نگاهی به لنز Fujifilm XF 10-24mm f/4.0 OIS

وضوح‌یابی با موتور مافوق صوت

فوجی‌فیلم از معدود سازندگان ژاپنی است که کیفیت افسانه‌ای ساخته‌های قدیمی خود را در محصولات امروزی نیز رعایت می‌کند و در‌حالی‌که در منوی محصولات دوربین‌سازهای دیگر دوربین‌ها و لنزهای پلاستیکی کم نیست، تمامی لنزهای فوجی‌فیلم با دقتی بالا از فلز تراشیده شده‌اند. لنز ۱۰ تا ۲۴ میلیمتری f/4.0 این شرکت نیز از همین قاعده پیروی می‌کند و با یکبار چرخاندن حلقه زوم یا وضوح‌یابی آن می‌توان به کیفیت ساخت عالی آن پی برد.

ترکیب اپتیکی لنز ۱۰ تا ۲۴ میلیمتری فوجی‌فیلم شامل ۱۴ عدسی در ۱۰ گروه است که در این میان چهار عدسی آسفریکال و سه عدسی ELD در کنار پوشش اضافه عدسی بیرونی، پدیده‌های ناگوار اپتیکی را از آن دور نگه می‌دارند. وضوح‌یابی و زوم در این لنز به‌صورت داخلی انجام می‌گیرد و به همین دلیل هنگام استفاده از آن تغییر طولی در لنز رخ نمی‌دهد. وزن دستگاه برابر ۴۱۰ گرم است و یک نورگیر کنگره‌دار نیز در بسته‌بندی آن ارایه می‌شود. این لنز را می‌توان همراه انواع فیلتر‌های ۷۲ میلیمتری به‌کار برد و حداقل فاصله قابل دسترسی با آن ۲۴ سانتیمتر از سنسور دوربین است.

وضوح‌یابی در این لنز با کمک موتور مافوق صوت انجام می‌شود که عملکردی سریع و کم‌صدا دارد و می‌توان قفل شدن آن روی سوژه را آنی به‌حساب آورد. دیافراگم هفت‌پره گرد این لنز در تئوری از عهده ایجاد بوکه زیبا بر می‌آید، اما در عالم لنزهای واید عمق میدان به‌قدری زیاد است که تنها می‌توان به ستاره‌های ۱۴ پره آن که از تصویربرداری از منابع نور نقطه‌ای در تاریکی ایجاد می‌شوند، اکتفا كرد. وضوح این لنز در رده عالی قرار می‌گیرد و با بستن دیافراگم تا f/5.6 می‌توان وضوح آن را در رده بسیار خوب طبقه‌بندی کرد.

استاد تازه‌کار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه