از این دوگانگی خارج شویم

روزی نیست که خبری از جنجال تاکسی‌های اینترنتی، شکایت مردم از برخی تاکسی‌یاب‌ها، شکایت تاکسی‌یاب‌ها از یکدیگر و صدای اعتراض بلند شرکت تاکسیرانی و در این اواخر شرکت پست در خصوص غیرقانونی بودن فعالیت این تاکسی‌یاب‌ها منتشر نشود، اما ظاهرا آنچه به جایی نرسد فریاد است!

حالا که صدای اعتراض شرکت تاکسیرانی و یا شرکت پست که خود سازمان‌های عریض و طویلی با تعریف قانونی و مشخص در کشور هستند به جایی نمی‌رسد این روزها بیش از گذشته شائبه رانت و فساد در کشور ایجاد شده است. چرا که مردم و سایر فعالان حوزه سایبری با چشمان پرسشگر خود می‌بینند که زمانیکه صدای فریادهای بلند چند سازمان قانونی کشور به جایی نمی‌رسد پس چطور باید انتظار داشته باشند که بتوانند از مراجع قانونی به حقوق احیانا پایمال‌شده خود دست پیدا کنند؟

حالا فضا در این وادی به قدری آلوده، پر از شائبه‌ و رانتی به نظر می‌رسد که عملا نوعی دوگانگی را به ذهن می‌‌آورد که چرا عده‌ای می‌توانند به شکل غیرقانونی و به نوعی آزادانه بدون قانون و وجود مجوز خاص جهت نظارت بر کارشان در این زمینه به فعالیت بپردازند و عده‌ای دیگر نمی‌توانند؟ کوتاه‌سخن این که جایی که نهادهای قانونی کشور نمی‌توانند کاری از پیش ببرند و از سویی برخی از اپ‌های پیک موتوری و تاکسی‌یاب‌های اینترنتی  خود را مجاز به انجام هر کاری می‌دانند دیگر تنها موضوع ابهام رانت و فساد پنهان در این سطح مطرح نیست و عملا می‌توان از فساد یا رانت علنی نام برد؛ اگر بپذیریم چنین است که هیچ و کاری از دست کسی بر نمی‌آید. اما اگر این فرضیه درست نباشد بهتر است از این فضای دوگانه خارج شویم.

لذا راهکار بهتر آن است که به منظور دور شدن از ابهامات و دوگانگی‌ها، خیلی شفاف و رسمی به همه اجازه فعالیت در این وادی را بدهیم. یعنی برای مثال نهادی همچون شورای‌عالی فضای مجازی رسما اعلام کند هیچ‌یک از کسب‌وکارهای اینترنتی نیازی به اخذ مجوز نداشته و از امروز همه علاقه‌مندان، سرمایه‌گذاران و متقاضیان می‌توانند بدون هیچگونه نگرانی وارد این عرصه شده و به فعالیت، ایجاد شغل و کسب درآمد بپردازند.

به این ترتیب و در این بلبشوی بی‌قانونی کسانی که پول و سرمایه‌ای داشته باشند هم می‌توانند کسب‌وکاری برای خود فراهم کنند و بعدها هم اگر قانونی لحاظ شد آنها هم فکری برای تطبیق فعالیت‌های خود با مقررات خواهند کرد!