علت ناکارآمدی اعطای تسهیلات دولتی درحوزه فاوا

موضوع نحوه اعطای تسهیلات دولتی به شرکت‌های دانش‌بنیان، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های حوزه ICT از آن دست مسایلی است که همواره محل سوال بوده است. واقعیت این است که اگر منابع حمایت دولتی به جای درستی نرسد چه در حوزه اپلیکیشن و چه در سایر شاخه‌های حوزه فناوری اطلاعات دستاورد مطلوبی حاصل نخواهد شد.

در این سال‌ها هر بار بودجه‌های حمایتی دولتی در حوزه ICT از طریق وزارت ارتباطات، وزارت صنعت و یا از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پرداخت شده همواره ابهاماتی در خصوص آمار و ارقام نجومی آنها در برابر خروجی نه چندان روشن طرح‌هایی که تسهیلات گرفته‌اند باقی مانده است. به این ترتیب که مشخص نشدن خروجی دقیق اعطای این وام‌ها و شرکت‌ها و کسانی که آنها را دریافت کرده‌اند هم شائبه بروز نوعی رانت را مطرح کرده که این روزها نقل محافل بسیاری از خصوصی‌ها است.

هفته گذشته با یکی از چهره‌های شناخته شده بخش خصوصی حوزه ICT صحبت می‌کردم که گلایه‌های به‌جایی را در خصوص نحوه اعطای تسهیلات دولتی مطرح می‌کرد و معتقد بود این تسهیلات عمدتا به دست تولیدکنندگان واقعی نمی‌رسند.

موضوع از این قرار است که از سال گذشته به این طرف این امکان به اتحادیه‌های صنفی داده شده که اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه عرضه کالا را معرفی کنند. این اتحادیه‌ها و اصناف نیز که همواره به منظور تحکیم جایگاه خود به دنبال افزایش اعضای‌شان هستند با اعطای مجوزهای غیر اصولی باعث شده‌اند که برخی افراد فاقد صلاحیت با کمک پروانه تولیدی که دریافت کرده‌اند به محض ارایه تسهیلات و یا وام‌های دولتی با در دست داشتن پروانه تولیدی مدعی دریافت این خدمات شوند و آنها نیز در صف تولیدکنندگان متقاضی تسهیلات قرار بگیرند.

به این ترتیب امتیازات و تسهیلات مورد نظر به تولیدکننده واقعی نرسیده و کسی که سال‌هاست برای امر تولید خون دل خورده در هنگام دریافت تسهیلات و امتیازات دولتی سرش بی‌کلاه بماند. از سوی دیگر وارد کردن بی‌حساب و کتاب جنس به کمک پروانه تولیدی  توسط کسانی که کار تولیدی ندارند، زمینه‌ساز رقابت نابرابری بین واردکننده و تولیدکننده را موجب شده که عملا به ضرر تولید ملی است.

به نظر می‌رسد تنها راه‌حل این مشکل تفکیک پروانه بهره‌برداری صنعتی از مجوز کارگاهی است تا اتحادیه‌های صنفی نتوانند برای افزایش اعضا اقدام به اعطای مجوز و پروانه تولیدی کنند و صد البته که ایجاد سازوکار روشن و مشخص در خصوص شیوه تسهیلات و امتیازات نیز از دیگر مواردی است که جای خالی آن به شدت احساس شده و می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.