در گفت‌وگو با معاون بازاریابی و IT مبین‌نت اعلام شد

ارایه پرسرعت‌ترین اینترنت كشور در آینده‌ای نزدیك

در طی دو سال اخیر صنعت ارتباطات كشور شاهد تحولات چشمگیری بود كه مهم‌ترین آن، ورود سه اپراتورموبایل (MNO) به عرصه ارایه خدمات اینترنت پرسرعت به عموم، با فناوری‌های 3G و 4G  بوده كه به نوعی تهدیدی جدی برای سایر بازیگران كه اینترنت را با فناوری‌های ADSL و WiMAX ارایه می‌كنند، تلقی می‌شود. یكی از بازیگران كلیدی بازار اینترنت كشور در طی چند سال گذشته، شركت ارتباطات مبین‌نت بوده كه با ارایه سرویس یكپارچه اینترنت پرسرعت بی‌سیم در 123 شهر، قبل از اپراتورهای موبایل، گزینه اصلی متقاضیانی بوده كه یا امكان دریافت اینترنت را روی خطوط تلفن نداشته و یا نیاز به اینترنتی با قابلیت جابه‌جایی داشته‌اند.
با این وجود و تغییرات ایجاد شده در فضای بازیگران عرصه اینترنت سیار، برای آگاهی از برنامه‌های آتی مبین‌نت در فضای بیش از حد رقابتی كنونی، گفت‌وگویی با ساسان كمیلی‌زاده، معاون بازاریابی و IT این اپراتور داشتیم تا از دیدگاه وی كه از زمان ورود اینترنت به كشور در این حوزه فعالیت جدی داشته آگاه شده و علت اصلی عدم تمایل این اپراتور به اخذ مجوزهای FCP و MVNO را كه اكثر رقبای  ADSL، مبین‌نت اقدام به اخذ آن كرده‌اند را جویا شویم.

آقای کمیلی‌زاده به عنوان نخستین پرسش با توجه به حضور فعال رقبا در حوزه فروش اینترنت مبین‌نت در حال حاضر به منظور جانماندن از عرصه رقابت در سرویس اینترنت پرسرعت با دیگر رقبا چه برنامه‌هایی دارد؟
اگر بخواهم به‌صورت كلی بازار اینترنت پرسرعت را نه تنها در ایران بلكه در دنیا برای خوانندگان شما ترسیم كنم، دو دسته‌بندی اینترنت موبایل و اینترنت ثابت دیده می‌شود كه در اینترنت موبایل، ارتباط گوشی تلفن همراه و تبلت یا از طریق شبكه سلولی و یا از طریق امكان Wi-Fi گوشی است و در اینترنت ثابت، ارتباط یا از طریق شبكه سیم مسی تلفن منازل با فناوری xDSL، یا از طریق شبكه فیبرنوری با فناوری FTTx و یا از طریق ارتباطات بی‌سیم باندپهن با فناوری‌های وایرلس، وایمكس و یا TD-LTE خواهد بود، كه اخیرا عنوان WTTx یا Wireless To The anywhere  به آن داده شده است، چراكه در فناوری TD-LTE و وایرلس رسیدن به سرعت‌های گیگابیت بر ثانیه (مشابه فیبر) امكان‌پذیر شده است و باید توجه داشت كه در اینترنت ثابت دستگاه مودم (‌یا CPE‌)، امكان استفاده چندین نفر از یك ارتباط را به صورت همزمان و در طول شبانه‌روز به كاربر می‌دهد.
حال نكته جالب این است كه به‌طور متوسط 70 تا 80 درصد ارتباطات گوشی تلفن همراه در منازل و محل كار برای برقراری ارتباط با شبكه اینترنت از طریق شبكه‌های Wi-Fi داخل منازل، یا محل كار و یا اماكن عمومی است كه در اصل ارتباط Wi-Fi گوشی نیز به یكی از اینترنت‌های ثابت با فناوری‌های ذكر شده منتج می‌شود. مبحث داغ اینترنت چیزها (IoT) نیز یكی از حوزه‌های مصرفی عمده اینترنت ثابت است بنابراین بازار اینترنت ثابت در دنیا و بالاخص در ایران بازار بسیار بزرگ و پرظرفیتی است كه جای كار بسیار دارد.
با ذکر این مقدمه،هفت سال پیش، شركت ارتباطات مبین‌نت با هدف راهبردی ایجاد یك شبكه سراسری ارتباطاتی باندپهن بی‌سیم ثابت در شهرهای مهم اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و گردشگری، برای ارایه خدمات ارتباطی، اینترنتی و محتوایی راه‌اندازی شد، كه در چند سال گذشته با رشد فناوری توانست لایه‌های مختلف شبكه خود را همزمان ارتقا دهد. شبكه‌های ارتباطی ثابت به دلیل اینكه نیاز است به مشتركان خدمات با SLA (توافق‌نامه سطح خدمات) مشخص ارایه كند، طراحی، ساختار و سازمان عملیات متفاوتی از شبكه‌های ارتباطی موبایل دارد، بنابراین ارایه‌دهندگان خدمات ارتباطی موبایل با شبكه خود نه تنها نمی‌توانند به راحتی رضایت این دسته از مشتركان ثابت را جلب كنند، بلكه به دلیل مواجه شدن با ترافیك پیش‌بینی نشده در زمان طراحی با اتصال ثابت مشتركان به شبكه طراحی شده كه به‌صورت دایم در حال استفاده از شبكه هستند، این عامل باعث می‌شود كیفیت خدمات به سایر مشتركان شبكه موبایل به شدت تحت تاثیر قرار بگیرد.
مبین‌نت با توجه به تجربه‌ای كه در طی این چند سال در ارایه خدمات اینترنتی و ارتباطی باندپهن بی‌سیم با فناوری وایمكس به منازل، شركت‌های كوچك، بزرگ و سازمان‌های دولتی داشته، اقدام به باز‌طراحی و افزایش ظرفیت‌های زیرساختی و فناوری شبكه دسترسی خود از وایمكس به TD-LTE كرده تا بتواند در چند ماه آینده به راحتی خدمات با سرعت‌های 5 الی 10 برابر سرعت فعلی را به مشتركان كنونی خود و نیز متقاضیان جدید با قیمت‌های پایین‌تر و رقابتی با سایر شبكه‌های ثابت ارایه كند. قطعا این ارتقای فناوری و افزایش ظرفیت در شبكه مبین‌نت نتیجه مدت‌ها مطالعه و تلاش مداوم مدیران، كارشناسان فنی و غیرفنی در واحدهای مختلف مبین‌نت به همراه سرمایه‌گذاری‌های جدیدی بوده تا بتوان تجربه‌ای بهتر و متفاوت را برای مشتركان مبین‌نت فراهم كنیم.

