اکبر براتی چهره منتخب اجلاس چهره‌های ماندگار صنعت و تجارت مطرح کرد:

حال صنعت و تولید اصلا خوب نیست

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع ایران (ایمیدرو) و بنیان چهره‌های ماندگار، پس از ارزیابی شاخص‌های هفتگانه مدیریتی اقدام به برگزاری اجلاس چهره‌های ماندگار صنعت و تجارت در مرکز همایش­های بین­المللی صدا و سیما، با حضور اصحاب رسانه و مسوولین کشوری و لشکری کرده و طی مراسمی از منتخبین قدردانی کرد.

مهندس اکبر براتی که تاکنون دو بار به عنوان کارآفرین نمونه کشور برگزیده شده است، این­بار در این اجلاس به عنوان چهره ماندگار صنعت و تجارت معرفی شد. به همین مناسبت گفتگویی با مدیرعامل گروه آناد داشتیم:

* توضیح مختصری در ارتباط با نحوه انتخاب خود به عنوان چهره ماندگار بدهید.

این انجمن پس از بررسی و ارزیابی شاخص­های هفتگانه مدیریتی (1. رهبری، 2. مدیریت منابع، 3. مدیریت زنجیره تأمین، 4. مدیریت عملیات، 5. مدیریت کیفیت و بهره­وری، 6. مدیریت بازرگانی، 7. مدیریت تکنولوژی)، بر اساس عملکرد شرکت طی سال­های گذشته و نیز پس از اخذ تاییدیه از موسسه IGP Academy، گروه آناد و بنده را به این عنوان مفتخر کردند.

* وقتی صحبت از چهره­های ماندگار می­شود، ناخودآگاه فردی مسن در ذهن تداعی می­شود، بفرمائید چند سال تجربه کاری دارید؟

سوال شما دارای دو جنبه است، اولا بنده در سال­های 83 و 88 نیز به عنوان کارآفرین نمونه انتخاب شده بودم و امروز با حدود 17 سال تجربه کاری و گذراندن دهه چهارم زندگی لقب جوان صرفا خوشحال­کننده است، ثانیا دنیای تکنولوژی و مدیریت بر اساس نوآوری و ابتکار حرکت می­کند و این دو مقوله قطعا در نیروهای جوان بیشتر یافت می­شود. جنبه دیگر آنست که در دنیای امروز اگر به دنبال پیشرفت و تغییر باشیم باید از سنت گرایی فاصله بگیریم و شاید این خود نوعی نگاه سنت­گرایانه است که چهره­های ماندگار را تنها در میان افراد مسن جستجو کنیم، چراکه نمونه­های خارجی از افراد بسیار موفق در سن جوانی بسیار هستند.

* اینگونه برنامه­­های حمایتی را تا چه اندازه موثر می­دانید؟

طبیعتا هر انسانی نیاز به تشویق دارد و از این منظر این برنامه­ها می­تواند مؤثر باشد، اما مشکل اساسی شرکت­ها و صنعت در ایران با این گونه برنامه­ها حل نخواهد شد. ثبات اقتصادی، نرخ متناسب سود بانکی، نرخ واقعی ارز و صد البته اقتصاد سالم است که می­تواند مشکلات را حل کند. متاسفانه در این سال­ها علی­رغم رشد اقتصادی کشور، حال صنعت و تولید اصلا خوب نیست.

*برنامه های بعدی شما چیست؟

ما در ابتدای مسیر هستیم. گروه آناد اهداف بزرگی دارد و در راستای نیل به آن برنامه­ریزی می­کند. چشم انداز آناد برای 10 سال آینده مشخص شده و در این مسیر حرکت می­کنیم.

* با توجه به اینکه در سالهای طولانی فعالیت خود  توانستید یکی از مدیران موفق کشور باشید، آیا انسانی تک­بعدی هستید؟ به عبارت دیگر آیا تفریح هم در زندگی شما جایگاهی دارد یا حجم بالای کار فرصتی باقی نمی­گذارد؟

هر انسانی در کنار کار به برنامه­های انگیزشی برای حفظ انرژی و توان روانی نیازمند است. در واقع من تفریحات را به نوعی با کار ادغام می­کنم. سعی می­کنم این زمان­های سرگرمی و استراحت را با برنامه­های انگیزشی نیروهای آناد گره بزنم. مهمترین سرمایه­های ما منابع انسانی ما هستند و این یک شعار نیست بلکه واقعیت دنیای مدرن است. خانواده آناد شامل تمامی اعضای خانواده­های همکاران ما است. برنامه­های متنوعی نیز در این زمینه داریم از جمله اینکه تیم فوتسال آناد در جام رمضان شرکت داشت و اینبار در جام انفورماتیک شرکت کرده است و امیدواریم در این جام بتوانیم به مقام خوبی هم دست پیدا کنیم.