دوربین‌های امنیتی باید چه قابلیت‌هایی داشته باشند

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های یک خانه هوشمند آن است که بتواند به شما بگوید وقتی که در منزل نیستید چه کسی در اطراف خانه‌تان پرسه می‌زند. حال ممکن است شما با این دوربین‌ها به کودکانتان که در اطراف منزل بازی می‌کنند نگاه کنید، نظاره‌گر حیوان خانگی خود باشید یا حتی فقط از طریق این دوربین امنیتی به جعبه جواهرات خود زل بزنید؛ فرقی نمی‌کند در هر صورت دوربین‌های امنیتی ابزار مفیدی هستند که از طریق آنها می‌توانید همواره نظاره‌گر و مراقب خانه خود باشید.
بسته به نوع دوربین امنیتی که در خانه نصب می‌کنید شما می‌توانید نظاره‌گر یک تصویر زنده از منزلتان باشید و یا تصاویر را ضبط کرده و در صورت لزوم به آنها رجوع کنید. البته این دوربین‌ها انواع مختلفی دارند. برخی می‌توانند از طریق یک دستگاه گیرنده هشدار سریع در هنگام بروز وقایع ناگوار به شما هشدار بدهند، برخی دیگر می‌توانند حتی از طریق ارسال نوتیفیکیشن به موبایلتان از بروز خطر شما را آگاه کنند و برخی دیگر حتی قابلیت انتقال صدای دو طرفه را هم دارا می‌باشند و از طریق آنها می‌توانید با خانه‌تان هم صحبت کنید.
برخی دیگر از این دوربین‌ها ویژه مراقبت از کودکان هستند و برخی حتی می‌توانند زمینه‌هایی برای سرگرمی شما را ایجاد کنند.
با توجه به سابقه طولانی ورود این دوربین‌ها به بازار، اكنون دقیقا می‌دانیم یک دوربین امنیتی باید چه قابلیت‌هایی داشته باشد تا پرکاربردتر باشد. نكته اول اینکه بسیار مهم است که اگر این دوربین‌ها در فضای درون خانه نصب می‌شوند شبیه به یکی از اشیا داخل خانه باشند، تا هم زیاد به چشم سارقان احتمالی نیایند و هم تركیب خانه را به هم نریزند.
مساله پشتیبانی دوربین‌های امنیتی هم بسیار مهم است. شما باید بتوانید از هر جایی که هستید خانه‌تان را رصد کنید که البته برخی از شرکت‌ها این امکان را از طریق اتصال به اپ موبایلی مخصوص خود و برخی دیگر از طریق ساخت یک سایت ویژه مشترکان خود مقدور کرده‌اند.
کیفیت ضبط بالا، داشتن قابلیت زوم با ارسال دستور از راه دور، قابلیت انتخاب زاویه دلخواه و تغییر زاویه از دیگر نکاتی است که در هنگام خرید یک دوربین امنیتی باید به آن توجه كرد.
دروربین‌های امنیتی معمولا زاویه‌ای بین 100 تا 180 درجه را پوشش می‌دهند، پس در صورتی که قصد داشته باشید فضای بیشتری را پوشش دهید حتما باید یک دوربین با لنز واید را سفارش دهید.
بیشتر دوربین‌های امنیتی از وای‌فای برای استفاده از اینترنت استفاده می‌کنند، اما همه این‌طور نیستند، برخی از دوربین‌ها از بلوتوث و برخی دیگر نیز از سیستم‌های خانگی اتصال به اینترنت بهره می‌برند.
فراموش نکنید که شما باید دوربینی بخرید که حتما به اینترنت متصل باشد و بتوانید از طریق موبایل یا اینترنت آن را از راه دور کنتر کنید. به‌علاوه سعی کنید به جای خرید دوربین‌هایی که اطلاعات را در یک رم میکرو که در کنارشان است ضبط می‌کنند، دوربین‌هایی را انتخاب کنید که اطلاعات شما را در سرور کلود اختصاصی که شرکت پشتیبانی به شما ارایه می‌دهد ذخیره کنند؛ چون با این کار خطر از دست‌رفتن فیلم‌های ضبط‌شده هم از بین می‌رود.