گوشی‌های مورد توجه ایرانی‌ها در نیمه نخست سال

دانستن این موضوع که اکثر مردم به ویژه در کشور خودمان دنبال چه تیپ گوشی‌هایی می‌گردند جالب است.

این اطلاعات از جهات مختلفی قابل تحلیل است، مثلا توان اقتصادی مردم برای خرید گوشی‌ها را می‌توان دریافت، گوشی‌های پرطرفدار و احتمالا کارا را می‌توان پیدا کرد و اطلاعاتی از این قبیل.

این اطلاعات اما از جهت دیگری ارزشمند است. مثلا اگر شما قصد خرید یک گوشی داشته باشید، اگر اشتباه کرده و سراغ اینترنت بروید! آنقدر با اطلاعات ضد و نقیض مواجه می‌شوید که نه تنها به تصمیم‌گیری شما هیچ کمکی نمی‌کند، بلکه شک و دودلی شما را چند برابر می‌کند.

علت روشن است، بخش زیادی از سایت‌های تبلیغاتی در اینترنت وابستگی مستقیم یا تبلیغاتی و مالی به برخی برندهای موبایل داشته و همین موضوع باعث درج اطلاعات کاملا جهت‌داری می‌شود که له یا علیه برندها منتشر می‌شود.

البته در عمده این سایت‌های تبلیغاتی اوضاع همیشه گل و بلبل است و برای کسب درآمد هم که شده اثری از هیچ تیتر منفی یا انتقادی نخواهید یافت و از قاب خالی یک گوشی گرفته تا بهترین گوشی دنیا همه خوب هستند!

اگر به سراغ کامنت‌ها یا به اصطلاح نظرات کاربران بروید که اوضاع به مراتب بدتر است. پس این روش هم اصلا توصیه نمی‌شود. یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها اتکا به منابع رسمی و معتبر است و روش بهتر پرسش از دوستان و کسانی است که گوشی مورد نظر شما را قبلا خریداری کرده‌اند. باقی روش‌ها را دور بریزید که هیچ چیزی نصیبتان نمی‌کند.

با این مقدمه و در حالیکه سال شمسی از نیمه گذشته و سال میلادی هم رو به پایان است، بد ندیدیم تا به رسم معمول سری به بازار تاریک موبایل ایران بزنیم و ببینیم کاربران ایرانی این روزها دنبال چه گوشی‌هایی هستند.

البته اشتباه نشود، هیچ مرجع و منبعی در ایران چنین آماری را ندارد و به برخی آمارهای ارایه شده در اینترنت هم به هیچ‌وجه نمی‌توان اتکا کرد چون منبع و منشا این آمار شفاف نیست.

از این رو ما مثل گذشته سراغ فضول آمار جمع‌کنی! به نام گوگل رفتیم و پیش‌فرض‌های این موتور جست‌وجوگر مورد استفاده ایرانی‌ها را ملاک قرار دادیم تا ببینیم اوضاع از چه قرار است.

43 برند موبایل در ایران

شاید فکر کنید حداکثر 10 برند موبایل در ایران یافت می‌شود و شاید به جز 8 مورد نتوانید نام برندهای بیشتر در حوزه موبایل را به خاطر بیاورید.

اما حالا وقت آن است که کمی تعجب کنید، وقتی متوجه شوید که محصولات 43 برند موبایلی در ایران یافت می‌شود. این اطلاعات از فروشگاه‌های اینترنتی جمع‌آوری شده و شاید حتی یکبار هم نام برخی از این برندها به گوش و چشمتان نخورده باشد. البته به جز چند برند انگشت‌شمار اصولا خبر و تبلیغاتی از سایر برندها یافت نمی‌شود و از این جهت اطلاعاتی هم درباره کیفیت و امکانات آنها نمی‌توان یافت.

این موضوع را گوگل هم ثابت می‌کند. البته با ذکر این نکته که این علاقه لزوما به معنای سهم بازار یا پرفروش بودن این گوشی‌ها نیست. بلکه نشان می‌دهد کدام گوشی‌ها توانسته‌اند بیش از بقیه توجه ایرانی‌ها را به خود جلب کنند.

برندهای مورد علاقه ایرانی‌ها

اما برویم سراغ گوشی‌ها و برندها تا ببینیم اوضاع از چه قرار است. درج کلمه "گوشی" و بعد هم یک فاصله در گوگل نتایج جالبی داشت که خود ما را هم متعجب کرد. ایرانی‌ها این روزها به ترتیب دنبال گوشی‌های این برندها می‌گردند:

-        سامسونگ/ شیائومی/ بلک‌بری/ هواوی/ آیفون

البته در صدر بودن برند سامسونگ چندان تعجب‌برانگیز نبود اما جست‌وجوی ایرانی‌ها به دنبال شیائومی، بلک‌بری و بعد از آن هواوی و آیفون اندکی قابل تامل بود. چرایی این موضوع بماند برای زمانی دیگر.

بعد از آن سراغ گوشی‌های مورد علاقه و جست‌وجوی کاربران ایرانی از برندهای مذکور رفتیم که نتیجه به این شرح بود:

مدل‌های مورد علاقه سامسونگ

-        مدل S8 / مدل A7 / مدل J7 /مدل A5/ مدل A8/ مدل  S7

مدل‌های مورد علاقه شیائومی

-        مدل mi max/ مدل mi5 / مدل redmi note 4 / مدل mi6 / مدل mi4 / مدل redmi 4x / مدل mi mix

مدل‌های مورد علاقه بلک‌بری

-        گوشی بلک‌بری مدل پاسپورت / مدل پریو / مدل Z10 /مدل K1 / مدل dtek 60/ مدل پورشه دیزاین

مدل‌های مورد علاقه هواوی

-        مدل P10/ مدل P8/ مدل P9/ مدل Mate 9/مدل Nova Plus/ مدل  P10 Lit