کمپینی برای نجات کارون

کمپین نجات رودخانه کارون با هدف جمع‌آوری یک میلیون امضا برای نجات این رودخانه آغاز به فعالیت کرده است. این کمپین درصدد است اقداماتی که برای نجات دریاچه ارومیه از طی این‌گونه حرکت‌ها صورت گرفت برای کارون نیز تکرار شود. آن‌طور که راه‌اندازان کمپین «من کارونم نجاتم دهید» می‌گویند رودخانه‌ی بزرگ، زندگی بخش و تمدن‌ساز کارون، از سرچشمه‌ها در چهارمحال و بختیاری تا جلگه خوزستان در مسیر 900 کیلومتری خود، حیات اکوسیستم‌های متعددی را پدید آورده و معیشت بیش از چند میلیون نفر به این رودخانه بزرگ و  وابسته است.
بر اساس آنچه در این کمپین گفته می‌شود، رود کارون از سال‌های گذشته تاکنون به‌دلیل توسعه یک‌جانبه نگرانه و بدون ارزیابی محیط‌زیستی و ساخت سدهای متعدد و نیز انتقال آب از سرشاخه‌ها و ورود فاضلاب‌های صنعتی، کشاورزی و بهداشتی با خطرات جدی همچون شوری، کاهش دبی طبیعی، محدود‌سازی حق‌آبه تالاب‌ها در جلگه خوزستان و انحلال نمک‌های سد گتوند مواجه شده است.
همچنین این رود بزرگ در شهر اهواز به‌طور گسترده مورد هجوم فاضلاب‌های شهری و صنعتی و زه‌آب‌های کشاورزی و بر‌هم‌ریختگی اکوسیستم، قرار گرفته است. از آنجایی که سرنوشت کارون با سرنوشت بیش از پنج میلیون نفر در استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری و به نوعی با سرنوشت کل کشور گره خورده است، اعضای این کمپین خواستار نجات آن هستند.
کمپینی برای محرمی پاکیزه
به عقیده راه‌اندازان کمپین جمع‌آوری زباله و ظروف یک‌بار مصرف در ماه محرم در این ماه عزیز باید به آلوده نکردن شهرها با ظروف پلاستیکی هم توجه شود.
این کمپین با هدف جلوگیری از آسیب‌های زیست‌محیطی و ارتقای سطح فرهنگی جامعه مبنی بر نریختن زباله در سطح شهر ایجاد شده است. البته تشکیل این کمپین از فضاهای مجازی کلید خورده و بیشتر مورد استقبال دوستداران محیط زیست قرار گرفته است.
راه‌اندازان این کمپین معتقدند، اگر مصرف ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی همچنان ادامه داشته باشد و مردم و دولت برای جایگزینی این مواد اقدامی نکنند، سال‌های آینده مشکلات و معضلات شدید زیست‌محیطی گریبانگیر کشورمان خواهد شد که رفع آن به این راحتی‌ها ممکن نیست.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه