در نشست خبری مدیرعامل شرکت به‌پرداخت ملت مطرح شد؛

تاسیس کارخانه استارت‌آپ و افزایش سرمایه 105 میلیارد تومانی

 

هفته گذشته نشست خبری شرکت به‌پرداخت ملت با حضور محمدعلی ترابیان، مدیرعامل و معاونانش برگزار شد. در این نشست برنامه‌ها و چشم‌انداز این شرکت که نویدبخش آینده روشنی برای سهامدارانش بود مطرح شد، به نحوی که چند خبر جذاب از جمله افزایش سرمایه، مشارکت در راه‌اندازی استارت‌آپ‌فکتوری با دانشگاه شریف و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و همچنین آمادگی برای همکاری با استارت‌آپ‌ها به صورت ارایه APIهای باز بانکی و توسعه نرم‌افزار سکه به عنوان یکی از پلتفرم‌های ارایه سرویس از جمله این موضوعات بود. 

شرکت به‌پرداخت ملت در سال ۸۴ تاسیس شد. در آن زمان، تمام سهام این شرکت متعلق به بانک ملت بود و کار خود را با تولید سوییچ برای پذیرندگی و صادرکنندگی شروع کرد. در سال‌های بعد هم موفق شد یکی از ۱۲ شرکتی باشد که مجوز شرکت ارایه‌کننده خدمات پرداخت یا PSP را از شاپرک دریافت مي‌کرد. به‌پرداخت ملت به مرور در سال‌های ۸۷ تا ۸۹ توسعه پیدا کرد. همه تراکنش‌های کارتی و غیرحضوری بانک ملت از طریق سوییچ بانکی این شرکت انجام می‌شد. تراکنش‌های این بانک نیز بسیار بالاست و به عنوان مثال هر دستگاه خودپرداز بانک ملت به صورت روزانه ۱۲ تا ۱۳ هزار تراکنش مالی به سمت شرکت می‌فرستد. همچنین یک میلیون پایانه در حوزه‌های مختلف دارد که ۹۰۰ هزار مورد از آنها پایانه‌های فروشگاهی هستند و قرار است تعداد آنها به یک میلیون و 200 هزار پایانه برسد.

محمدعلی ترابیان مدیرعامل شرکت به‌پرداخت ملت، در این نشست خبری درباره همکاری با سایر بانک‌ها گفت: همکاری با بانک ملت برای ما هم حسن بود و هم نوعی محدودیت به حساب می‌آمد. از دو سال پیش طی مذاکراتی که داشتیم تصمیم گرفتیم با بانک‌های دیگر نیز همکاری داشته باشیم.

اما این مساله تنها تغییری نبود که به‌پرداخت ملت احساس کرد. در نیمه دوم سال ۹۵ ورود این شرکت به بورس نیز در دستور کار قرار گرفت و در سه ماهه دوم سال ۹۶، سهام شرکت به‌پرداخت ملت به بازار بورس عرضه شد و اکنون یک شرکت بورسی به حساب می‌آید. البته از این میان کمتر از 10 درصد سهام به بازار عرضه شده و بیش از ۹۰ درصد آن همچنان در اختیار سهامدار اصلی است.

به‌پرداخت ملت همچنین مجوز افزایش سرمایه خود را از سازمان بورس دریافت کرده است و تلاش دارد سرمایه خود را از ۹۵ میلیارد تومان با یک افزایش صددرصدی به ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش دهد.

حمیدرضا کردلویی، معاون مالی اداری به‌پرداخت درباره افزایش سرمایه گفت: شرکت به‌پرداخت ملت ۹۵ میلیارد تومان سرمایه ثبت‌شده دارد و می‌خواهد سرمایه را به بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش دهد. بیش از ۹۰ درصد سهامداران این شرکت حقوقی هستند و پیش از ورود شرکت به بازار سرمایه سهامدار بودند. مراحل ابتدایی برگزار مجمع انجام شده است و فایل‌های پذیره‌نویسی نیز در حال آماده‌سازی است.

او گفت: اگر افزایش سرمایه مطابق برنامه ما پیش برود، در برنامه شرکت تا پایان سال ۹۶ تغییری نخواهد کرد و در سال ۹۷ برنامه‌های جدید را دنبال خواهیم کرد. در صورت افزایش سرمایه، به‌پرداخت ملت سه منبع اصلی را به عنوان مخارج لحاظ کرده است: نوسازی پایانه‌های موجود، مدل‌سازی سوییچ و جایگاه‌های سوخت. به گفته کردلویی برای رسیدگی به این موارد ۱۲۹ میلیارد تومان برآورد شده است، درحالی که افزایش سرمایه چیزی حدود ۱۰۵ میلیارد تومان خواهد بود. تلاش می‌کنیم مابه‌التفاوت را از منابع داخلی مرتفع کنیم.

براساس اطلاعاتی که سایت شاپرک درباره به‌پرداخت ملت ارایه کرده است، این شرکت در کارایی پایانه‌های فروش رتبه یک را به دست آورده است. به گفته ترابیان این مساله ثابت می‌کند پایانه‌های به‌پرداخت ملت هرجا که هستند بیشترین کارایی را دارند و برای دکور استفاده نمی‌شوند.

ترابیان در خصوص پرداخت‌های موبایلی و اینترنتی گفت: تلفن‌های همراه، ابزارهای قوی و هوشمندی محسوب می‌شوند که در حال تبدیل به ابزار ارایه سرویس هستند. نگاه ما به محصول شرکت یعنی سکه نیز، به عنوان اپلیکیشن‌های موبایلی نیست، بلکه آن را پلتفرمی می‌دانیم که کسب‌وکارها در حوزه‌های متعدد می‌توانند با استفاده از ظرفیت‌های آن، خود را توسعه دهند.

 

مشارکت در تاسیس کارخانه استارت‌آپ

به‌پرداخت ملت در حال حاضر تلاش دارد برنامه‌های خود برای آینده را مانند به‌روز کردن فناوری‌ها، استفاده از تکنولوژی‌ها در سطوح بالا و همکاری با مراکز عملی مانند شرکت‌های دانش‌بنیان در نهاد ریاست‌جمهوری و دانشگاه صنعتی شریف دنبال کند. این شرکت در عین حال می‌خواهد سوییچ‌های بانکی خود را توسعه دهد و در استفاده از آنها از سوییچ‌های درجه یک استفاده کند.

مدیرعامل به‌پرداخت ملت گفت: سیاست ما در حوزه استارت‌آپ‌ها و فین‌تک‌ها این است که نقش‌آفرین باشیم و نمی‌خواهیم در حد یک اسپانسر یا حامی باقی بمانیم و سالانه تنها یکی دو رویداد برگزار کنیم. نقش ما باید سازنده و جدی باشد. در آینده نیز پروژه‌ای را تحت عنوان استارت‌آپ‌فکتوری یا کارخانه استارت‌آپ آغاز خواهیم کرد.

همچنین استفاده از فناوری‌هایی مانند NFC و خواندن کدهای QR و توسعه آن در محصولات به‌پرداخت ملت نیز در دستور کار قرار گرفته است.

عباس باغستانی، معاون شبکه به‌پرداخت ملت نیز در صحبت‌های خود درباره برنامه‌های این بخش گفت: در زمینه پایداری سرویس، یکی از کارهایی که تلاش داشتیم به آن توجه زیادی کنیم، استفاده از زیرساخت‌های مناسب‌تر برای پایانه‌ها است. تلاش داریم آنها را به سمت LAN و GPRS حرکت دهیم و برای پذیرنده‌ها زیرساخت ADSL فراهم کنیم تا دسترسی‌پذیری سرویس را بالا ببریم.

