ساخت «ربات نوزاد» برای تشویق ژاپنی ها به افزایش جمعیت
 
ژاپنی ها رباتی کوچک موسوم به «ربات نوزاد» ساخته اند که یکی از اهداف آن هشدار و آگاهی دادن به مردم درباره پیر شدن جامعه و همچنین تشویق آنان به افزایش جمعیت کشور است.
به گزارش ایرنا، ژاپن در واقع پیرترین جامعه سالمند را در میان دیگر کشورهای صنعتی جهان دارد و پیشرو چنین کشورهایی در این زمینه است.
این در شرایطی است که این کشور نه گرفتار جنگ بوده و نه قحطی و یا بیماری خاصی آن را فرا گرفته، اما با این حال سالمند شدن جمعیت در ژاپن به یک معضل بزرگ تبدیل شده است.
بسیاری از زنان این کشور نیز تمایلی به داشتن فرزند نشان نمی دهند و ساخت این ربات کوچک در واقع تلاشی برای افزودن بر آگاهی مردمی از وضعیت نامناسب جمعیت است که به سرعت پیر می شود.
سازندگان ربات می گویند که مینی ربات مذکور با چشمانی درشت و خیره تنها به اندازه کف دست است و می تواند الهام بخش زنان برای داشتن فرزند باشد.
«فویمینوری کاتایوکا» طراح اصلی این ربات موسوم به «کایری مینی ربات» می گوید که این نوزاد رباتیک نمی تواند همه کارها را خودش انجام دهد و در واقع مانند یک بچه به والدین نیاز دارد.
وی می افزاید: ضعف هایی که ربات دارد و نرخ بالای آسیب پذیری آن باعث می شود تا دیگران نسبت به آن حساسیت و مسئولیت پذیری داشته باشند و نوعی ارتباط با فرد برقرار می کند و این درست مانند آن چیزی است که بین مادر و فرزند رخ می دهد.
کار فروش این ربات کوچک که می تواند چشمهایش را باز و بسته کرده و با صوت یک کودک کلماتی را ادا کند به ارزش ۳۹۲ دلار توسط شرکت تویوتا از سال آینده میلادی آغاز می شود.
این عروسک رباتیک با یک گهواره به مشتریان فروخته می شود و می توان گهواره را که مانند صندلی کودک است در داخل خودروها نصب کرد.
نرخ تولد نوزادان در نیم قرن گذشته در ژاپن سالانه در حدود یک میلیون کودک بوده است و با این حال از میان هر ۱۰ زن ژاپنی یک نفر هرگز ازدواج نکرده است و اکنون این کشور پیشرو دیگر کشورهای صنعتی دنیا از لحاظ سن بالای جمعیت است.
یاهو ادعای جاسوسی از ایمیل ها را تکذیب کرد
 
شرکت یاهو ادعای خبرگزاری رویترز را در خصوص ساخت نرم افزار جاسوسی برای اسکن نامه های دریافتی ایمیل های مشتریان و تحویل اطلاعات به سازمان های جاسوسی آمریکا، تکذیب کرد.
به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از بی بی سی نیوز، خبرگزاری رویترز پیش از این ادعا کرده بود که یاهو بر اساس یک دستورالعمل محرمانه دولتی، در پی درخواست سازمان امنیت ملی یا FBI اقدام به اسکن حساب های YahooMail کرده است. بر اساس این گزارش نرم افزاری که سال گذشته توسط یاهو ساخته شده، از نامه های دریافتی صدها میلیون حساب کاربر جاسوسی کرده است.
یاهو در بیانه ای که منتشر کرد، این گزارش را گمراه کننده دانست و گفت:اسکن ایمیل ها که در این مقاله راجع به آن گفته شده، در سیستم های ما وجود ندارد.
خبرگزاری رویترز دو کارمند قدیمی یاهو و یک شخص مطلع از موضوع را به عنوان منبع گزارش خود معرفی کرد.
گزارش رویترز در پی بیانیه یاهو در خصوص دسترسی غیرمجاز هکرهای مورد حمایت دولت به 500 میلیون حساب کاربری مشتریان این شرکت در سال 2014 میلادی منتشر شد.

وقتی یخچالتان شما را هک می‌کند

در هفته‌های اخیر دور جدیدی از حملات دی او اس با حجم و وسعتی بی‌سابقه آغاز شده که نشان دهنده خطرات امنیتی ناشی از همه گیرشدن اینترنت اشیا در آینده است.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از کانورسیشن، در حملات تازه حجم ترافیک ایجاد شده بر روی سایت‌های مورد حمله به 620 گیگابیت در ثانیه افزایش یافت که دو برابر آخرین رکورد انجام حملات اینترنت اشیا بوده است. این بدان معناست که ترافیکی به اندازه یک و نیم دی وی دی بلو – ری در هر ثانیه به یک وب سایت منتقل شود.
متوسط ترافیک حملات دی او اس در سال 2014 برابر با 7.5 گیگابیت در ثانیه بوده که حالا در ظرف دو سال 10 تا 15 برابر شده است. حملات این چنینی شرکت های ارائه دهنده خدمات به وب سایت های مورد حمله را وادار به توقف ارائه خدمات به آنها می‌کند، زیرا سرپانگه داشتن چنین سایت‌هایی هزینه سنگینی خواهد داشت.
رکورد آخرین حمله دی او اس به یک ترابیت در ثانیه نیز رسید و رسیدن به چنین رکوردی نشان دهنده استفاده از تعداد بی سابقه ای از محصولات و ابزار متصل به اینترنت است که دیگر تنها شامل رایانه‌های شخصی نمی‌شود.
با آغاز تدریجی استفاده از اینترنت اشیا که یکی از جنبه های آن اتصال تقریبا تمامی ابزار مورد استفاده انسان‌ها به اینترنت است، شبکه های بوت نت مورد استفاده برای انجام حملات اینترنتی و ایجاد ترافیک مزاحم بر روی سایت های مختلف بسیار قدرتمندتر شده‌اند، زیرا در آنها طیف گسترده‌ای از محصولات برای انجام حمله و ایجاد ترافیک مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در آخرین حمله از این دست که به ایجاد ترافیکی یک ترابیتی منجر شد، علاوه بر رایانه های شخصی از دستگاه های ضبط ویدئوی دیجیتال و دوربین های امنیتی هم استفاده شد و این نشان داد که این ابزارها تا چه حد ناایمن هستند و تا چه میزان برای سواستفاده نفوذپذیر تلقی می شوند.
در زمان طراحی این نوع محصولات امنیت به عنوان یک امر کلیدی مورد توجه قرار نگرفته و باید توجه داشت که تلاش برای ارتقای امنیت دوربین‌های ساده باعث افزایش قابل توجه هزینه تولید آنها می شود که برای شرکت‌های سازنده مقرون به صرفه نیست، اما اتصال این نوع محصولات به اینترنت چاره‌ای جز توجه به امنیت آنها باقی نگذارده است.
اگر چه بسیاری از محصولات اینترنت اشیا در مقایسه با رایانه‌ها یا گوشی های تلفن همراه فاقد حافظه یا توان پردازش کافی برای انجام عملیات هکری گسترده هستند، اما با آلوده کردن آنها به بدافزار و تبدیل آنها به جزیی از یک شبکه بوت نت مهاجم می توان از قابلیت‌های موجود در آنها برای حمله به سایت‌ها و خدمات تحت وب و سرقت اطلاعات استفاده کرد.
همچنین باید توجه داشت که اگر چه قابلیت های این ابزار کمتر از رایانه های عادی است، اما با هم می توان از انها برای اجرای حملات دی او اس استفاده کرد و تنها کافیست تعداد کافی از ابزار مذکور در کنار هم برای اجرای حمله به کار گرفته شوند. با توجه به اینکه تا سال 2020 بیش از 50 میلیارد ابزار مختلف به اینترنت اشیا متصل می شوند، لشگری از محصولات متصل به اینترنت و آسیب پذیر برای سواستفاده هکرها در دسترس خواهد بود.
این محصولات که از لوازم خانگی تا خودرو، چراغ های روشنایی، سیستم های تهویه مطبوع، قفل های در، کرکه ها و پرده ها و غیره را در بر می‌گیرند، برای خرابکاری های مختلفی قابل استفاده خواهند بود و هیچ بعید نیست، در آینده نزدیک هک کردن رایانه شخصی و سرقت اطلاعات موجود در آن از طریق یخچال خانه شما که به اینترنت متصل می‌شود، اتفاق بیفتد.
کارشناسان امنیتی هشدار می دهند که اگر اقدامات لازم برای ایمن سازی اینترنت اشیا در چهار سال آینده انجام نشود، میلیاردها ابزار حیاتی مورد انسان در برابر خطر هک شدن آسیب پذیر باقی خواهند ماند و حجم مشکلات امنیتی به وجود آمده فوق تصور خواهد بود. بدین شیوه می توان حملات سازمان‌دهی شده‌ای را انجام داد که تخریب های فراوانی را برای بانک ها و دیگر موسسات مالی، نهادهای دولتی، شرکت‌های خصوصی و غیره ایجاد می‌کنند.
این کارشناسان معتقدند که هزینه بالای ایمن سازی ابزار سازگار با اینترنت اشیا موجب شده تا سرمایه گذاری لازم در این زمینه صورت نگیرد ولی تغییر این نگرش ضروری است.
اینترنت رایگان و محدود فیس بوک برای میلیون‌ها آمریکایی

