گزیده اخبار

تولید برق از گریه!

یک تیم از دانشمندان ایرلندی روشی را برای تولید برق از اشک کشف کرده‌اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از زی‌نیوز، در حال حاضر اشک شما می‌تواند به عنوان یک ابزار برای تولید برق مورد استفاده قرار گیرد و در آینده گریه کردن می‌تواند به شما کمک کند تا تلفن همراه خود را شارژ کنید.

محققان موسسه برنال در دانشگاه لیمریک ایرلند جنوبی دریافته‌اند که با اعمال فشار بر پروتئین موجود در اشک می‌توان برق تولید کرد.

این پروتئین لیزوزیم(lysozyme) نام دارد و در موادی مانند اشک چشم، سفیده تخم مرغ، بزاق و شیر تمام پستانداران وجود دارد و با اعمال فشار بر روی آن می‌توان برق تولید کرد.

فرایند تولید الکتریسیته از طریق اعمال فشار،"پیزو الکتریک مستقیم "( direct piezoelectricity) یا اثر فشاربرقی شناخته می‌شود.

این تیم با اعمال فشار بر روی مواد بین دو الکترود و اندازه‌گیری انرژی اعمال شده به این کشف دست یافته است.

دانشمندان می‌گویند که این تکنولوژی می‌تواند برای تأمین نیروی ایمپلنت‌های پزشکی مانند ضربان‌سازها در آینده استفاده شود.

 

عذرخواهی نمایشی زاکربرگ از آسیب‌دیدگان عملکرد فیس‌بوک

مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس‌بوک در روز کپور که مهم‌ترین عید یهودیان است از همه کسانی که به هر علت به دلیل عملکرد فیس‌بوک آسیب دیده‌اند، طلب بخشش کرد.

به گزارش فارس به نقل از ورج، فیس‌بوک پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا به شدت مورد انتقاد بوده، زیرا بسیاری از کارشناسان معتقدند انتشار اخبار کذب در این شبکه اجتماعی در مورد عملکرد هیلاری کلینتون باعث کاهش رای آوری وی و پیروزی ترامپ در انتخابات شده است.

زاکربرگ تنها چند روز بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این اتهامات را رد کرده بود و این تصورات را کاملا احمقانه توصیف کرده بود، اما این معذرت‌خواهی به طور ضمنی نشان می‌دهد که وی این روزها در این زمینه نظر دیگری دارد.

زاکربرگ به علت خرید برخی آگهی‌های تبلیغاتی مشکوک توسط روس‌ها که مرتبط با دخالت سایبری این کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا توصیف شده هم به شدت مورد انتقاد قرار گرفته و برخی گروه‌های نژادپرست حامی نئونازی‌ها نیز از پلتفرم‌های تبلیغاتی فیس‌بوک برای نمایش تبلیغات برای مخالفان خود بهره گرفته‌اند.

زاکربرگ از سوی یهودیان نیز به نمایش تبلیغات ضدیهود و نژادپرستانه و عدم قطع دسترسی کاربران ضدیهود به چنین امکاناتی متهم شده و ظاهرا وی برای تبرئه خود در چشم یهودیان تصمیم گرفته از فرصت عید کپور برای عذرخواهی از آنان استفاده کند.

وی در پست خود در این زمینه در فیس‌بوک با اشاره به تقدس فراوان عید مذکور برای یهودیان نوشته است: من از آنهایی که امسال (به خاطر اشتباهات ما) آسیب دیدند طلب مغفرت می‌کنم. ما تلاش خواهیم کرد تا کارهایمان را بهتر انجام دهیم. من از اینکه برخی کارهایمان به جای اینکه باعث نزدیکی مردم به هم شود، موجب تفرقه و جدایی آنها شد، معذرت می‌خواهم. امیدوارم در سال پیش روی یهودی همه بهتر عمل کنیم.

منتقدان فیس‌بوک این پیام را ناکافی توصیف کرده‌اند و می‌گویند این سایت باید در زمینه مقابله با انتشار اخبار غلط و دروغین بهتر عمل کند و اجازه سوءاستفاده از امکانات خود را به دیگران ندهد.

 

پهپادهای هیبریدی، جنگ‌افزارهای نسل بعد

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در 10 سال آینده می‌توان در جبهه‌های نبرد از هواپیماهای بدون سرنشین هیبریدی استفاده کرد که مانند بالگرد از زمین بلند می‌شوند و همچون هواپیما به پرواز ادامه می‌دهند.

به گزارش ایرنا از روزنامه دیلی‌میل، فناوری مفهومی جدید این قابلیت را دارد که در ماموریت‌ها از یک حالت پروازی به حالت دیگر پرواز تغییر وضعیت دهد و حتی روی زیردریایی‌ها فرود آید.

کارشناسان معتقدند که این هواپیماهای بدون سرنشین که همچنین می‌توانند به دو حالت پرواز ثابت و پرواز دورانی تغییر وضعیت دهند، طی چند دهه آینده در حوزه نظامی به کار گرفته می‌شوند و همین امر جبهه‌های نبرد را متحول خواهد کرد.

مهندسان دانشگاه کرانفیلد در انگلیس ادعا می‌کنند که برخورداری از این حالت‌های پروازی انطباق‌پذیر، هواپیما را برای چالش‌های مختلف در جبهه‌های نبرد دنیای امروزی مناسب می‌سازد.

این هواپیماها با کنترل پرواز انطباقی و نرم‌افزار پیشرفته ناوبری و هدایت، در قیاس با هواپیماهای پرواز ثابت، سریع‌تر حرکت خواهند کرد و دامنه بهتری خواهند داشت.

چند فروند از این پهپادها می‌توانند روی یک تیرک متصل به خودروهای نظامی فرود آیند و یا به صورت عمود پرواز از روی آن پرواز کنند که این خاصیت به هواپیما اجازه می‌دهد حتی روی یک هدف در حال حرکت مانند یک کشتی و یا خودروی نظامی فرود آید.

حرکات بدن جایگزین دستگاه کنترل از راه دور تلویزیون می‌شود

محققان انگلیسی می‌گویند دستگاه کنترل از راه دور تلویزیون به زودی به تاریخ می‌پیوندد، زیرا با فناوری جدید ابداع شده، می‌توان تلویزیون را از طریق حرکات بدن کنترل کرد.

به گزارش ایرنا از روزنامه تلگراف، محققان رایانه دانشگاه لنکستر در انگلیس، سیستمی ابداع کرده‌اند که تعامل با صفحه‌های نمایش را به سادگی با استفاده از حرکات بدن و یا تکان دادن اشیاء میسر می‌سازد.
گرچه هم‌اکنون نیز برخی تلویزیون‌ها حرکات دست را شناسایی می‌کنند اما محققان می‌گویند که فناوری ابداعی آنها انعطاف بسیار بیشتری دارد زیرا تنها بخش خاصی از بدن را نمی‌شناسد؛ این سیستم حتی زمانی که دست‌ها پر هستند یا هنگامی که کاربر ایستاده و یا روی مبل نشسته است، به راحتی کار می‌کند.
سیستم موسوم به 'مچ پوینت' (Matchpoint) تنها به یک وبکم (دوربین کوچک دیجیتالی) نیاز دارد و با نمایش 'اهداف' در حال حرکتی که یک ویجت (برنامک) کوچک دایره‌ای را در گوشه صفحه نمایش می‌چرخانند، کار می‌کند.

کاربر به واقع برای فعال‌سازی عملکردهایی مانند صدا، تغییر کانال و یا مشاهده منو، حرکات دست، سر و یا یک شیء را با آن 'اهداف' هماهنگ می‌کند.

'کریستوفر کلارک' دانشجوی پی.اچ.دی در دانشکده محاسبات و ارتباطات دانشگاه لنکستر که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: تطابق فضایی هم زمان، یک رویکرد جدید برای کنترل حرکت است که با تطابق حرکت به جای سوال کردن از رایانه، اشیاء را شناسایی می‌کند.

وی افزود: به این ترتیب تمامی لوازم خانه به راحتی می‌توانند به کنترل از راه دور تبدیل شوند و دیگر نیازی به دستگاه کنترل از راه دور تلویزیون نیست زیرا تمامی افراد در اتاق تلویزیون سیستم کنترل از راه دور در اختیار خواهند داشت.

قرار است در کنفرانس 2017 'نرم‌افزار و فناوری رابط کاربری) UIST که اواخر ماه جاری در شهر کبک در کانادا برگزار می‌شود،) مقاله ای در زمینه این فناوری ارایه شود.

دستیابی "اپل" به فناوری فهم عکس

"اپل" به یک فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی دست پیدا کرده که قادر است عکس‌های شما را درک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، این فناوری جدید، عکس‌های خوب را از عکس‌های بد و تغییرات را در عکس‌ها تشخیص می‌دهد.

"اپل" در کنفرانس سال جدیدش اعلام کرد "iOS11" یک برنامه عکس جدید و پیشرفته دارد که مبتنی بر یادگیری ماشین و هوش مصنوعی است.

ظاهرا برخی از پیشرفت‌های این فناوری می‌تواند به دلیل خرید مالکیت یک شرکت استارت‌آپ فرانسوی موسوم به "Regained" در اوایل امسال باشد؛ شرکتی که در زمینه علوم رایانه متخصص است.

رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار کاربردی (API) توانایی تجزیه و تحلیل محتوای عکس‌ها را دارد، به طوری که به عنوان مثال می‌توان با جستجوی عکس‌های یک سگ، همه عکس‌های آن را دید.

"اپل" این قابلیت را در چند سال گذشته داشته است، اما تصاحب شرکتی به قدرتمندی "Regaind" می‌تواند کلید پیشرفت روزافزون این قابلیت‌ها باشد و همچنان با برنامه مشابهش در گوگل سازگار باشد.

همانطور که در ‌سایت "Regaind" ادعا می‌شود، این فناوری نه تنها می‌تواند محتویات عکس‌های شما را درک کند، بلکه ارزش‌های فنی و زیبایی‌هایشان را نیز تشخیص می‌دهد.

جالب این است که "Regaind" ظاهرا چهره شما را طبق جنس، سن و احساسات تجزیه و تحلیل می‌کند که بسیار شبیه به برنامه "FaceApp" است.

"اپل" می‌تواند از تکنیک تجزیه و تحلیل چهره استفاده کند البته نه فقط برای گرفتن سلفی با ترفندها و فیلترها مانند "اسنپ‌چت"و "اینستاگرام"، بلکه شاید بتواند قدرت ویژگی ایموجی زنده (Animoji) در "آیفون X" را نیز فعال کند.

رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار کاربردی یا به صورت خلاصه (رابط برنامه‌نویسی)، رابط بین یک کتابخانه یا سیستم‌عامل و برنامه‌هایی است که از آن تقاضای سرویس می‌کنند.

رابط کارکردهایی را تعریف می‌کند که کتابخانه یا سیستم‌عامل می‌تواند ارایه دهد و مفهومی مجرد است. این کارکردها سپس در قالب یک نرم‌افزار یا کتابخانه پیاده‌سازی می‌شوند. به عبارت ساده‌تر، رابط برنامه‌نویسی مجموعه توابعی است که یک برنامه می‌تواند از یک برنامه دیگر فرا بخواند.

برای مثال مایکروسافت برای APIهای ویندوز مرجع‌هایی استاندارد دارد که با استفاده از آنها برنامه‌نویسان می‌توانند از قابلیت‌ها و سرویس‌های سیستم‌عامل در توسعه و نوشتن برنامه‌های کاربردی خود استفاده کنند.

به طور کلی به مجموعه‌ای از توابع و رویه‌ها که به برنامه‌های کاربردی دیگر اجازه دسترسی و استفاده از ویژگی‌ها یا داده‌های یک نرم‌افزار را می‌دهد، API های آن نرم‌افزار گفته می‌شود.

نرم‌افزار ارایه‌دهنده API می‌تواند یک سایت اینترنتی، یک سیستم‌عامل یا هر سرویس دیگری باشد. در اینجا خدمات‌پایه نرم‌افزارهای تحت وب هستند که API های متنوعی ارایه می‌دهند و برنامه‌نویسان و تولیدکنندگان دیگری می‌توانند از آنها استفاده کرده و بنابراین هزینه‌های زیرساختی و برنامه‌نویسی آنها کاهش پیدا کرده و سرعت برنامه‌نویسی آنها افزایش پیدا خواهد کرد؛ زیرا دیگر لازم نیست که برای ایجاد یک ویژگی خاصی مجددا برنامه‌نویسی کنند.

همچنین امنیت برنامه‌های آن‌ا نیز افزایش خواهد یافت، چرا که ارایه‌دهندگان خدمات پایه امنیت خود را در بالاترین سطح ممکن قرار خواهند داد.

لپ‌تاپ فوق سبک بدون فن

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه