هشت پیشنهاد کوتاه برای تحقق حقوق شهروندی

 

بیست و هشتم آذرماه سال جاری بود که رییس محترم جمهوری در اجلاس ملی گزارش اجرای حقوق شهروندی سخنانی پیرامون این مساله مطرح کرد. نظر به اهمیت موضوع با نقل مجدد فرازهایی از این سخنرانی، در متن حاضر همزمان به ارایه **پیشنهادهای کوتاه و شايد** راهگشا برای عملیاتی شدن و اجرای هرچه بهتر حقوق شهروندی پرداخته‌ام.

رییس‌جمهور: «برای من روز بسیار مهمی است. موضوع حقوق شهروندی و توجه مردم عزیز ما و دولت و همه مسوولان به این مساله می‌تواند برای آرامش جامعه، امنیت جامعه ما، احقاق حقوق مردم و احساس عدالت و تساوی در جامعه بسیار مهم باشد.

در دولت یازدهم برای ما چند مساله بسیار مهم بود؛ یکی طرح تحول سلامت، دیگری آرامش در مسایل اقتصادی، و بعدی موضوع سیاست خارجی و برجام بود. یکی فضای مجازی و یکی هم حقوق شهروندی، نمی‌خواهم بگویم عین هم ولی برای ما بسیار اهمیت داشت. من در صد روز اول فعالیت دولت یازدهم در همان شبی که مصاحبه می‌کردم و گزارش کار صد روزه را می‌دادم، همزمان وبگاه حقوق شهروندی هم گشوده شد و پیش‌نویس این حقوق شهروندی در اختیار مردم قرار گرفت و بسیاری از اساتید بزرگ حقوق، محققان، هنرمندان و فرهیختگان اظهارنظر کردند و چند بار این منشور اصلاح شد تا در نهایت و پس از حدود هشت جلسه با حضور مبرزترین اساتید حقوق در کشور، نتیجه این منشور حقوق شهروندی در 22 فصل و 120 ماده تنظیم و در آذر سال گذشته رونمایی و منتشر شد.»

**پیشنهاد 1:

1. ایجاد وبگاه و نگاشت دستگاهی برای هر ماده و تعیین زمان و تاریخ اقدام و نحوه نظارت مردمی و گزارش‌دهی

2. تشکیل یک هیات دارای اختیار زیر نظر معاون اول برای رسیدگی به درخواست‌های مردم**

رییس‌جمهور: «بعضی از عزیزان آن زمان در رسانه‌ها گفتند که نزدیک انتخابات است و این اقدام حرکتی انتخاباتی است و حقوق شهروندی مانند خیلی چیزهای دیگر دفترچه‌ای است که نوشته ‌شده و خیلی زود فراموش خواهد شد. همان روز هم که این منشور را در همین مکان در یک سال پیش اعلام کردم، گفتم یکی از اهداف بسیار مهم ما اجرای تمام این منشور است.

اساسا برای چه انقلاب کردیم؟ انقلاب مشروطه برای چه بود؟ و در طول 110 سال این‌همه مبارزات برای چه بود؟ اگر در یک کلمه بخواهیم خلاصه کنیم، اینکه مردم می‌خواستند به حقوق مادی، معنوی، اجتماعی و فردی‌ و به‌عبارتی به حقشان برسند. بسیار برای ما مهم بود که مردم به اطلاعات دسترسی داشته باشند. یکی از مهم‌ترین حقوق شهروندی، دسترسی مردم به اطلاعات است. همه باید بدانند چه خبر است و چه تصمیماتی دارد اتخاذ می‌شود. به دولت دستور دادم و اکنون هم دارد اجرا می‌شود. گفتم هر وزارتخانه و هر دستگاه که پیشنهادی را مطرح می‌کند، آن پیشنهاد باید بیاید در دستور هیات دولت قرار بگیرد و ما بحث کنیم. قبل از اینکه من پیشنهاد آن دستگاه را ببینم، این باید در وبگاه منتشر شود.»

**پیشنهاد 2: تمامي پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی برای طرح در دولت، در وبگاه دسترسی آزاد به اطلاعات درج شود و هیات‌وزیران نظارت کند عملی می‌شود و در صورت عدم رعایت توسط دفتر هیات دولت در وبگاه گذاشته شود و سه ماه هم به نوبت طرح در هیات دولت اضافه شود و مردم هم نظارت کنند.**

رییس جمهوری: «... یک فهرست بلندبالایی بود. فهرست 17 دستگاه بود که دستگاه‌های مختلف فقط از ما پول می‌گرفتند. اول سال به آنها پول می‌دادیم، یک روز هم اگر دیر می‌شد، اعتراض می‌کردند که چرا دولت پول ما را نداده و چرا دیر داده است. بعد می‌گوییم این پول را کجا صرف کردید، می‌گويند به شما ربطی ندارد. پولی دادید به ما،‌ خداحافظ شما، ما هرکجا بخواهیم صرف می‌کنیم.

حالا من نمی‌خواهم اینجا گله کنم که بگویم بعضی از آن پول‌ها صرف تخریب دولت می‌شد، آن را نمی‌خواهم بگویم؛ چراکه به نظرم مهم نیست، اما این پول کجا خرج شد و کجا رفت. من الان پشت همین میز خطابه، به وزیر اقتصاد و به خزانه دستور می‌دهم از سال 97، هر بودجه‌ای که به هر دستگاهی تخصیص می‌دهد یا پرداخت می‌کند، باید بلافاصله در وبگاه اعلام کند تا همه مردم بدانند.»

**پیشنهاد 3: چرا سال بعد، از همین فردا این کار قابل اقدام است.**

رییس‌جمهوری: «مردم باید بدانند که پول خزانه به چه کسی، به کدام نهاد و دستگاه داده می‌شود. می‌گویند آقا این دستگاه عمومی غیردولتی است. خیلی خب، اگر دستگاهی عمومی غیردولتی است، این دستگاه از مردم و خزانه پول، عوارض و مالیات نمی‌گیرد، البته اشکال ندارد، خودشان جایی با پول خودشان کار و خدمت ‌کنند، اما اگر بنا شد از خزانه یعنی از بیت‌المال و جیب مردم پولی بگیرند، باید گزارش بدهند و به مردم بگویند این پول را چه کردند و از کجا آوردند و کجا خرج کردند.»

**پیشنهاد 4: در کشورهای توسعه‌یافته هر سازمانی حتی سازمان‌های مردم‌نهاد (سمن) و خیریه نیز باید گزارش شفاف عملکرد و منابع مالی را عمومی اطلاع‌رسانی کنند و توسط سازمان‌های تخصصی این خیریه‌ها و سمن‌ها رتبه‌بندی می‌شوند.**

رییس‌جمهوری: «... کار بسیار بزرگی است. من در طول 5/4 سال گذشته، ماهی نبوده که با ارگان‌ها و دستگاه‌های مختلف در جلسات مختلف صحبت و بحث نکنم. هر روز می‌آمدند که آنجا را فیلتر کنیم و آن شبکه را ببندیم. می‌گفتم چرا؟ و ایرادی پیدا کرده و می‌گفتند باید ببندیم. آیا اگر یک راننده تخلف کرد، ما باید بزرگراه‌ها را ببندیم؟ اگر قطار یک‌بار تصادف کرد و اشتباه کرد، آیا باید کل قطارها را جمع کنیم؟ این چه حرف و استدلالی است؟ مگر می‌شود در دنیای امروز ما از فضای اینترنت خارج شد و بگوییم که می‌خواهیم اشتغال درست کنیم؟ مگر شدنی است؟

ما در شورای‌عالی فضای مجازی یک گزارش بسیار خوبی را استماع کردیم. این گزارش به ما می‌گفت 70 درصد خدمات دنیا از طریق اینترنت و فضای مجازی انجام می‌گیرد. ما به این نتیجه رسیدیم که اگر بخواهیم مساله آب و بهره‌وری از آب را حل کنیم، از طریق فضای اینترنتی می‌توانیم حل بکنیم. فضای اینترنتی با حسگرهایی که وجود دارد نشان می‌دهد که رطوبت زمین کم شده، پس به‌طور خودکار شیر باز می‌شود و آب قطره‌ای وارد زمین می‌شود و وقتی رطوبت کافی شد، بسته می‌شود. ما باید در صرفه‌جویی آب و برق باید چه جور رفتار کنیم؟ امروز دیگر نمی‌شود به دنیای 50 سال پیش برگردیم. درست است که سن و جوانی‌مان برای 50 سال پیش است، اما افکار ما باید در دنیای امروز باشد.

بزرگ‌ترین حق جوانان عزیز ما در این کشور اشتغال است، ما چگونه برای جوان‌ها اشتغال درست کنیم؟ یکی از راه‌های اشتغال، فضای مجازی و اینترنت است. من دیروز از وزیر ارتباطات پرسیدم و گفت که 30 هزار اشتغال در یکی از شبکه‌های اجتماعی کشور هست. قرار ما این است که صدها هزار شغل در فناوری ارتباطات درست کنیم. مگر ما می‌توانیم این فضا را به خاطر اینکه کسی تخلف کرده و ایراد دارد ببندیم.

باید برویم اشکال و ایراد را رفع کنیم. من نمی‌خواهم بگویم فضای اینترنت خطر ندارد، من اتوبان را هم خطرناک می‌بینم. شما اگر ملاحظه نکنید و بروید وسط اتوبان، ماشینی به شما می‌زند. باید مراقبت کنید. باید به جوان آموزش دهیم که اینجا اتوبان است، پیاده‌رو نیست که بخواهی در آن قدم بزنی. باید به راننده آموزش بدهیم که در اتوبان نمی‌شود دنده‌عقب حرکت کرد...»

**پیشنهاد 5: موضوع الزامی کردن سواد رسانه‌ای توسط سازمان اداری و استخدامی کشور برای کارکنان دولت و در برنامه فوق‌برنامه دانش‌آموزان مدارس توسط وزارت آموزش‌وپرورش ارایه شود.**

رییس‌جمهوری: «... فکر می‌کنیم ما عقل مطلق هستیم و نعوذبالله مردم بی‌خبر. نه‌خیر، این‌طور نیست. مردم، جوان‌ها و دانشجوهای ما یک قدم از ما جلوترند. بگذاریم فضای دانشگاه آزاد باشد. من همین‌جا به آقای دکتر غلامی می‌گویم دانشجوی ستاره‌دار نباید داشته باشیم.»

**پیشنهاد 6: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گزارش دهد چند دانشجوی ستاره‌دار تا آخر این ماه بوده و چگونه بی‌ستاره شده است.**

رییس‌جمهوری: «اگر کسی می‌آید از ما کنتور آب می‌خواهد و از آب می‌خواهد استفاده کند، از دین و مذهبش می‌پرسیم! می‌گوییم اول بیا این را پر کن که دین و مذهبت چیست؟ برای کدام گروه سیاسی هستی؟ نماز شب می‌خوانی یا نه؟! ... شما چه‌کار به این کارها داری؟ برق را بده، پولت را بگیر.

طرف می‌خواهد در مقاطع لیسانس و فوق‌لیسانس تحصیل کند، چه‌کار داری به زندگی‌اش؟ می‌رویم از همسایه می‌پرسیم طرف می‌خواهد فوق‌لیسانس بخواند! حراست می‌رود از همسایه می‌پرسد که این جوان، جوان خوبی است؟ اینکه در خانه‌اش زندگی می‌کند، همسرش است؟ به شما چه ربطی دارد؟ این غلط‌ها دیگر چیست؟»

**پیشنهاد 7: روش گزینش برای سازمان‌های مختلف تعیین و اطلاع‌رسانی شود.**

رییس‌جمهوری: «فضا را برای حقوق مردم باز بگذاریم. البته اگر کسی قانون را زیر پا گذاشت، اگر کسی جرمی انجام داد، آنجا دادگاه و دادستان هست، باید برود. ولی در امور مردم و زندگی خصوصی مردم تفحص نکنیم ... من خواهش می‌کنم از همه وزرا، معاونان، استانداران، دستگاه‌ها، نهادهای عمومی و سمن‌ها که این بار مسوولیت سنگین بر دوش آنهاست، حقوق شهروندی را به‌عنوان یک مسوولیت مهم و سنگین دولت یازدهم مدنظر قرار دهیم. شش ماه یک‌بار گزارش دقیق به رییس‌جمهور دهید. سالی یک‌بار گزارش به مردم دهید و من رییس‌جمهور موظف هستم سالی یک‌بار گزارش به ملت دهم. اگر زنده باشم، سال آینده به شما خواهم گفت که در این یک سال چه کرده‌ایم و چه مشکلاتی پیش روی ماست و شما کجاها باید ما را یاری کنید تا مشکلات را حل کنیم.»

**پیشنهاد 8: چرا شش ماه یک بار و چرا سالی یک بار باید گزارش برخط و قابل‌دسترس عموم باشد.**

تفرق دیده‌بانان رقیب

چه کنیم؟

شروط دیرهنگام

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه