وقتی کامپیوتر در هنگام آپدیت ویندوز قفل می‌کند چه‌کار کنیم؟

در بیشتر مواقع اگر ویندوزمان را به‌طور مرتب و هفتگی آپدیت کنیم هیچ مشکلی پیش نمی‌آید؛ در واقع ویندوز 10 این قابلیت را دارد که آپدیت‌های مهم و اساسی ویندوز را به‌صورت اتوماتیک انجام دهد.
روند کار ویندوز به این‌گونه است که اگر شما آپدیت‌های دستی و جانبی ویندوز را انجام دهید معمولا ویندوز در هر سه‌شنبه شب بقیه کانفیگ‌های جانبی را مطابقت داده و آپدیت می‌کند.
در بعضی مواقع هنگامی که شما patch ویندوز را فعال کرده یا آپدیت‌ها و چک‌های سرویس را انجام می‌دهید، به یک‌باره به‌دلیلی مانند قطعی برق یا هر علت دیگر کامپیوترتان خاموش می‌شود. در این‌گونه موارد وقتی دوباره کامپیوتر را روشن می‌کنید می‌بینید ویندوز هنگ کرده و قادر نیستید با آن هیچ کاری انجام دهید. در چنین مواردی شما بارها پیغامی با این مضمون را بر صفحه نمایشگرتان مشاهده می‌کنید:
“Preparing to configure windows
Do not turn of your computer “
*انواع مشکلات احتمالی ایجاد شده
در بعضی موارد که پیغامی با عنوان stage 1 of 1  یا پیغام stage 1 of 3  را مشاهده می‌کنید، معمولا با ریست کردن دستگاه مشکل حل می‌شود که البته این به نسخه ویندوز شما هم مربوط می‌شود؛ چراکه آپدیت شدن برخی از نسخه‌ها به زمان بیشتری برای کانفیگ شدن نیاز دارد؛ پس حتما پس از نصب مطمئن شوید که آپدیتتان به‌درستی روی کامپیوتر نصب شده است.
برای این کار باید به عمد مشکلی در ویندوز خود به وجود آورده و بعد اجازه دهید ویندوز خودش آن را درست کند. اگر ویندوز با وجود گذشت سه ساعت هیچ هشداری به شما نداد، معلوم می‌شود که آپدیت ویندوزتان مشکل دارد.
 برای اینکه از علت این مشکل مطمئن شوید کافی است به چراغ هارد درایو روی کیس نگاه کنید. اگر این چراغ چشمک نمی‌زد ایراد از آپدیت ویندوزتان است، اما اگر چشمک‌های ریزی می‌زد مشخص می‌شود که مشکل از سخت‌افزار کامپیوترتان است.
البته برخی کامپیوترها ممکن است به زمانی بیش از سه ساعت برای مشخص شدن مشکل نیاز داشته باشند، اما به‌طور متوسط بیشتر کامپیوترها در طول این مدت مشکل خود را بروز می‌دهند.
برخی راه‌حل‌ها برای حل مشکل
 Alt+ctrl+delete را فشار دهید. فراموش نکنید که گاهی اوقات ممکن است ویندوز در یک بخش خاص فرایند نصب دچار مشکل شود، پس شما می‌توایند با این روش از فرایند نصب خارج شده و بار دیگر به نصب از ابتدا اقدام کنید.
اگر Alt+ctrl+delete جواب نداد، آن‌ وقت به سراغ دکمه ریست دستگاه بروید و کامپیوتر را خاموش و روشن کنید و بار دیگر از اول به نصب آپدیت ویندوز اقدام کنید.
 اگر باز هم به مشکل خوردید، باید حتما سی‌دی ویندوز را در دستگاه گذاشته و ریبوت کنید.
حال اگر باز هم با وجود انجام تمام این مراحل مشکلتان حل نشد و به نتیجه نرسیدید باید ویندوز را در حالت safe mode  بالا بیاورید.
در این حالت ویندوز فقط یک حداقلی از درایوها و سرویس‌های ویندوز را به شما ارایه می‌دهد، بنابراین اگر برخی برنامه‌های نصب شده در دستگاهتان تداخلی با آپدیت ویندوز ایجاد کرده باشند، احتمالا این برنامه‌ها در حالت safe mode ‌اجرا نمی‌شوند و بنابراین شما به‌راحتی می‌توانید بدون حضور برنامه‌های مزاحم ویندوزتان را آپدیت کنید.
یادتان باشد که پس از نصب، حتما کامپیوترتان را ریست کرده و ویندوز را در حالت طبیعی بالا آورده و تست کنید.
اگر با وجود رعایت تمام این موارد باز هم موفق به رفع مشکل آپدیت کردن ویندوزتان نشدید، باید سرویس خود را complete service restore  کنید تا هر مشکلی که با نصب نیمه‌کاره آپدیت ویندوزتان به وجود آمده برطرف شود.
در هنگام نصب آپدیت ویندوز باید گزینه‌ای به نام restore repair را اجرا کنید؛ اگر ویندوزتان قفل بود و نمی‌توانستید این کار را انجام دهید، ابتدا از طریق safe mode  ویندوز را بالا آورده و سپس در هنگام نصب آپدیت، این گزینه را انتخاب کنید.
همچنین از طریق advance startup options در ویندوز 10 و ویندوز 8 یا از طریق system recovery option درویندوز ویستا یا 7 می‌توانید system restore را پیدا کنید.
مشکل خراب بودن رم
اگر پس از طی همه این مراحل باز هم جواب نگرفتید حتما باید رم دستگاه خود را چک کرده و از سلامت آن مطمن شوید.
توجه داشته باشید که همواره این احتمال وجود دارد که مشکل رم باعث شود که نصب آپدیت متوقف شده و سیستم قفل شود.
 تست رم بسیار ساده است برای این کار دو راه یعنی تست فیزیکی و تست نرم‌افزاری وجود دارد. در شیوه تست فیزیکی که روش ایده‌آلی نیز هست، باید با خارج کردن رم به صورت فیزیکی به بررسی آن بپردازید.
‌در این روش ابتدا رم دستگاه را خارج می‌کنید و سپس کامپیوتر یا لپ‌تاپ را ری‌استارت می‌کنید؛ اگر مشکل همچنان پابرجا بود، رم را جای گذاری می‌کنید و رم دیگری را برای تست مجدد خارج می‌کنید.
درصورتی‌که تنها یک رم در کامپیوتر شما وجود دارد، باید رم دیگری را خریداری کنید یا از رم کامپیوترهای دیگر استفاده کنید. اگر از رم سیستم‌های دیگری استفاده می‌کنید، دقت داشته باشید که رم آن کامپیوتر یا لپ‌تاپ، باید با سیستم شما سازگار باشد.
راه دیگر تست رم اما تست نرم‌افزاری آن است برای این کار ساده‌ترین راه استفاده از Windows Memory Diagnostics Tool  است.
برای دسترسی به این ابزار، از قسمت کنترل پنل، روی Administrative Tools کلیک کنید. همچنین می‌توانید در محیط کنترل پنل و قسمت جست‌وجو آن، memory  را تایپ کنید. در همین بخش لینکی با عنوان diagnose your computer’s memory problems  مشاهده خواهید کرد.
در مرحله بعدی سیستم از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید کامپیوتر ری‌استارت شود یا اینکه دفعات بعد و با روشن شدن کامپیوتر تست انجام شود.
هنگام انجام تست و در بخش پایین، قسمتی که با Status مشخص شده، خطاهایی که شناسایی شدند نشان داده می‌شود. همچنین با فشردن کلید F1 می‌توانید تنظیمات را نظیر نوع تست (Basic, Standard, ‌Extended‌) تغییر دهید.
در نهایت اگر بعد از تست کردن رم متوجه شدید که مشکل از این مورد هم نیست، باید سراغ BIOS سیستم‌تان بروید و آن را آپدیت کنید، چون گاهی مشکل آپدیت نشدن ویندوز به آپدیت نبودن BIOS بر‌می‌گردد.