آیا در حال حاضر مشتركان وایمكس مبین‌نت به شبكه ملی اطلاعات متصل هستند یا خیر؟ در صورت مثبت بودن پاسخ آیا هزینه اینترنت مصرفی با هزینه اینترانت ملی تفكیك و به‌صورت جداگانه در صورت‌حساب آنها اعمال می‌شود؟
تمامی شركت‌های ارایه‌دهنده خدمات اینترنت (اپراتورهای ثابت و موبایل) باید اینترنت خود را به‌صورت انحصاری از شركت ارتباطات زیرساخت تامین كنند و این شركت پس از بهره‌‌برداری از سرویس IXP این امكان را مهیا كرد تا اپراتورها بتوانند برای ترافیكی كه به سمت دیتاسنترهای داخلی می‌رود، ارتباطات با قیمت بسیار ارزان‌تر تامین كرده و ترافیك داخلی را مانند قبل به قیمت اینترنت تامین نكنند. لذا منطقی است كه مبین‌نت نیز مانند سایر شركت‌ها از این امكان استفاده می‌كند و برای ترافیك سایت‌ها و سرویس‌های میزبانی شده در داخل كشور هزینه اینترنت را پرداخت نمی‌كند. به همین دلیل خدمات وایمكس مبین‌نت در شهریور و مهرماه كاهش قیمت چشمگیری داشته است كه بیش از میزان صرفه‌جویی حاصل از ارتباط با IXP بوده است و تاكنون نیازی به انجام این تفكیك در صورت‌حساب‌ها به‌ دلیل كم‌قیمت بودن، دیده نشده است.

با توجه به كاهش تعرفه اینترنت، سهم مشتركان وایمكس مبین‌نت از این كاهش قیمت به چه میزان بوده است هر چند كه مبین‌نت تا قبل از ابلاغ مصوبه كاهش قیمت اینترنت، رأسا اقدام به كاهش قیمت كرده بود.
پیش از پاسخ به سوال‌تان نیاز است اطلاعاتی را درخصوص هزینه اینترنت خریداری شده توسط مبین‌نت بدهم. در حال حاضر پس از مصوبه 237 سازمان تنظیم مقررات رادیویی، مبین‌نت هر مگابیت اینترنت را به قیمت 125 هزار تومان خریداری می‌كند كه اگر به‌طور مثال در یك ماه به‌صورت شبانه‌روزی این یك مگابیت توسط مشتركان مصرف شود، تقریبا 317 گیگابایت می‌شود، بنابراین قیمت تمام‌شده خرید اینترنت بین‌الملل در محل شركت ارتباطات زیرساخت حدود 400 تومان است كه این هزینه درخصوص ترافیك شبكه ملی اطلاعات تقریبا یك صدم شده است. البته باید توجه داشت در حال حاضر در رفتار مصرف مشتركان مبین‌نت تنها ده درصد ترافیك كل به سمت داخل می‌رود و مابقی ترافیك مشتركان مبین‌نت به سمت سرورهای خارج از كشور است و لذا صرفه‌جویی تنها در ده درصد از میزان مبلغ 400 تومان حاصل شده است كه سهم زیادی در مقایسه با هزینه‌های زیاد انتقال این اینترنت از محل زیرساخت به سمت شبكه تهران و شهرستان‌ها و سایر هزینه‌های یك اپراتور نیست ولی همان‌گونه كه خود به درستی اشاره كردید، مبین‌نت طرح‌های جدیدی ارایه كرده است كه در آن قیمت‌های هر گیگ اینترنت حتی به زیر 2هزار تومان نیز كاهش یافته است.

با توجه به اینكه سرویس موبیلیتی قبلا در شبكه مبین‌نت با توجه به قوانین محدود شده بود آیا با اتمام زمان محدودیت برنامه‌ای برای ارایه سرویس موبیلیتی به مشتركان وایمكس خود دارید؟
با توضیحاتی كه پیشتر درخصوص متفاوت بودن طراحی شبكه ارتباطی ثابت با موبایل ارایه شد، مناسب است اپراتورهای ثابت مانند مبین‌نت تمركز خود را به ارایه خدمات ارتباطی با كیفیت به مشتركان ثابت تخصیص دهند و در نقاط جمعیتی ظرفیت مناسبی را تامین كنند تا با ازدحام ترافیك در شبكه و كاهش سرعت مواجه نشوند. در اصل ارایه خدمات موبایل با این فضای رقابتی بین سه اپراتور MVNO و 24 اپراتور مجازی جدید MVNO برای اپراتورهای ثابت توجیهی نخواهد داشت.

گفته می‌شود كه مشتركان وایمكس با توجه به روند رو به رشد استفاده از اینترنت پرسرعت در شبكه‌های تلفن همراه رو به كاهش دارد، برای جلوگیری از این موضوع چه برنامه‌ای دارید؟
همان‌طور كه اشاره شد مبین‌نت در چند ماه آینده شبكه LTE خود را بهره‌برداری خواهد كرد و در آن به مشتركان كنونی و متقاضیان جدید خدمات با سرعت‌های بالاتر از وضعیت فعلی 3G، 4G و ADSL ارایه خواهد كرد و پیش‌بینی می‌شود با این مزیت بتواند نه تنها مشتركان فعلی خود را حفظ و بلكه سهم بازار جدیدی را نیز تصاحب كند.

چرا مبین‌نت پس از سال‌ها ارایه خدمت به مشتركان خود همچنان بر سر ارایه سرعت اینترنت براساس ابلاغیه رگولاتوری تاكید دارد، این در حالی است كه سایر رقبا سقف سرعت را در سرویس‌ها برداشته‌اند و عملا مشترك 128k آنها تا پنج مگابیت هم سرعت در اختیارش است. دلیل این پافشاری بر ارایه سرویس یك به هشت در مبین‌نت چیست؟
در حال حاضر مبین‌نت هیچگونه ضریب اشتراكی را اعمال نمی‌كند و در صورتی كه شبكه ظرفیت داشته باشد مشترك این امكان را دارد كه حداكثر سرعت ممكن طرح خود را استفاده كند. به‌عنوان مثال در برخی از شهرها كه مبین‌نت ظرفیت مناسبی دارد در حال حاضر امكان استفاده تا سرعت‌های 4 الی 5 مگابیت نیز برای مشتركان فراهم است.

با توجه به اینكه مبین‌نت توانسته مجوز ارایه سرویس LTE را دریافت كند، اكنون مجهز كردن شبكه در چه مرحله‌ای قرار دارد و در این بخش چقدر سرمایه‌گذاری انجام داده‌اید؟
هم‌اكنون شبكه مركزی LTE مبین‌نت نصب و راه‌اندازی شده، سرویس جدید شارژینگ LTE نیز در حال پیكره‌بندی و یكپارچه‌سازی با CRM مبین‌نت است و تجهیزات فرستنده‌های LTE نیز در حال نصب روی دكل‌ها در شهرهای مختلف است و امیدواریم بتوانیم در دو ماه آینده شبكه LTE مبین‌نت را در شهر تهران و چند شهر مهم دیگر راه‌اندازی كنیم. محدوده سرمایه‌گذاری‌ها در حدود چند صد میلیارد تومان است كه امیدواریم در چند سال آینده شاهد به نتیجه رسیدن سرمایه‌گذاری‌های انجام شده باشیم.

مبین‌نت قرار است كدام سرویس‌های LTE را به مشتركان خود ارایه دهد آیا امكان مكالمه در شبكه مبین‌نت برای مشتركانش وجود دارد و در ارایه سرویس‌های LTE آیا باز هم فقط به ارایه سرویس اینترنت و شبكه اختصاصی VPN برای مشتركان سازمانی خود بسنده خواهید كرد؟
مبین‌نت از سال 1387 پروانه ارایه تلفن ثابت با پیش شماره 0944 را دریافت كرده است ولی همان‌گونه كه خود بهتر می‌دانید سرویس تلفن ثابت با اقبال زیادی در دنیا و ایران با توجه به وجود سرویس‌های مختلف پیام‌رسان اینترنتی مواجه نشده است‌؛ بنابراین سرمایه‌گذاری روی این سرویس توجیه اقتصادی ندارد و همان گونه كه مشاهده می‌شود چند اپراتور دیگر تلفن ثابت نیز در طی این چند سال به دلیل عدم جذابیت سرمایه‌گذاری و برگشت آن توسعه چندانی نداشته‌اند. لذا پیش‌بینی می‌شود شبكه LTE مبین‌نت بیشتر برای انتقال محتوای داخلی و اینترنت بین‌الملل و یا ارتباطات سازمان‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

براساس برنامه تجاری كه دارید ارایه سرویس LTE در چه شهرهایی ارایه خواهد شد و آیا مشتركان برای استفاده از این سرویس باید مودم جدیدی خریداری كنند؟
هدف این است كه مهاجرت به Lte در سال اول راه‌اندازی شبكه در 31 مركز استان و در طی سال‌های بعد در شهرهای دیگری كه در آن شبكه وایمكس داشته‌ایم، انجام شود و با توجه به تغییر اساسی فناوری از سرویس وایمكس به LTE، نیاز است مشتركان مودم جدید خریداری كنند.

در صورت تغییر مودم آیا برنامه‌ای برای مشتركان فعلی خود دارید كه امكان تعویض مودم با شرایط ویژه را داشته باشند؟
قطعا مبین‌نت برای مشتركان وایمكس خود چه آنهایی كه در حال حاضر فعال هستند و چه آنهایی كه در گذشته از مبین‌نت خدمات می‌گرفته‌اند، طرح‌های جذاب تخفیف در خرید مودم جدید ارایه خواهد كرد كه بتوانند با هزینه كمی از مزایای شبكه جدید مبین‌نت بهره‌مند شوند.

سال گذشته بر اساس اخبار، مبین‌نت توانست پس از سال‌ها فعالیت به نقطه سر به سر در زمینه درآمدزایی برسد، اكنون وضعیت درآمدی شركت چگونه است؟
مبین‌نت در حال حاضر نیز دارای سود عملیاتی مطلوبی است و همان‌طور كه توسط سازمان مدیریت صنعتی نیز اطلاع‌رسانی شده است، مبین‌نت در جایگاه 248 از 500 شركت برتر ایرانی قرار دارد و این نشان می‌دهد مبین‌نت درآمدی بالاتر از سایر شركت‌های اینترنتی ثابت با فناوری ADSL دارد.

مبین‌نت در حال حاضر به چه شركت‌ها و بانك‌هایی شبكه اختصاصی VPN ارایه می‌دهد و برنامه شما برای توسعه خدمات سرویس سازمانی چیست؟
مبین‌نت به دلیل داشتن یك شبكه ارتباطی بی‌سیم كاملا مستقل از شبكه مخابرات ایران، برای تمامی شركت‌ها و سازمان‌هایی كه برای شبكه ارتباطی زمینی خود به دنبال ارتباط پشتیبان هستند، بهترین گزینه است، چراکه در بسیاری از موارد سازمان‌ها و شركت‌ها خدمات ارتباطی خود را با SLA و مانیتورینگ و نیز پشتیبانی ویژه و حضور كارشناس پشتیبانی تا دو ساعت در محل مشتری در صورت اعلام خرابی، ارایه می‌کنند و اكنون نیز برخی از مشتریان ما از سرویس ما به عنوان سرویس اصلی خود استفاده می‌كنند.
در حال حاضر تقریبا اكثر بانك‌ها و موسسات اعتباری كشور از شبكه مبین‌نت برای برقراری ارتباطات شعب و خودپردازهای خود استفاده می‌كنند و تعداد زیادی دیگر از شركت‌ها نیز برای ایجاد شبكه اختصاصی بین دفاتر خود در شهرهای مختلف از مبین‌نت كمك خواسته‌اند. در حال حاضر مبین‌نت به عنوان تامین‌كننده اصلی پهنای باند بسیاری از سازمان‌ها و دانشگاه‌ها در نظر دارد تا بازاریابی و ارایه این سرویس را به‌صورت گسترده در 31 مركز استان انجام دهد.

آیا با ارایه مجوزهای MVNO كه از سوی رگولاتوری به تعداد زیاد واگذار شده موافق هستید؟ فكر نمی‌كنید این روند باعث به‌هم ریختن تعادل در بازار تلكام كشور می‌شود؟
به شخصه رویكرد سازمان تنظیم مقررات را كه در ارایه مجوز شرایط انحصاری ایجاد نكرده است، می‌پسندم و هر شركتی كه به این عرصه وارد می‌شود نیاز است قبل از ورود به بازار، بررسی‌های خود را انجام دهد و برای خود جایگاهی مشخص كند تا بتواند سودآوری سرمایه‌گذاری‌اش را تضمین كند. به‌طور قطع یقین این شركت‌ها در حوزه صوت جایگاهی نداشته و نیاز است به كاربری‌های مختلف خدمات دیتا روی آورند تا بتوانند بازار هدف خود را پیدا و از آن كسب درآمد كنند.

اخیرا مبین‌نت اقدام به ارایه سرویس‌های دیتاسنتری كرده دلیل ورود و برنامه‌ها در ارایه این سرویس چیست؟
مبین‌نت برای ارایه خدمات بدون وقفه به مشتركان 123 شهر تحت پوشش خود دو مركز داده در شهر تهران داشت كه با قابلیت اطمینان بالایی تا سال قبل تنها در اختیار شبكه و خدمت وایمكس مبین‌نت و سرویس‌های نرم‌افزاری مورد نیاز سازمان و مشتری بود. با توجه به اینكه این مراكز داده با بسترهای پرسرعت بالاتر از 10 گیگابیت به شاهراه‌های ارتباطی كشور متصل بوده و نیز دارای ظرفیت خالی مناسبی برای میزبانی سرورها و سایت‌های سایر شركت‌ها و سازمان‌ها است، اقدام به ارایه سرویس‌های مختلف دیتاسنتری و میزبانی كردیم. از سویی دیگر این دیتاسنتر در آینده نزدیك انتخاب شركت‌های مختلف داخلی و خارجی برای میزبانی سرویس‌های محتوایی خواهد بود.

آیا دیتاسنتر مبین‌نت به شبكه ملی اطلاعات متصل است یا خیر؟
از مهم‌ترین ویژگی‌های دیتاسنتر مبین‌نت برقراری ارتباط این دو دیتاسنتر به زیرساخت‌های چند ده گیگابیتی اینترنت و شبكه ملی اطلاعات است.

به عنوان پرسش آخر، بازار دیتاسنتر كشور را با توجه به تجربه‌ای كه تاكنون كسب كرده‌‌اید چگونه ارزیابی می‌كنید؟
متاسفانه این بازار به دلیل عدم توجه و سیاست‌گذاری مناسب دولت مورد توجه قرار نگرفته و هر سازمان بزرگ خصوصی و دولتی خود اقدام به راه‌اندازی دیتاسنترهای كوچك برای رفع نیازش كرده و بخش عمده‌ای از بازار دیتاسنتر كه میزبان سرورهای سازمان‌های بزرگ است، توسط این سازمان‌ها با هزینه‌های هنگفتی كه برای خریدهای خارجی تجهیزات و زیرساخت‌های آن صورت پذیرفته است، از بین رفته و منجر به كوچك شدن بازار دیتاسنتر برای شركت‌های خصوصی سرمایه‌گذار در این حوزه شده و در بخش سرویس‌های میزبانی سایت نیز، رقابت با سرویس‌های دیتاسنتری ارزان قیمت خارجی عملا شرایط رقابتی سختی را ایجاد كرده است. به‌طور كلی بازار سرویس دیتاسنتر در كشور حدود چند صد میلیارد تومان برآورد می‌شود كه اندازه آن، در مقایسه با بازار ارتباطات، كوچك است.