شبکه‌های اجتماعی زیر ذره بین

کمپین خاطره‌ها برای ارزیابی خطر آلزایمر

یک موسسه مستقر در پارک فناوری پردیس در روز جهانی آلزایمر کمپین هوشمند آلزایمر(خاطره‌ها) را به منظور ارزیابی خطر آلزایمر در بین عموم مردم راه‌اندازی کرده است.

ثبت‌نام‌کنندگان در این کمپین می‌توانند آخرین اطلاعات و یافته‌ها را در خصوص این بیماری، پیشگیری از آن، عوامل خطر، راه‌های کنترل و مدیریت بیماری، به صورت پیام‌های روزانه از طریق شبکه‌های اجتماعی این موسسه دریافت کنند. همچنین اطلاع‌‌رسانی در خصوص کمپین نیز در خانه‌های سلامت شهرداری منطقه 6 انجام می‌شود.

همچنین مسابقه عکس با رای‌گیری عمومی، برگزاری چالش اطلاعات سلامت و مشاوره آنلاین با موضوع آلزایمر از دیگر برنامه‌های کمپین هوشمند آلزایمر (خاطره‌ها) است.

علاقه‌مندان به شرکت در این کمپین می‌توانند عدد 2 را به سامانه پیامکی 1000654 ارسال کرده و با مراجعه به آدرس اینترنتی https://hooma.salemsa.net/s/alzheimerri به پرسش‌نامه ارزیابی خطر پاسخ داده و ضمن ثبت‌نام در سامانه هوما «مراقبت هوشمند سلامت» بازخورد هوشمند دریافت کنند.

 

راه‌اندازی کمپین افزایش سن قانونی استعمال سیگار

یک میلیونر استرالیایی کمپینی با موضوع افزایش سن قانونی استعمال سیگار به ۲۱ سال در این کشور راه‌اندازی کرده است. "اندرو فارست" میلیونر استرالیایی که به همراه همسرش گروهی موسوم به «برنامه ریشه‌کنی سرطان» (ECI) را تاسیس کرده‌ و اداره می‌کنند هم‌اکنون در تلاش هستند تا با هدف نجات جان بسیاری از کسانی که با مصرف سیگار جان خود را به خطر می‌اندازند سن قانونی استعمال سیگار در این کشور را به ۲۱ سال افزایش دهند.

این میلیونر استرالیایی می‌گوید: تقریبا ۹۰ درصد بزرگسالان سیگاری از کودکی و از سن کم سیگار کشیدن را آغاز می‌کنند و وقتی به ۲۱ سالگی می‌رسند دیگر گرفتار این عادت سرطان‌زا شده‌اند و بنابراین در تمام طول عمر خود مشتری ثابت این محصول دخانی خواهند بود.

همچنین رییس شورای سیگار و سلامتی در استرالیا نیز درباره این کمپین گفته است: این طرح که با عنوان 21 Tobacco مطرح شده باید حمایت شود. وی تاکید کرده: هدف ما این است که تا سال ۲۰۲۵ میلادی، کشوری بدون سیگار داشته باشیم و چنین اقداماتی می‌تواند ما را به هدفمان نزدیک کند.

باتوجه به افزایش استعمال سیگار در ایران به نظر می‌رسد که لازم است فعالان اجتماعی داخلی هم به فکر ایجاد کمپینی همه‌گیر علیه سیگار کشیدن در سنین پایین باشند.