فناوری باد را هم خواهد برد!

از روزهای دور همواره تصور ما از کشاورزان مردمی بوده که دور از هیاهو و جنجال و آلودگی زندگی شهری و به دور از خودرو و فناوری‌هایی که شهر را به زندانی آهنین تبدیل کرده‌اند، در عین فراغت بال در حال رسیدگی به مزارع خود هستند. با این وجود اما واقعیت این است که در سال‌های اخیر در بیشتر مناطق جهان از جمله در کشور ما روز به روز نقش فناوری در زندگی روستایی پررنگ و پررنگ‌تر شده است.

در طول سه دهه اخیر با آمدن تراکتور، کمباین، فناوری آبیاری قطره‌ای، فناوری‌های هوشمند و با آسفالته شدن روستاها و وصل شدن برق، تلفن و آب و گاز عملا شکل زندگی روستایی تغییر کرده است. اگرچه شاید ما شهری‌ها ترجیح بدهیم که روستا با همان شیوه قدیم و با کوچه‌های گلی و با کاشت و داشت و برداشت سنتی و دستی باقی بماند، اما واقعیت این است که به‌دلیل ساده شدن کار کشاورزی و آسوده شدن دامداری و زندگی روزمره روستاییان، بسیاری از آنها با روی گشاده به استقبال فناوری‌های نوین رفته‌اند.

در این شماره سعی می‌کنیم شما را با جدیدترین فناوری‌های کشاورزی که دنیای کشاورزی سنتی و پر از احساس سال‌های دور را به جهانی صنعتی و ماشینی شده تبدیل کرده‌اندU آشنا کنیم.

فناوری در خدمت تغذیه گوساله

یکی از پرمشقت‌ترین کارهای دامداران روستایی موضوع تغذیه گوساله‌ها است. دامداران برای تغذیه گوساله‌ها مجبورند همیشه شیر تازه به همراه داشته باشند تا وقت و بی‌وقت گوساله‌های گرسنه را سیر کنند. به‌تازگی سیستم دامداری خودکاری رونمایی شده که همواره شیر را در دمای مناسب برای گوساله‌ها نگاه داشته و دلیلی برای حمل همیشگی سطل شیر توسط دامدار وجود ندارد.

مشکل اصلی در استفاده از این سیستم، آشنا کردن گوساله‌ها با دستگاه است که باید در ابتدا به آنها یاد داد که برای شیر خوردن به سراغ این دستگاه بروند. البته بعد از آنکه گوساله‌ها برای تامین شیر خود به دستگاه شرطی شدند خودشان بدون نیاز به راهنمایی، از طریق دستگاه تغذیه می‌كنند و تنها نقش دامدار، پرکردن دستگاه با شیر تازه خواهد بود.

کاربرد پراثر روباتیک در کشاورزی

ساخت پرنده‌های روباتیک که به رصد مزارع از بالا می‌پردازند، این روزها یکی از جالب‌ترین اختراعاتی است که بشر به آن دست یافته است. پرنده‌های روباتیک به کمک اشعه مادون قرمز مزارع را بررسی می‌كنند و سپس اطلاعات به‌دست‌آمده را از طریق نرم‌افزار نصب‌شده تحلیل می‌کنند. مشخص شدن مشکلات در آبیاری مناطق مختلف مزرعه و روشن شدن محیط‌هایی که بیشترین محصولات ناسالم را دارند به کشاورزان کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری درباره مزرعه خود داشته باشند و در نتیجه بهتر بتوانند آن را مدیریت کنند.

نرم‌افزار ساخته شده می‌تواند علف هرز را از محصول تشخیص داده و منطقه‌ای از مزرعه که بیشترین علف هرز را دارد شناسایی کرده و از طریق اپلیکیشنی که روی گوشی هوشمند کشاورز نصب شده به او هشدار لازم برای بررسی آن منطقه را بدهد.

البته با تکنولوژی‌های جدید صنعت کشاورزی برای از بین بردن علف هرز نیازی به استفاده از بیل و آفت‌کش نیست و این روزها کشاورزان مدرن با استفاده از پهپادهای مجهز به لیزر به جان علف‌های هرز افتاده و آنها را نابود می‌کنند. اشعه لیزر با دمای 95 درجه سانتیگرادی که دارد علف‌های هرز را پس از شناسایی به‌سرعت می‌سوزاند. همچنین پرنده‌های روباتیک می‌توانند در صورت تمایل کشاورز به محل علف‌های هرز رفته و با افشانه کردن آفت‌کش روی آنها علف‌های هرز را از بین ببرند.

در حال حاضر کمپانی «اگری بوتیکس» واقع در بودلر کلرادوی آمریکا در حال کار روی این فناوری‌های نوین در صنعت کشاورزی است و مسوولان آن امیدوارند با سرعتی بالا فناوری کشاورزی را در جهان بهبود بخشند.

روبات‌های کشاورز

چندی پیش گروهی از محققان دانشگاه ایلینوی در آمریکا روباتی طراحی‌کرده‌اند که با روشی متفاوت و جدید به بررسی گیاهان در مزارع می‌پردازد.

این روبات که به جی‌پی‌اس، سنسور و دوربین‌های باکیفیت مجهز است، می‌تواند وضعیت آب و هوا را بررسی کرده، درجه حرارت مناطق مختلف مزرعه را سنجیده و با کمک اسکنرهای لیزری خود اطلاعات مفیدی از گیاه همچون وضعیت ریشه، کیفیت‌برگ‌ها و وضعیت کلی گیاه را بررسی کند.

سنجش میزان رطوبت، دمای محیط و وضعیت خاک از دیگر اطلاعاتی است که توسط این روبات هوشمند استخراج شده و به اطلاع کشاورز می‌رسد.

استفاده از این اطلاعات برای ساخت مدل سه‌بعدی گیاه و مزرعه بسیار مفید است و به کمک آن می‌توان حتی میزان و کیفیت محصولات گیاهان را نیز تخمین زد.

جالب است بدانید که در سال‌های اخیر از این روبات در مزارع کشت ذرت استفاده شده و به‌نوعی امتحان خود را هم پس داده است.

روبات کشاورز با قابلیت نمونه‌برداری از گیاهان

در همین یک سال اخیر، پژوهشگران دانشگاه ایلینوی با سرپرستی پروفسور استیون پی‌لانگ، موفق به ساخت روباتی کشاورز با قابلیت نمونه‌‌برداری و بررسی وضعیت سلامت فیزیکی گیاهان شدند. این روبات با بررسی وضعیت ژنتیکی گیاهان و با استفاده از اطلاعات موجود برای اصلاح ژنتیکی گیاهان می‌توانند موجب بهبود محصولات مزارع شود.

روبات مذکور به‌راحتی و بدون له کردن گیاهان از لا‌به‌لای آنها رفت و آمد کرده و با نمونه‌برداری ژنتیکی از گیاهان اطلاعات ذی‌قیمتی را در اختیار صاحب مزرعه می‌گذارد. با توجه به اطلاعات به‌‌دست‌آمده از نمونه‌برداری‌های گیاهان می‌توان با تجویز میزان مشخص کود، آب و سایر ملزومات گیاه به اصلاح آن پرداخت.

تراکتورهای بدون راننده در صف مقدم کشاورزی مدرن

یکی از نکاتی که باعث شده کار کشاورزی به کندی پیش رود، استفاده از نیروی انسانی برای کار در مزارع است. نیروی انسانی به‌دلیل خستگی، تاریکی در شب و بسیاری مسایل دیگر نمی‌توانند به کشاورزی در تمام مدت شبانه‌روز بپردازند، اما به‌تازگی تراکتورهای خودرانی ساخته‌ شده‌اند که قادرند در تمام 24 ساعت به‌کار در مزرعه بپردازند.

گفته می‌شود تراکتور خودرانی که به‌وسیله کمپانیCNH  ایجاد شده قادر است مزارع کشاورزی را به شکل خودکار تحت کنترل و مدیریت خود درآورد. با استفاده از این تراکتور بدون راننده، کشاورزان می‌توانند از راه دور عملیاتی را که توسط چند ماشین انجام می‌شود به انجام رسانده و تمام عملیات مورد نیاز روی زمین کشاورزی را به‌انجام رسانند.

این تراکتور هوشمند برای پیدا کردن مسیر خود و انجام عملیات کشاورزی هوشمندانه، از فناوری بهینه‌سازی‌شده رادار بهره می‌برد.

با استفاده از این تراکتور، کشاورز می‌تواند برنامه مورد نظرش را وارد کرده و سپس در خانه به استراحت پرداخته و بعد از انجام عملیات برنامه‌ریزی شده به سراغ تراکتور رفته و آن را برای انجام عملیات بعدی برنامه‌ریزی کند. البته نیازی نیست که کشاورز به مسایل فنی وارد باشد، تنها کاری که باید انجام دهد انتخاب عملیات مورد نظر است و تراکتور با کمک برنامه‌هایی که از قبل به آن داده شده به‌راحتی به انجام وظایف خود می‌پردازد.

عملیات شخم‌زنی، کاشت، علف‌کشی و برداشت از جمله مواردی است که تراکتورهای خودران قادر به انجام آنها هستند. البته در صورت تمایل کشاورز، امکان کنترل از راه دور این تراکتور نیز وجود دارد.

 جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

اگرچه شاید تصاویری همچون پرتاب کاه با خیش و برداشت گندم با داس، کودکی‌های بسیاری از ما را ساخته و ما را به رویاهای کودکی‌مان برده و تصور زندگی در روستایی به دور از شلوغی‌های زندگی شهری را در ذهنمان زنده می‌کند، اما واقعیت این است که فناوری در سال‌های اخیر باعث شده کار کشاورزان، دامداران و روستاییان به‌مراتب ساده‌تر از قبل شود.

لذا نمی‌توان روستاییان را به‌دلیل استفاده از فناوری نکوهش کرد و باید به‌ناچار همگی به استقبال فناوری‌هایی برویم که زندگی روستایی را برای روستاییان ساده‌تر از قبل می‌کند.

در این میان اما آنچه برای همیشه ما مردم شهری از دیدن آن محروم خواهیم شد، برخی تصاویر دیدنی است که در مسافرت‌های کودکی‌مان در مسافت‌های بین شهرها می‌دیدیم؛ تصویر زنی که با داس در دم دمای غروب گندم درو می‌کند؛ تصویر مردی که با خیش کاه و گندم را رو به سوی خورشید ارغوانی رها می‌کند و تصویر کارگران روستایی در حال دست تکان دادن که از این پس همگی آنها جای خود را به تراکتورهای خودران و پهپادهای الکتریکی خواهند سپرد.

مژگان كریم‌نیایی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه