1-    یک ماهی می‌شود که نشریات کشور با بحران کمبود کاغذ مواجه‌اند و یک ماهی می‌شود که تقریبا تمام رسانه‌های کشور نسبت به این موضوع می‌نویسند و هشدار می‌دهند. نتیجه؟ تقریبا هیچ!

گره‌ کوچکی که به‌سهولت و به‌سرعت قابل بازشدن است، به هیچ انگاشته شده و از آن بدتر هیچ مقام مسوولی حتی از آن وعده‌های سرخرمنی هم نمی‌دهد. حال آنکه مدیران مسوول هر روز و هر هفته باید پول نقد دستشان بگیرند و از این دلال به آن دلال تماس بگیرند تا شاید با نرخ‌های چند برابر کاغذ بیابند. خب به نظر شما مطبوعات چه باید بکنند؟

2-    یک سالی می‌شود که عده‌ای از مالباختگان موسسات مالی در تلاش برای رسیدن به پول خود هستند. اول رسانه‌ها نوشتند و فایده‌ای نکرد. بعد فیلم و تصاویر اعتراضات آنها در گوشه و کنار کشور پخش شد و فایده‌ای نکرد. بعد کار به خوابیدن جلوی نهادهای مختلف کشید و فایده‌ای نکرد. خب به نظر شما این افراد چه باید بکنند؟

3-    در همین حوزه فاوا برخی طرح‌ها، مصوبات و مشکلات عمر بالای 40 سال، 15 سال و 13 ساله دارند و کوچک‌ترین‌هایش هم پنج سال عمر دارند. در تمام این سال‌ها رسانه‌ها می‌نویسند و مشکلات همچنان پا برجا و طرح‌ها هم به سرانجامی نمی‌رسند. خب به نظر شما چه باید کرد؟

4-    رنج و گلایه از تمام اینها یک‌طرف، اما موضوعات وقتی بغرنج‌تر می‌شود که برخی مسوولان به میان مردم رفته تا به اصطلاح مشکلاتشان را بشنوند و چهره‌ای مردمی از خود ارایه کنند. برخی مسوولان هم در فضای سایبری خود را با نظرات کاربران مشغول کرده‌اند و روی به توییت‌درمانی آورده‌اند و ظاهرا تصور می‌کنند مشکلات کشور را می‌توان با توییتر رفع کرد. خب به نظر شما مردم چه باید بکنند؟

5-    این موضوعات وقتی حکم نمک پاشیدن به زخم‌ها را پیدا می‌کنند که برخی مسوولان به جای پاسخگویی و اقدام عملی مشخص و ملموس، خود در جایگاه شاکی قرار می‌گیرند و سخنرانی می‌کنند تا بگویند ما از مردم و در کنار مردم هستیم! خب اگر چنین است پس فرق آن مسوول با جوان بیکاری که در خانه نشسته و از مشکلات می‌گوید چیست؟ لابد فرقش این است که آن مسوول حقوق مکفی می‌گیرد از انبوهی مزایای شغلی برخوردار است و صدایش در چند رسانه هم پخش می‌شود! در چنین شرایطی به نظر شما مردم چه باید بکنند؟

6-    و در نهایت تمام این موضوعاتی که سال‌ها روی هم تلنبار شده، وقتی منجر به ایجاد فضای ناامیدی، بدبینی و رها شده به نظر می‌رسند، که مردم از یک‌سو در زندگی روزمره خود و از سوی دیگر در خبرها شاهد فسادها و رانت‌های مالی، اداری و سیستمی خرد و کلان هستند و هر روز نیز پرونده جدیدی گشوده می‌شود. شما بگویید در چنین شرایطی به نظر شما مردم چه باید بکنند و اصولا چه می‌توانند بکنند؟