 
در حالی که فیس بوک تا به حال به دنبال ارائه خدمات اینترنت رایگان در کشورهای در حال توسعه بود، حالا قصد دارد، این خدمات را در آمریکا هم ارائه دهد.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سی نت، فیس بوک در حال مذاکره با مقامات دولت آمریکا و برخی شرکت‌های مخابراتی است، تا خدمات رایگان اینترنت خود را به میلیون ها نفر در آمریکا ارائه دهد.
با توجه به حساسیت های نهادهای رگولاتوری در آمریکا و مشکلات مربوط به ارائه خدماتی مشابه در هند، فیس بوک تا به حال برنامه‌های خود در این زمینه را از چشم رسانه ها مخفی کرده است.
یک سخنگوی فیس بوک در پاسخ به سوالی در این زمینه گفته است: در حالی که ما چیزی برای اعلام کردن نداریم، ماموریت ما مرتبط کردن جهانیان است و همیشه و از جمله در ایالات متحده به دنبال یافتن راه‌هایی برای انجام این کار بوده‌ایم.
فیس بوک از سال 2014 تلاش برای ارائه خدمات رایگان اینترنت موسوم به Free Basics را آغاز کرد. با این کار دسترسی به برخی سایت ها و خدمات اینترنت به رایگان برای ساکنان نقاط دورافتاده جهان ممکن می شود. البته بخش عمده‌ای از این سایت ها و خدمات وابسته به خود فیس بوک هستند.
خدمات یاد شده فعلا در 36 کشور آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین در دسترس هستند و به راهی برای افزایش نفوذ این شرکت آمریکایی در نقاط مختلف جهان مبدل شده است. ارائه این خدمات با توجه به محتوای خاص و هدفمند آن و محدودیت آن به برخی سایت‌های اینترنتی با انتقاد بسیاری از کارشناسان مواجه شده است.

هوش مصنوعی یادگیری زبان‌های خارجی را تسهیل می‌کند

طراحان پلتفورم آموزش زبان Duolingo ، سه معلم زبان جدید را به برنامه موبایلی خود افزوده‌اند که از هوش مصنوعی کافی برای آموختن زبان‌های مختلف به کاربران برخوردارند.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ورج، این برنامه موبایلی مبتنی بر آی او اس به کاربران امکان می‌دهد تا متونی را تایپ کرده و پاسخ خود را به زبان هدف دریافت کنند، تا بتوانند به تدریج زبان جدیدی را بیاموزند.
آموزش زبان از طریق گپ زدن قابلیت جدیدی است که از طریق برنامه های موبایلی در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. در حال حاضر برنامه های گپ موبایلی متنوعی در دسترس علاقمندان قرار گرفته است که تبادل داده و صحبت کردن را در میان آنها ممکن می کند، اما ظاهرا در آینده شاهد استفاده‌های گسترده‌تری از این برنامه‌ها خواهیم بود و خدمات گسترده تری از این طریق ارائه می‌شود.
افزودن ربات‌های هوشمند به این نوع برنامه ها برای پاسخ گویی به سوالات کاربران یکی از اهداف طراحان آنهاست که حالا در قالب یک برنامه آموزش زبان شکل جدی تری به خود گرفته است.
چت بوت‌های برنامه موبایلی Duolingo راننده رنه، سرآشپز روبرتو و افسر آدا هستند که از طریق گپ زدن با کاربران می‌توانند زبان های فرانسه، اسپانیایی و آلمانی را به آنها بیاموزند. قرار است در آینده به تعداد این زبان ها افزوده شود. با توجه به تجهیز این ربات ها به هوش مصنوعی تداوم گفتگو آنها را باهوش تر می‌کند و باعث می‌شود آنها ترجمه های دقیق تری هم ارائه کنند.