پروژه بعدی استفاده از سیم‌کارت‌های اختصاصی است که همکاری با اپراتورها را می‌طلبد.

به گفته باغستانی این سیم‌کارت‌ها یک شبکه اختصاصی هستند که به این شرکت این امکان را می‌دهند که کنترل، تسلط و دسترسی‌پذیری بهتری از اپراتورها داشته باشد. به‌پرداخت ملت همچنین سایت بحرانی خارج از تهران دارد تا اگر سایت‌های این شرکت در داخل تهران با اختلال مواجه شد، از سایت‌های مستقر در اصفهان استفاده کند.

آرش لرستانی، معاون طراحی درباره توسعه کسب‌وکار هم گفت: شاید شعار به‌پرداخت ملت را دیده باشید که یا می‌گوید سکوی حوزه کسب‌وکار شما هستیم و یا همراه کسب‌وکار شماییم. با توجه به نیاز بازار تصمیم گرفته‌ایم رویکرد پلتفرم به عنوان سرویس را به جای نرم‌افزار به جای سرویس در پیش بگیریم. تلاش داریم این رویکرد را به عنوان Omni Channel دنبال کنیم.

لرستانی همچنین خبر داد پلتفرم Open API برای کسب‌وکارها در نظر گرفته شده که بر این اساس کسب‌وکارها می‌توانند از سرویس‌های بانکی که به‌پرداخت ملت دراختیارشان می‌گذارد، استفاده کنند.

ترابیان درباره مدل کسب‌وکاری گفت: در ابتدا این خدمات به صورت رایگان در اختیار کسب‌و‌کارها قرار خواهد گرفت و زمانی که به مرحله درآمدزایی رسیدند به شکل مشارکتی با آنها در سود سهیم خواهیم شد.

حاتم هاشمی معاون پایگاه داده‌ها به‌پرداخت از مذاکره با بیش از ۶۰ شرکت خبر داد و گفت: به‌پرداخت ملت تلاش داشته در مذاکره با آنها انعطاف بالایی داشته باشد و از نظر فنی و کسب‌وکاری مشاوره دهد. این استارت‌آپ‌ها حوزه‌های مختلفی مانند پرداخت، کیف‌پول، محیط زیست، پرداخت شارژ ساختمان و املاک داشتند. ملاک ما در انتخاب آنها این است که بتوانند در کاهش هزینه‌های پرداخت کمک کنند. در سال جاری تلاش ما این است که حضور خود را در این حوزه پررنگ‌تر کنیم. هم‌اکنون نیز با یکی دو کسب‌وکار به مرحله نتیجه‌گیری رسیده‌ایم.

ترابیان در پاسخ به اینکه پلتفرم API به‌پرداخت ملت چه تفاوتی با مجموعه‌هایی مانند توسن بوم و فینوتک دارد، گفت: نخستین مزیت رقابتی ما داشتن مجوز PSP است. دومین مزیت، داشتن سوییچ خوب عملیاتی است. البته این شرکت‌ها فعالیت خوبی دارند و ما نیز با توسن جلساتی برگزار می‌کنیم تا ببینیم چطور می‌توانیم هم‌افزایی داشته باشیم.

وی در خصوص نسخه جدید اپلیکیشن سکه گفت: نرم‌افزار موبایلی سکه دو سال گذشته تولید شد اما به علت سیاست‌گذاری‌های شرکت دوباره پیاده‌سازی شد و در نهایت امسال دی ماه از آن رونمایی کردیم. در همین مدت زمان کوتاه چیزی حدود ۳۰۰ هزار دانلود داشته و خدماتی مانند کیف پول الکترونیکی، پرداخت قبض و خرید شارژ را به کاربران خود ارایه می‌کند و از مبدا ۱۷ بانک نیز سرویس کارت به کارت دارد و شش بانک دیگر نیز در آینده به آن اضافه می‌شوند و به زودی خرید بیمه و حمل‌ونقل به سکه اضافه خواهد شد.