پرفروش‌ترین واترکولینگ‌های بازار ایران

امروزه قطعات الکترونیکی به‌عنوان بنیان تمامی ماشین‌های محاسباتی و پردازشی محسوب می‌شوند و رد پای این المان‌های حیاتی را می‌توان در صنایع و هر نوع کسب‌و‌کار مشاهده کرد. سوییچ‌های الکترونیکی در هر ثانیه هزاران بار روشن و خاموش می‌شوند تا جریان مورد نیاز ترانزیستورها را برای رسیدن به عملکرد تعیین‌شده تامین کنند، اما همواره بخشی از این انرژی به گرما تبدیل شده و موجب گرم شدن ریزالکترونیک‌ها می‌شود. از بدو ورود کامپیوتر تاکنون، دفع گرما یکی از چالش‌های پیش روی سازندگان تراشه‌ها بوده و از همین روی، خنک‌کننده‌های بادی و به فاصله چند سال، خنک‌کننده‌های مایع برای رفع گرمای ناشی از فعالیت تراشه‌های عملگرا و پردازشی عرضه شدند. اگرچه در یک سیستم پردازشی، ایرکولینگ، ارزان‌ترین ابزار خنک‌سازی پردازنده یا تراشه گرافیکی محسوب می‌شود، اما واترکولینگ‌ها از قابلیت بیشتری در مدیریت دمای تراشه‌ها برخوردارند. در میان واترکولینگ‌ها، مدل‌های All in On یکی از مناسب‌ترین خنک‌سازها برای استفاده در هر نوع کامپیوتر دسک‌تاپ به‌شمار می‌روند. در ادامه نگاهی کوتاه به چند خنک‌کننده مایع خوش‌قیمت بازارهای داخلی خواهیم داشت.

COBRA120 ریدمکس

این یکی از خنک‌کننده‌های آبی پردازنده است که در اندازه 120 میلیمتری طراحی شده است. واترکولینگ‌هایی در این سایز این قابلیت را دارند که در تمامی کیس‌های موجود مورد استفاده قرار گیرند. این مدل یک واترکولینگ  AIOاست که به‌صورت یکپارچه طراحی شده و قاب واتربلاک آن آلومینیومی است که در دفع گرمای مایع کولانت موثر است. پلیت اتصال به IHS پردازنده این مدل از مس خالص است تا عملیات گرماگیری با سرعت و کیفیت بیشتری صورت پذیرد. سیستم پمپاژ کبرا 120 از جنس سرامیک است و موتور آن می‌تواند با سرعت 3500 دور در دقیقه، مایع کولانت را درون واتربلاک و رادیاتور به گردش درآورد. همچنین گرمای رادیاتور آلومینیومی این محصول توسط یک فن کنترلر 12 سانتیمتری با سرعت متغیر 500 تا 2000 دور در دقیقه خنک می‌شود. حجم هوادهی این فن 88.3CFM و میزان نویز آن از 25 دسی‌بل کمتر است. این واترکولینگ قابل نصب روی پردازنده‌های اینتل و AMD است و با وزن 763 گرم و قیمت 215 هزار تومان، با برندهای دیگر رقابت می‌کند.

GLC120-EVO گرین

علاوه بر ایرکولینگ‌ها، مدتی است که شاهد حضور واترکولینگ‌های برند گرین در بازار هستیم. خنک‌کننده‌های مایع گرین از طراحی متناسب با سلیقه و نیاز کاربران بهره می‌برند. مدل GLC120 یک واترکولینگ 120 میلیمتری از خانواده گلاسیر است که بخش‌های واتربلاک، پمپ و لوله‌های رابط بهینه‌سازی شده‌اند. روی مجموعه پمپ این محصول، نمایشگر دیجیتالی قرار دارد تا کاربر از دمای مایع کولانت و سرعت چرخش پمپ آگاه شود. کاهش میزان نویز پمپ با تغییر در پروانه‌های چرخنده پمپ، ضخیم‌تر‌شدن لوله‌های هدایت‌کننده مایع کولانت به رادیاتور، فن 120 میلیمتری جداشونده با طراحی جدید پروانه‌ها و مجهز به نوار LED با نور قرمز، خمیر سیلیکون GT-4 Premium و پشتیبانی از هر دو پلتفرم اینتل و AMD از دیگر ویژگی‌های این واترکولینگ 200 هزار تومانی گرین است.

Maelstrom 120T دیپ‌کول

این مدل یکی از اعضای خانواده میل‌استروم دیپ‌کول است که برای گیمرها طراحی شده است. همچون دو مدل قبل، این واترکولینگ نیز با رادیاتور 12 سانتیمتری، قابلیت نصب در بیشتر کیس‌های خانگی، اداری و گیمینگ را دارد. این محصول به یک واتربلاک با بدنه پلاستیکی مجهز شده، اما پلیت آن مسی است که عملیات گرماگیری از IHS پردازنده را تشدید می‌کند. رادیاتور این محصول آلومینیومی است و با برخورداری از شیارهای مارپیچ، گرمای کولانت را به‌خوبی دفع می‌کند. اما پمپ این خنک‌کننده با سرعت 2400 دور در دقیقه مایع را به گردش درآورده و طبق اعلام سازنده، عمر نهایی آن 120 هزار ساعت است. همچنین یک فن 12 سانتیمتری مجهز به LEDهای آبی‌رنگ با سرعت 600 تا 1800 دور در دقیقه و حجم هوادهی 83.64CFM حرارت رادیاتور را دفع می‌کند. این فن در بیشترین دور چرخش، 34 دسی‌بل نویز تولید می‌کند و سرعت آن متناسب با مقدار گرمای پردازنده متغیر است. میل‌استروم 120 با قیمت 200 هزارتومان و گارانتی فرانوآوران روانه بازارهای داخلی شده است.

بد نیست بدانید، خنک‌کننده‌های بادی به‌دلیل قیمت مناسب بیشتر مورد توجه کاربران دسک‌تاپ قرار دارند؛ اما راندمان واترکولینگ‌ها در بهترین شرایط در حدود‌ 15 تا 20 درصد بیشتر است. خنک‌کنندگی یکنواخت واترکولینگ‌ها به‌ویژه در اورکلاک پردازنده می‌تواند در فرکانس‌ها و ولتاژهای بیشتر، پایداری سیستم را تضمین کند.

روی یخ‌ها گاز بدهید

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه