عکس پروفایل شما به مردم چه می‌گوید؟

در دنیایی که این روزها برای خودمان ساختیم، شبکه‌های اجتماعی به هسته مرکزی زندگی روزانه تبدیل شده‌اند و از طریق اپلیکیشن‌های ارتباطی مانند واتس‌اپ و تلگرام گرفته تا ابزارهای اجتماعی مانند فیس‌بوک و اینستاگرام، می‌کوشیم به بهترین شکل خودمان را معرفی کنیم و عکس پروفایل را با دقت زیاد برگزینیم. در هر کدام از این فضاها عکس پروفایل معنای متفاوتی دارد و نوعی پیام را به مخاطب ما می‌رساند.

فیس‌بوک بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان محسوب می‌شود و مشترکان آن برای معرفی هرچه بهتر خود انواع مختلف ابزارهای کاربردی را در اختیار دارند تا یک عکس پروفایل مناسب را برای خود تهیه کنند و از این طریق بیشترین تاثیر را روی دوستان و اطرافیان خود بگذارند. لینکدین که شبکه اجتماعی سازمانی محسوب می‌شود، به‌صورت متفاوت قابلیت‌های تنظیم عکس پروفایل را برای کاربران مهیا می‌کند و ابزارهای ارتباطی مانند تلگرام و واتس‌اپ هم هر کدام این قابلیت را متفاوت ارایه می‌دهند. نکته مشترکی که در همه فضاهای مذکور وجود دارد، این است که ما به کمک هر ابزاری که در اختیار داریم یک معرفی‌نامه از خودمان ارایه می‌دهیم و زمانی که عکسی را برای پروفایل خود انتخاب می‌کنیم، از این طریق روی اطرافیان خود تاثیر می‌گذاریم. **در دنیای مجازی زبان بدن کاربرد چندانی ندارد و از آنجایی که عکس پروفایل نمی‌تواند متحرک باشد یا اصوات را شامل شود، به همین دلیل انتخاب آن دقت و ظرافت بیشتری نیاز دارد. این عکس همان اتفاقی است که نخستین تاثیر از ما را روی اطرافیان برجا می‌گذارد.**

عکس شما چه پیامی دارد

عکس پروفایل پیام‌های آشکار و پنهان فراوانی را شامل می‌شود. نخستین اتفاق این است که شما با این عکس میزان تاثیرگذاری روی اطرافیان خود را می‌توانید مدیریت کنید. برای مثال، اگر عکسی از خودتان را با کلاه انتخاب کنید یا در عکس شما شخص دیگری هم حضور داشته باشد، کسانی که این عکس را می‌بینند متوجه خواهند شد که شما به‌عمد قصد دارید توجه‌شان را به نکته دیگر هم جلب کنید و توضیح کامل‌تری از خودتان بدهید.

دومین نکته پیام‌های پنهان در عکس شماست. برای مثال، اگر عکسی را انتخاب کردید که در فاصله دور از دوربین قرار دارید، عکس شما نوعی احساس ناامنی را به مخاطب القا می‌کند و او به این نتیجه می‌رسد که شما نمی‌خواستید به‌صورت واضح خود را نمایان کنید. اگر شما در عکس پروفایل سر خود را خم کرده باشید و لبخند بزنید، پیام ویژه در شخصی که تصویر شما را می‌بیند به او انتقال خواهید داد. برای پروفایل ابزارهای اجتماعی که راه دیگری وجود ندارد تا ارتباط کامل شود، تمام این پیام‌های پنهان و آشکار به‌خوبی عمل می‌کنند.

نتایج حاصل از یک مطالعه جهانی که ژوئن 2014 در نشریه «علوم روان‌شناسی» به‌چاپ رسید، این مساله را نشان داد که حتی کوچک‌ترین تغییرات در عکس پروفایل یک شخص می‌تواند تاثیرات بزرگ و قابل ملاحظه‌ای را روی احساسات اطرافیان برجا بگذارد. این تصویر می‌تواند موجب شود گفت‌وگوی مجازی ما با یک دوست مدت بیشتری طول بکشد یا در فاصله زمانی کوتاه‌تر پایان یابد.

