دسترسی به تلگرام از مسیر توییتر

سالهاست توییتر در ایران فیلتر است اما به خصوص در سال‌های اخیر به غیر از کاربران عادی که هر روز هم بر تعدادشان افزوده می‌شود، شمار زیادی از شخصیت‌های سیاسی و چهره‌های رسمی کشور نیز در این شبکه اجتماعی حضور داشته و فعالانه توییت کرده و حتی در ارایه دیدگاه‌هایشان با یکدیگر رقابت می‌کنند.

حالا تلگرام و اینستاگرام که اتفاقا بخش زیادی از مردم، از پیر و جوان با آن آمیخته شده‌اند، بیش از یک هفته است که درایران به دلایل امنیتی فیلتر شده‌اند و جستجوی کلمات وابسته به فیلترشکن در گوگل ده‌ها برابر افزایش یافته است. به نظر می‌رسد شوکی که از فیلترشدن پیام‌رسان تلگرام به مردم وارد شد تنها به روز اول محدود شد. چرا که بلافاصله پس از فیلترشدن تلگرام و اینستاگرام به غیر از جست‌وجو در اینترنت، کاربران به یاری هم شتافته و مدام فیلترشکن‌های جدید را به یکدیگر معرفی و استفاده می‌کردند. بنابراین همان‌طور که بارها گفته‌ایم اولین راه‌حل مردم در مواجهه با فیلترینگ دور زدن آن است و اتفاقا این دورزدن به راحتی هم انجام می‌شود. فقط در این میان بازار وی‌پی‌ان‌فروش‌ها رونق گرفته و برای گروهی اشتغال کاذب ایجاد کرده و درآمدشان را افزایش داده است.

واقعیت این است که به خصوص در مواقع بحرانی مردم بیشتر به دنبال کسب خبر هستند بنابراین تمام تلاش خود را می‌کنند تا به هر ترتیبی که باشد خود را به منابع خبری برسانند، پس فیلترینگ به چه کار می‌آید وقتی ظرف چند ساعت همه با اشاره نوک انگشتی، راه دورزدنش را یاد می‌گیرند؟

جز این است که افراد میانسال و حتی کودکان و نوجوانان هم با پدیده‌ای به نام فیلترشکن آشنا شده و قبح احتمالی آن هم در جامعه به کل فرو می‌ریزد؟ تجربه فیلترینگ در سال‌های گذشته نشان داده که مردم سعی می‌کنند در وهله اول فیلترینگ را دور بزنند و چنانچه حلقه فیلترینگ تنگ‌تر شود بلافاصله به پیام‌رسان دیگری کوچ دسته‌جمعی خواهند کرد.

در این میان تکلیف هزاران کسب‌وکاری که بر پایه این پیام‌رسان‌ها به وجود آمده، چیست؟ آیا عذرخواهی صرف وزیر ارتباطات در شبکه فیلترشده! توییتر دردی از متضرر شدن صاحبان کسب‌وکارهای نوپا در فضای مجازی دوا می‌کند؟