بازار پرخبر کامپیوتر در هفته گذشته

برخورد با قاچاقچی‌های بازار کامپیوتر به تعویق افتاد

هفته گذشته برای بازار کامپیوتر و دیجیتال هفته‌ای پر اتفاق و پرخبر بود؛ از خروج نام ایران از فهرست تحریم شرکت اپل گرفته تا رشد بیشتر قیمت کالاها و در پی آن کاهش تقاضا، همه اتفاقاتی است که هفته پیش شاهد آنها بودیم. در کنار این اتفاقات، به‌تعویق افتادن طرح ساماندهی و کنترل بازار کامپیوتر که قرار بود از پانزدهم مهرماه به مرحله اجرا درآید، بحث داغ این روزهاست.
در گزارش این هفته به این موضوع‌ها پرداخته‌ایم. اگر در این زمینه کنجکاو هستید گزارش ما را بخوانید.
هنوز از رونق خبری نیست
تشدید نوسانات نرخ دلار آزاد و گذشتن قیمت دلار از رقم 3605 تومان در هفته گذشته، موجب شد نه‌تنها بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری با رکود شدید مواجه شود، بلکه بازار دلار هم در لاک دفاعی فرو رود.
بررسی‌های صورت‌گرفته از بازار کامپیوتر مشخص کرد، در هفته گذشته که نرخ دلار روی رقم‌های 3570 تا 3605 و حتی 3610 تومان در نوسان بود، میزان تقاضا در حد چشمگیری کاهش یافته و بازار به حالت نیمه‌تعطیل درآمده است.
در کنار این اتفاق، رشد نرخ حواله‌های ارزی مزید بر علت شد تا واردکنندگان قیمت کالاها را افزایش دهند و در نتیجه مصرف‌کننده با افزایش بیشتر قیمت کالاهای کامپیوتری و به‌ویژه کالاهای گران‌قیمت مواجه شود.
همین موضوع سبب شد بازار کامپیوتر با کاهش چشمگیر تقاضا و حتی مراجعه مواجه شود. فرا رسیدن ایام سوگواری هم بر بی‌رونقی بازار کامپیوتر تاثیرگذار بود.
به گفته فعالان بازار کامپیوتر، از آنجا که در هفته جاری تعطیلات میان‌هفته داریم و در ایام عزاداری به سر می‌بریم، بازار به این وضعیت درآمده است. البته آنها گرانی دلار و رشد قیمت‌ها را نیز عامل کاهش تقاضا از بازار دانسته‌اند.
 در هر حال بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری همچنان از رکود دور است و فعالان بازار و کارشناسان بر این باورند که این رکود دست‌کم تا پایان دهه اول محرم ادامه دارد. از سویی نرخ دلار آزاد در حال حاضر روی رقم 3590 تومان ثابت شده است و این با خواسته خریداران مبنی بر کاهش قیمت‌ها در تضاد است. به همین دلیل کارشناسان چندان به رونق بازار در آینده نزدیک دلخوش نیستند.
تعویق در اجرای طرح کنترل بازار کامپیوتر
 در شماره قبل در مورد اجرای طرح کنترل بازار کامپیوتر از پانزدهم مهرماه و اجرای این طرح به‌طور نصفه و نیمه از ابتدای مهرماه گفتیم. اما این طرح باز هم به تعویق افتاد و قرار بر این شد که این طرح از ابتدای آبان‌ماه در بازارهای کامپیوتر به مرحله اجرا درآید.
اتحادیه فناوران رایانه استان تهران، آماده‌نبودن اصناف را دلیل اصلی تعویق در اجرای این طرح اعلام کرده است.
بر اساس اعلام اتحادیه فناوران رایانه، طرح تشدید نظارت بر بازارهای کامپیوتر قرار بود ابتدا از اول مهر ماه اجرا شود که به‌دلیل آماده‌نبودن اعضای صنف آی‌تی اجرای این طرح به پانزدهم مهرماه و درنهایت به اول آبان‌ماه موکول شد و قرار بر این است که اتحادیه با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا، سازمان بازرسی و نظارت، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و دستگاه‌های نظارتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مقابل عرضه کالاهای بدون گارانتی، تقلبی و قاچاق مانع ایجاد کنند.
