قابل توجه کسب‌وکارهای معترض

هشدار فيلتر تلگرام دو ماه قبل داده شد

كسب‌وكارهاي اينترنتي همزمان با شكل‌گيري تلگرام به‌دليل محبوبيت اين پيام‌رسان و نيز اقبال عمومي كه در خصوص آن شكل گرفت، شروع به فعاليت بر اين بستر كردند.

قول رييس‌جمهور مبني بر اينكه هيچ‌وقت دست وزير ارتباطات روي دكمه فيلترينگ نمي‌رود هم باعث شد تا خيال صاحبان كسب‌وكارهاي فعال بر بستر تلگرام راحت‌تر از قبل شده و با خيالي آسوده به فروش کالا و خدمات خود در اين بستر ادامه دهند. (البته بدون پرداخت حقوق، عوارض و مالیات به دولت)

طبق آماری که مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام كرده، 9 هزار کسب‌وکار خرد اینترنتی فروش كالا رسما ثبت شده که حالا درگیر قطع ارتباطشان به‌دليل فيلترينگ تلگرام هستند. علاوه بر اين، 9 هزار كانال فروش كالا، تعداد 10 هزار كانال تلگرامي ثبت‌شده ديگر نيز هستند كه اگرچه كالا نمي‌فروشند، اما با از دست دادن كاربران خود ديگر امكان كسب درآمد از محل تبليغات و موارد ديگر را ندارند.

به اين 19 هزار كسب‌وكار آسيب‌ديده البته بايد كانال‌هاي ثبت‌نشده كه تعدادشان به‌مراتب بيشتر است نيز اضافه كنيم تا ابعاد ماجرای تبعات فيلتر تلگرام روشن‌تر شود. **با فرض اينكه در هر كدام از اين كسب‌وكارها به‌طور متوسط سه نفر مشغول به‌كار باشند مي‌توان مدعي شد كه با فيلترينگ تلگرام حداقل 100هزار نفر كار خود را از دست داده‌اند.**

در ميان كسب‌و‌كارهاي آسيب‌ديده اما آنهايي كه علاوه بر تلگرام ‌سايت نيز براي فروش محصول يا عرضه خدماتشان داشته‌اند حداقل توانسته‌اند اندكي از مشتريان خود را حفظ كنند. اما آنهايي كه وعده فيلتر نشدن تلگرام را بیش از حد جدی گرفته و به‌جز تلگرام در جايي ديگر فعال نبوده‌اند، به‌كل كسب‌وكارشان از دست رفته است.

**اما موضوع فیلتر تگرام چندان هم شوک‌آور و ناگهانی نبود و از حدود دو ماه قبل کدها و هشدارهایی به کسب‌وکارهای تلگرامی داده شد که چندان جدی گرفته نشد. حال آنکه در این هشدارها به‌روشني اعلام شده بود كه فعالان این عرصه به فکر حفظ مشتری‌ها و مخاطبان خود از طریق بسترهای موازی و داخلی هم باشند تا چنانچه تلگرام به محاق رفت، دچار خسارت نشوند.**

اوايل آذرماه امسال بود که امير خوراكيان، معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی رسما اعلام كرد امکان بسته شدن برخی از پیام‌رسان‌ها وجود دارد و بر همين اساس استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی را به فعالان تلگرام و اينستاگرام توصيه كرد.

كمي بعد ابوالحسن فيروزآبادي دبير شوراي‌عالي فضاي مجازي نيز هشدارهايي را در خصوص احتمال فيلتر شدن تلگرام مطرح كرد و گفت: با مدیران تلگرام و اینستاگرام در حال مذاکره هستیم تا بتوانیم قابلیتی را ایجاد کرده تا سیاست‌های حفظ صیانت شبکه پیام‌رسانی را محقق کنیم. اگر این ملاحظات محقق شود، مشکلی پیش نخواهد آمد اما درغیر این‌صورت ما اقدامات لازم را اتخاذ خواهیم کرد و تصمیم‌گیری‌هایی را در این زمینه انجام می‌دهیم.

در همان ایام،** دبير شوراي‌عالي فضاي مجازي همچنين در اظهارات خود به کسانی که در پيام‌رسان‌هاي خارجي کار رسانه‌ای انجام می‌دهند توصيه كرد که گروه‌ها و کانال‌هایي با بیش از 5 هزار كاربر، در یک پیام‌رسان داخلی هم فعال باشند تا اگر ما مجبور به اتخاذ سیاست‌های محدودکنندگی شديم، لطمه‌ای به کار آنها وارد نشود.**

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی همچنين در اين مقطع به‌روشني اعلام كرد: پیام‌رسان‌های خارجی باید سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران را رعایت کنند و به انتشار مطالب خلاف اخلاق نپردازند.** اگر با ما همکاری داشته باشند مشکلی پیش نخواهد آمد، در غیر این‌صورت به سمت سیاست‌های محدودکنندگی خواهیم رفت. **

از سوي ديگر، در اوايل آذر‌ماه امسال سلسله نشست‌های علمی ارزیابی سیاست‌گذاری فضای مجازی در ایران با عنوان «بررسی ابعاد مساله جایگزینی پیام‌رسان تلگرام» به میزبانی مرکز مطالعات فضای مجازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد تا مشخص شود كه احتمال فيلتر شدن تلگرام واقعا ابعاد جدي به خود گرفته است.

با وجود تمام اين پالس‌ها، هشدارها و تذکرات مسوولان شوراي‌عالي و مركز ملي فضاي مجازي در خصوص احتمال فيلترينگ تلگرام صاحبان كسب‌وكارهاي اينترنتي عموما اين موضوع را جدي نگرفتند و حالا دود جدي نگرفتن هشدارها يا حداقل بي‌اطلاعي از آنها به چشم خودشان مي‌رود.

**به هر حال تجربه‌های پیشین نیز نشان داده كه يك پيام‌رسان خارجي در شرايط كشور ما كه هر لحظه با توجه به تجربه‌هاي قبلي احتمال فيلترينگ وجود دارد، براي انجام فعاليت تجاري چندان مناسب نيست.** بنابراين از صاحبان كانال‌هاي تلگرامي انتظار مي‌رفت كه از ابتداي شروع به فعاليت اگر كسب‌و‌كاري را ارايه مي‌دهند، يك نسخه از آن را روي سايت نيز قرار دهند كه البته بسياري اين كار را نكردند.

با وجود اين، موارد مذکور به‌معنای آن نیست كه دولت از زير بار مسووليت خود شانه خالي كند و وعده‌هاي مطرح‌شده در خصوص نرفتن دست وزير بر دكمه فيلترينگ را به فراموشي بسپارد. **شايسته بود مسوولان دولتي كه خود به‌خوبي مي‌دانند در شرايط حساس، شوراي‌عالي امنيت ملي تصميم‌گيرنده نهايي در خصوص فيلترينگ است، وعده‌ فيلتر نشدن تلگرام، آن‌هم به شکل مطلق را بیان نمی‌کردند و البته نکنند. **