شبکه‌های اجتماعی ناجی زبان‌های در حال انقراض

«آینده زبان‌های رو به انقراض منوط به آن است که کاربران جهانی شبکه‌های اجتمای در پوک کردن یکدیگر چقدر از آن زبان استفاده کنند». این نظریه‌ای است که کارشناسان عصر حاضر بر آن تاکید دارند و معتقدند که پلتفرم‌های اجتماعی تنها راه نجات این قبیل زبان‌ها محسوب می‌شود.
هزاران مدافع حفظ و بقای زبان کورسی وابسته به جزیره کورس طی یک ماه گذشته با استفاده از همین نظریه گرد هم آمدند و اصطلاحات رایج در شبکه‌های اجتماعی از جمله دوستان (Friends)، لایک (Like)، دعوت کردن (Invite) و پوک (Poke) را به این زبان ترجمه کردند تا به کمک فیس‌بوک و پلتفرم‌های مشابه شرایط بقای این زبان را فراهم کنند. کلمه معادلی که آنها برای پوک در نظر گرفتند، stuzzicà به معنی صدا کردن شخصی با صدای بلند بود. دکتر وانینا برنارد-لئونی که مدیریت این اقدام گروهی را بر عهده داشت، گفت: «به‌جز پیدا کردن ترجمه تحت‌اللفظی، باید ترجمه‌های بومی و نزدیک به بیان ساده مردم را هم پیدا کنیم و با انتقال آنها به شبکه‌های اجتماعی جلوی نابود شدن زبان‌های مختلف را بگیریم. انقراض زبان‌های قدیمی در بسیاری از نقاط جهان صورت می‌گیرد و شبکه اجتماعی بهترین روش برای حفظ آنها محسوب می‌شود».
کمک‌های زبان‌شناسانه
کمپین حفظ و بقای زبان کورسی از حدود دو سال قبل تشکیل شد و با انجام فعالیت‌های مختلف و گسترده سعی کرد جلوی انقراض این زبان را بگیرد. بر اساس این فرایند بیش از دو هزار نفر گرد هم آمدند تا تمامی کلمات، نشانه‌ها و عبارت‌های موجود در فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی بزرگ را به زبان کورسی برگردانند و از این طریق امکان دسترسی جهانی به این زبان را فراهم کنند.
هدف اصلی گروه مذکور این بود که فیس‌بوک به‌عنوان بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان با بیش از 6/1 میلیارد عضو فعال زبان کورسی را تشخیص دهد و به‌عنوان یک گزینه در اختیار کاربران خود بگذارد. این کمپین به این نتیجه رسید که اگر زبان رو به انقراض کورسی به یکی از زبان‌های قابل پشتیبانی در بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان تبدیل شود، هرگز شاهد انقراض آن نخواهیم بود.

اخبار

اخبار 1

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه