394 به پایان رسیده است، همچنان وضعیت دفاتر پیشخوان دولت دچار نابسامانی و آشفتگی است.
این موضوع هفته گذشته توسط علی فلاح‌ حقیقی، رییس کانون دفاتر پیشخوان خدمات دولت مورد توجه و موضع گیری قرار گرفت، به‌طوری که وی نرخ‌گذاری متفاوت خدمات،‌ متناسب نبودن تعداد دفاتر با خدمات واگذار شده و یکسان‌سازی نكردن دفاتر متعدد دستگاه‌ها را از مهم‌ترین دغدغه‌ها و مشکلات فعلی دفاتر پیشخوان خدمات دولت دانست که مدت‌ها بلاتکلیف مانده است.
این در حالی است که این دغدغه تنها به فعالان این کسب‌و‌کار تعلق ندارد و البته که جزو معضلاتی است که روزانه مردم با آن سر و کار دارند. یکسان‌سازی دفاتر متعدد خدمات دستگاه‌ها که سال‌هاست جزو وعده دولت‌ها به‌شمار می‌رود، در حالی بلاتکلیف مانده است که هر شهروندی برای دریافت خدمات برون سپاری توسط دولت با بیش از چند دفتر با زمینه‌های فعالیت مختلف سر و کار دارد. در این میان خدماتی مانند ثبت احوال، قضایی، پلیس+10، آب و فاضلاب، پست، تلفن همراه و شهرداری در حالی در قالب تاسیس دفاتر مختلف به شکل خصوصی ارایه می‌شوند که همه خدمات مذکور می‌تواند به منظور سهولت و رفاه هر چه بیشتر شهروندان به‌صورت واحد و یکسان‌سازی شده ارایه شود، اما بنا به دلایل نامعلومی ‌این میراث از دولتی به دولت بعدی واگذار می‌شود.