مسوولان سازمان رگولاتوری ملاحظه فرمایند:

چراغ سامانه 195 را روشن كنيد!

شايد شما هم عبارت «داراي مجوز از سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي» را در تبليغات اپراتورهاي اينترنتي و موبايلي در صداوسيما ديده و شنيده باشيد.

ماجراي اجبار شركت‌هاي اينترنتي و اپراتورهاي موبايلي به استفاده از اين عبارت به بهار 1393 برمي‌گردد. در اين زمان اعضاي كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه خود با استناد به بند د ماده 5 قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات، دستورالعمل نحوه تبلیغات و اطلاع‌رسانی دارندگان پروانه ارايه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات را بررسی و تصویب کردند.

در اين مقطع، كميسيون تنظيم اعلام كرد به‌منظور حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات، لزوم ایجاد فضای رقابتی سالم و شفاف، ایجاد روال‌های هماهنگ و شفاف در تبلیغات و انجام هماهنگی‌های لازم با مراجع ذی‌صلاح در خصوص تبلیغات خدمات پستی، مخابراتی و فناوری اطلاعات اين مصوبه را تصويب و ابلاغ كرده است.

بر اساس اين مصوبه، تمامي دارندگان پروانه موظف مي‌شدند در درخواست‌های خود برای تبلیغات اعم از تبلیغات در بیلبوردها، رسانه‌های جمعی، تبلیغات اینترنتی و امثال آن، نام کامل شرکت مندرج در پروانه، شماره پروانه، مرجع صدور پروانه، موضوع پروانه، قلمرو فعالیت، شماره تلفن حداقل یکی از دفاتر مرکزی و پشتیبانی و نشانی پایگاه اطلاع‌رسانی اینترنتی را به نهاد، سازمان یا شرکت ارایه‌کننده تبلیغات ارایه کنند.

به موجب مصوبه مذکور همچنين دارندگان پروانه موظف مي‌شدند در سربرگ‌های شرکت و نمایندگی‌های مجاز نام کامل شرکت مندرج در پروانه، شماره پروانه، مرجع صدور پروانه و شماره تلفن حداقل یکی از دفاتر مرکزی و پشتیبانی و نشانی پایگاه اطلاع‌رسانی اینترنتی خود را اعلام کنند.

اگرچه بسياري از اين موارد ذكر‌شده در تبليغات دارندگان پروانه ارايه خدمات ارتباطي (شركت‌هاي اينترنتي و اپراتورهاي موبايلي) رعايت نمي‌شود، اما همچنان تنها عبارت «داراي مجوز از سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي» در اين تبليغات قابل مشاهده است.

نكته قابل توجه آن است كه ذكر اين عبارت چندان فايده‌اي براي كاربران نداشته و عملا تاثيري به حال آنها ندارد. این مصوبه مربوط به زمانی بود که صدها شرکت اینترنتی در کشور مشغول فعالیت و تبلیغات بودند. اما اکنون تعداد این شرکت‌ها انگشت‌شمار شده است و به تجدیدنظر در مصوبات این سازمان نیاز دارد.

برای مثال، اين در حالي است كه اگر مردم و كاربران شركت‌هاي اينترنتي و موبايلي از امكان ثبت و بررسي شكايت خود در سامانه 195 وزارت ارتباطات مطلع شوند، براي آنها بسيار مفيدتر خواهد بود.

در حال حاضر با توجه به فعاليت نه‌چندان پرسروصدای سامانه 195 و اطلاع‌رساني نادرست از طريق تلويزيون و رسانه‌ها، بسياري از كاربران از وجود اين سامانه بي‌اطلاع هستند.

اين در حالي است كه كاربران در صورت اطلاع از وجود سامانه 195 مي‌توانند تمام مشكلات، ابهامات و اختلافات خود اعم از كم‌فروشي، پريدن حجم اينترنت، پريدن شارژ، قطعي اينترنت يا موبايل و ساير مشكلات مربوطه را به‌راحتي و از طريق مرجعي مستقل و دولتي پيگيري كنند.

در چنين شرايطي كه بيشتر بندهاي مصوبه سال 1393 عملا رعايت نمي‌شود، شايد بهتر باشد وزارت ارتباطات نيز به جاي ذكر عبارت «داراي مجوز از سازمان ...»، شركت‌هاي داراي پروانه ارتباطي را مجاب كند كه در كنار تبليغات خود سامانه 195 را با عبارتي نظير «سامانه رسيدگي به شكايات مردمي وزارت ارتباطات» معرفي كنند تا گامي براي احقاق حقوق همه كاربران ايراني برداشته شود.

با اتخاذ اين روش پس از سال‌ها فعاليت چراغ خاموش، چراغ‌هاي سامانه 195 روشن شده و مردم در عمل با سامانه رسيدگي به شكايات وزارت ارتباطات آشنا مي‌شوند؛ به‌خصوص در آستانه تغییر مدل قیمت اینترنت که مردم همچنان سرگردان بوده و البته شاهد انتقادهايی هستیم که به جای مرجع رسیدگی یعنی وزارت ارتباطات، به‌شکلی سنتی در بخش نظرات مردمی سایت‌های خبری در حال درج است و طبعا مورد رسیدگی قرار نگرفته و نارضایتی ایجاد می‌کند.