اتحادیه همچنین اعلام کرده که جلسات زیادی برای ارزیابی شیوه اجرای این طرح برگزار شده است و پیش‌بینی می‌شود این طرح نتایج مطلوبی در پی داشته باشد. بر اساس اعلام اتحادیه صنف رایانه و نشست‌هایی که اتحادیه فناوران رایانه تهران با ستاد مبارزه با قاچاق کالا، اماکن، سازمان تعزیرات و سازمان‌های مرتبط داشته است، اجرای این طرح در دستور کار قرار گرفت که با توجه به آماده‌نبودن اعضای صنف، درخواست تمدید این مهلت را کردیم که به‌صورت شفاهی با درخواست تعویق اجرای طرح تا اول آبان موافقت شده است. براساس اعلام اتحادیه فناوران رایانه استان تهران، از ابتدای آبان‌ماه اجرای این طرح با متخلفان برخورد می‌شود که هشدار و در مرحله بعد جریمه و پلمب واحد تجاری و فروشگاهی از عواقب تخلف است.
حذف نام کشور ایران از فهرست تحریم محصولات اپل
این خبری بود که کاربران ایرانی محصولات اپل مدت‌ها در انتظار آن بودند. البته ایرانی‌های اپل‌دوست در بدترین شرایط، یعنی زمانی که ورود محصولات اپل به ایران ممنوع بود هم با قیمتی گران محصولات این برند را خریداری كرده و از دریافت خدمات پس از فروش مطلوب محروم بودند. اما حالا انتشار این خبر موجب خوشحالی آنها شده است؛ هر چند این موضوع تاثیری در قیمت محصولات اپل در ایران ندارد و شاید از لحاظ دریافت خدمات پس از فروش تغیراتی احساس شود.
در هر حال اپل سرانجام سیاست‌های خود را در قبال تحریم‌ها علیه ایران تغییر داده و بنا به دستورهای جدید دریافتی، عرضه برخی محصولات و سرویس‌ها را به ایران آغاز خواهد کرد.
همچنین دانلود از اپ‌استور مجددا بدون نیاز به تغییر آی‌پی یا استفاده از روش‌های مشابه امکان‌پذیر شده است.
اپل همچنین رسما در صفحه «انطباق تجارت جهانی» یا Global Trade Compliance خود نام ایران را از فهرست کشورهای تحریم کاملا حذف کرده است. به این ترتیب نام کشور ایران از کنار نام‌های کره شمالی، سودان و سوریه حذف شده و یک بند جداگانه در این‌باره اضافه شده است.
براساس این بند، به سبب گواهی شماره D-1 از سوی دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی آمریکا (OFAC) در تاریخ 18 بهمن‌ماه 94، اپل از این پس قادر خواهد بود برخی سرویس‌ها، نرم‌افزارها و سخت‌افزارها را به‌صورت مستقیم ‌یا غیرمستقیم به ایران صادر کند. اطلاعات بیشتر درباره این گواهی در صفحه مخصوص ایران از ‌سایت خزانه‌داری آمریکا درج شده است.
به این ترتیب به‌نظر می‌رسد برجام و مذاکرات انجام‌شده سرانجام راه را برای سرویس‌دهی شرکت محبوب اپل به کاربران و مصرف‌کنندگان ایرانی باز کرده و از این پس می‌توانیم شاهد واردکننده‌های رسمی‌محصولات اپل باشیم. همچنین سرویس‌های مهمی ‌مانند اپ‌استور نیز احتمالا از این پس دیگر از طرف اپل مسدود نخواهند شد.
به گفته کارشناسان، قطعا این اتفاق هیچ تاثیری در قیمت کالاها ندارد و همان‌طور که محصولات سامسونگ و سونی و سایر برندها وارد ایران می‌شد و می‌شود، محصولات اپل هم با شرایط این برندها وارد و قیمت آنها با نرخ روز دلار محاسبه می‌شود. به گفته کارشناسان، نباید خریداران را با خبرهای لغو تحریم و... دلخوش و انتظار کاهش قیمت را در آنها ایجاد کرد. به گفته کارشناسان خوش‌بینانه‌ترین وضعیت این است که ایرانی‌ها از خدمات پس از فروش مطلوب برخوردار شوند.