در مثال دیگر یک عکس با خانواده یا فرزند نشان می‌دهد که کاربر ارتباط نزدیکی با اطرافیان خود دارد و از طرف آنها به‌طور نزدیک پشتیبانی می‌شود. این عکس همچنین نشان می‌دهد مهم‌ترین نکته در زندگی شخص خانواده و فرزندش است. عکس دیگری که در طبیعت گرفته شده باشد این پیام را در خود دارد که کاربر عادت به نشستن در فضای بسته ندارد و به‌اصطلاح از ‌دسته کارمندانی نیست که صبح خود را پشت میز شب کند.

عکس عروسی این پیام را به مخاطب می‌رساند که کاربر می‌خواهد به اطرافیان نشان دهد زندگی خود را یک گام به جلو حرکت داده است و به‌عبارت دیگر زندگی او ایستا نیست. علاوه بر این، کاربران با عکس مربوط به مراسم ازدواج این پیام را می‌رسانند که دیگر برای قرارهای مجردی و برنامه‌های غیرخانوادگی آماده نیستند.

خودشیفته‌ها که سعی می‌کنند به‌صورت فردی و انحصاری در مرکز همه تصاویر باشند، طوری عکس می‌گیرند که تصویر پروفایل آنها را می‌توان برای روی جلد نشریه‌های مد استفاده کرد. این افراد نه‌تنها عکس پروفایل خود را این‌گونه انتخاب می‌کنند، بلکه دیگر تصاویر آنها در پست‌های مختلف هم به همین صورت برگزیده می‌شود.

برداشت اول

بسیاری از مردم بر این باورند که مشاهده عکس پروفایل نمی‌تواند روی برداشت اولشان از شخص تاثیر بگذارد و در مقابل، فقط اگر فرد مورد نظر را در دنیای واقعی ببینند با نخستین دیدار می‌توانند از او تاثیر بپذیرند. این دسته از افراد بر این مساله تاکید دارند که نمی‌خواهند به‌صورت مجازی از کسی تاثیر بپذیرند و به همین دلیل اعتقادی به عکس پروفایل ندارند، ولی باید بپذیریم که واقعیت چیزی متفاوت از این نظریه است.

به‌تازگی برخی اصول علمی برای عکاسی حرفه‌ای مخصوص پروفایل شبکه‌های اجتماعی ارایه شده است، ولی باید گفت عکاسی حرفه‌ای هم احتیاط و دقت کافی می‌طلبد. برای مثال می‌توان گفت یک پوشش مرتب با ظاهر آراسته در یک عکس باکیفیت می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای را برجا بگذارد، ولی با این وجود باز هم باید دقت کرد؛ زیرا کاربران سعی می‌کنند بیشتر از آنچه عکس در ظاهر نشان می‌دهد روی آن دقت کنند.

اگر نکات اصلی در مورد عکس پروفایل رعایت نشود، تاثیری که در برداشت اول روی اطرافیان برجا می‌گذرد ضعیف خواهد بود. عکسی که بیش از اندازه روتوش شده باشد نتیجه برعکس خواهد داشت. در عصر دیجیتالی امروز شخص باید به عکس خود ارزش و اعتبار بدهد و هرچه عکس او با دنیای واقعی نزدیک‌تر باشد، تاثیر عمیق‌تری برجا خواهد گذاشت. بنابراین اگر شما تصمیم بگیرید برای پروفایل خود پیش یک عکاس حرفه‌ای بروید، بهتر است شخصی را پیدا کنید که بتواند عکس شما را واقعی بگیرد.

در مجموع مطمئن باشید هرگونه رفتار غلط یا تصنعی برای عکس پروفایل به‌راحتی می‌تواند خود را نشان دهد و بهتر است عکس خود را متناسب با شرایط اپلیکیشن مربوطه انتخاب کنید. برای مثال، یک عکس با لباس شنا هرگز برای شبکه اجتماعی لینکدین مناسب نخواهد بود یا در مقابل عکسی با لباس رسمی پشت تریبون برای فیسبوک مناسب نیست. البته مثال فیس‌بوک نسبت به لینکدین عواقب کمتری دارد و با تمام این توضیحات شخصی می‌تواند بهترین تاثیر را در عکس پروفایل خود برجا بگذارد که به همه نکات با دقت توجه کند.

گزیده اخبار

گزیده اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه