نتایج پژوهش كمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران نشان داد:

«مداخله دولتی و تفکر محلی» عامل کندی توسعه صنعت ICT

 

گزارش پژوهشی كمیسیون ICT اتاق بازرگانی در مورد نقش فناوری اطلاعات در توسعه اقتصاد روز سه‌شنبه پنجم دی ماه در جلسه‌ای در اتاق بازرگانی ایران ارایه شد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ICT اتاق بازرگانی، در این جلسه اعضای كمیسیونICT اتاق بازرگانی، نمایندگانی از مركز ملی فضای مجازی، سازمان توسعه تجارت وزارت صمت، نماینده‌ای از وزارت ارتباطات و برخی دیگر از فعالان حوزه فناوری اطلاعات كشور حضور داشتند.

در این جلسه محمدرضا طلایی، رییس كمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران در خصوص پژوهشی كه به درخواست كمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی انجام شده، گفت: امیدواریم با طرح پژوهشی كه ارایه می‌شود بتوانیم نگاه ویژه‌تری به حوزه ICT در كشور به وجود آوریم.

وی افزود: ایران در زمینه كالاهای سنتی مثل فرش و گردشگری صاحب‌نام است در برخی صنایع دیگر هم در بخش داخلی و خارجی جایگاه ویژه‌ای برای خود دارد اما در حوزه فناوری اطلاعات هنوز جایگاه ما در داخل كشور قابل قبول نیست و در خارج كشور هم در این زمینه صاحب نام و برند نیستیم.

رییس كمیسیون ICT اتاق بازرگانی همچنین ابراز داشت: شرایط اقتصادی كشور از مرز بحران گذشته است و در این شرایط ما معتقدیم حوزه فناوری اطلاعات می‌تواند برای حل مشكلات كنونی راهگشا باشد.

طلایی ادامه داد: در كمیسیون ICT اتاق بازرگانی طرحی داریم تا نشان دهیم كه فناوری اطلاعات در زمینه توسعه اقتصاد، افزایش بهره‌وری و حتی در زمینه استفاده بهینه در مصرف آب و حل مشكل خشكسالی نیز می‌تواند راهگشا باشد. سعی ما این است كه با كمك پژوهشی كه ارایه می‌دهیم طرح بهتری را برای توسعه ICT كشور از طریق اتاق بازرگانی ایران ارایه دهیم.

خالقی پژوهشگر و عضو هیات علمی دانشگاه تهران كه كار انجام پژوهش نقش ICT در توسعه اقتصاد را به سفارش كمیسیون ICT  اتاق بازرگانی انجام داده در ادامه این جلسه به ارایه پژوهش خود پرداخت.

وی در زمینه تجربه‌های موفق سیاست‌گذاری در حوزه فاوا گفت: اكوسیستم فناوری یك نقش حمایتی دارد و در سیاست‌گذاری‌ها می‌شنویم كه باید اكوسیستم نوآوری و فناوری را ایجاد كنیم. در بحث اكوسیستم هم پروژه و طراحی آن مورد نظر نیست بلكه محیط و شرایطی كه می‌بایست ایجاد شود اهمیت فراوان دارد. در یك اكوسیستم مطلوب نقش دولت باید حداقلی بوده و دولت بیشتر و بیشتر از دخالت در بازار دور شود و حداقل در زمینه فناوری مسوولیت‌ها را به بازار بسپارد و خود نقش حاشیه‌ای داشته باشد.

این پژوهشگر افزود: تحقیقات ما نشان می‌دهد كه در زمینه ICT تمامی فعالان و اجزای فعال همچون اپراتورهای شبكه تولیدكنندگان تجهیزات و تولیدكنندگان محتوا باید گرد هم بیایند و به یك تصمیم نهایی و جمع‌بندی برسند. قوانین زیاد و دولت مداخله‌گر در حوزه فاوا باعث می‌شود ایده‌های نوآورانه در نطفه خفه شوند پس لازم است كه در این حوزه دخالت دولتی در حداقل باقی بماند.

خالقی ادامه داد: افق فاوا و افق فناوری اطلاعات جهانی است و در چنین عرصه‌ای محلی و ملی فكر كردن آفت محسوب می‌شود پس باید با یك نگرش جهانی حوزه‌های موفق را شناخته، تثبیت كرده و جهانی كنیم. در زمینه تخصیص منابع از دولت نیز اگرچه اغلب در كشور ما می‌گویند كه منابع مالی باید از طریق دولت تامین شود اما نتیجه پژوهشی كه در آمریكا انجام شده نشان می‌دهد كه اتفاقا افراد از منابع شخصی مالی برای انجام پروژه‌های فاوا استفاده كرده‌اند و منابع مالی دولتی و بانكی نقش مهم و غالبی كه مطرح می‌شود را ندارند.

باتوجه به پژوهش انجام شده در كمیسیونICT اتاق بازرگانی ایران وجود كارآفرینان موفق (منتورها)، پژوهش‌های دولتی و دانشگاهی و جذابیت محل برای ایجاد و توسعه پروژه‌های فاوا از جمله موارد با اهمیت شمرده می‌شوند و لازم است كه مورد توجه قرار گیرند. همچنین ارایه معافیت‌های مالیاتی برای استارت‌آپ‌ها راه‌حلی بهتر نسبت به ارایه وام است.

از نظر خالقی نكته دیگر اما ایجاد ارتباط بیشتر و جلسات بیشتر بین بخش دولتی و خصوصی است. با نظر به اینكه دولت نیز در بخش تامین بودجه با مشكلاتی روبه‌رو است و نمی‌تواند در زمینه تامین مالی كار خاصی انجام دهد به نظر می‌رسد كه بهتر است به بخش خصوصی اعتماد كرده و تعامل بهتری با آن داشته و امور را به آن واگذار كند.

خسرو سلجوقی عضو هیات عامل وزارت ارتباطات و عضو كمیسیون ICT اتاق بازرگانی نیز در این جلسه گفت: یكی از خلأهای ما در كشور نبود تسهیل‌گران (منتورها) در مراكز رشد و در كل حوزه فاوا است. همچنین موضوع كارآفرینی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و قانون حمایت از كارآفرینی باید زنده شود؛ مشاركت‌های دولتی و خصوصی‌ها نیز باید بیشتر مورد توجه قرار گرفته و اتاق بازرگانی نیز می‌تواند جلساتی را برگزار كرده و دوره‌های آموزشی را با حضور بخش دولتی و خصوصی بگذارد تا این دو با هم همراه شوند.

سلجوقی افزود: علاوه بر این‌ مسایل به موضوع خوشه اقتصادی در كشور ما به معنای صحیح آن توجه نشده است. در كشورهای دیگر در قالب خوشه اقتصادی شركت‌های كوچك و رقیب با هم در زمینه تحقیق و توسعه و برندینگ فعالیت می‌كنند كه این موضوع در كشور ما مغفول مانده است.

نقد و بررسی بازی