ستاد مدیریت بحران سایبری می‌خواهیم

سال 96 سال زلزله‌های پیاپی در کشور ما بود. زلزله‌هایی که ویرانی‌هایی به دنبال داشت و زلزله‌هایی که ویران نکرد اما پس‌لرزه‌های ناشی از مدیریت ضعیف بحران در کشور ترسی را برجان بسیاری از مردم افکند و موجب اختلالاتی در زندگی روزمره آنها شد.

حالا زلزله‌ای در فضای سایبری کشور رخ داده، ابزاری که بالغ بر 40 میلیون مخاطب دارد به ناگاه فیلتر شده و پس‌لرزه‌های آن پس از حدود دو هفته همچنان ادامه دارد. مسوولانی که پیش‌تر حتی در توییترِفیلترشده به اظهارنظر مشغول بودند ناگاه ناپیدا شدند یا مواضع ضدونقیض گرفتند و روابط عمومی‌ها از بیخبری دم زدند. در این میان و در غیاب یک مدیریت صحیح در این خصوص علاوه بر مکدرشدن کاربران از فضای ایجاد شده، فضای طنز و شوخی‌های بی‌حد با مسوولان بالا گرفت، از سویی عده‌ای از فیلترینگ متضرر شدند و از سوی دیگر بسیاری به سراغ فیلترشکن‌ها رفتند.

ظرف دو هفته گذشته کافیست نگاهی به آشفتگی اخبار پساتلگرام بیندازید تا با انبوهی از اخبار از سوی مراجع عظام و امامان جمعه گرفته تا نمایندگان مجلس، دولت، قوه قضاییه، کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ و حتی شخص رییس‌‌جمهور مواجه شوید. اخبار و اظهارات بعضا ضد و نقیض که به سردرگمی مردم، بیشتر دامن می‌زنند و متاسفانه بعضا موجبات تمسخر و به طنزکشاندن مسوولان را با خود به دنبال دارد. لذا شاید این موضوع نیز بها‌نه و مقدمه‌ای بر این باشد که فارغ از نهادهایی که تصمیم‌گیر انسداد اینترنت هستند، نیاز به یک ستاد مدیریت بحران سایبری داریم که تنها "یک مرجع" مسوول اطلاع‌رسانی به مردمی باشد که از این فضا بهره می‌بردند تا به این ترتیب از تشویش بیهوده و غیرضروری اذهان عمومی، کلاهبرداری‌ها و حتی بهره‌برداری‌های سیاسی و ترویج انبوهی از شایعات جلوگیری شود.

حالا وقت آن است تا به این باور برسیم که زلزله در فضای سایبری هم به همان اندازه زلزله در دنیای واقعی می‌تواند مردم را متاثر کند و زندگی‌شان را تحت تاثیر قرار دهد. فارغ از این که چه نهادی و به چه علت دستور فیلترینگ را صادر کرده به نظر می‌رسد وقت آن رسیده است که نهادی همچون شورای‌عالی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و یا هر نهاد و یا فرد مشخص دیگری به عنوان سخنگوی فضای سایبری انتخاب شوند تا در مواقع بحرانی اطلاعات موثق را در اختیار مردم قرار دهند. همانطور که در مورد حملات سایبری هم پدافند غیرعامل، پلیس فتا و مرکز ماهر هرکدام جداگانه اظهارنظر می‌کردند اما حالا با یکدیگر به اتفاق نظر رسیده‌اند.

 

هزار راه رفته

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه