تمام تمرکز گوگل روی هوش «مصنوعی»

آیا پیکسل هوشمندترین گوشی دنیاست؟

گوگل از وقتی که به آلفابت تغییر نام داد، ظاهرا قصد دارد از الف تا ی به هر صنعتی وارد شود و به همین دلیل هر روز گوشه‌ای از طرح‌های خود را رونمایی می‌کند.
اما گوگل در صنعت موبایل یکی از شرکت‌های بلاتکلیف و به تعبیری زرنگ در صنعت موبایل محسوب می‌شود. بلاتکلیف از آن رو که گوگل گوشی نمی‌سازد و هر بار با یکی از شرکت‌های گوشی‌ساز همکاری کرده و گوشی می‌سازد.
گوگل در انتخاب نام گوشی‌های خود نیز همچون انتخاب شرکای سخت‌افزاری خود مردد است و در آخرین تغییر نام از نکسوس به پیکسل رسید. اما این بلاتکلیفی روی دیگری نیز دارد و گویای نوعی زیرکی گوگل است؛ چراکه این شرکت در گردش شرکای سخت‌افزاری خود ظاهرا در حال محک زدن سیاست‌ها و روش عملکرد رقبای آینده، آشنایی با بازار و نیازهای کاربران و مسایلی از این دست است.
به هر حال هنوز به‌درستی نمی‌توان گفت تغییر نام گوشی‌ها و شرکای گوگل ریشه در بلاتکلیفی این شرکت دارد یا سیاستی پنهان برای ارزیابی بازار و رقبا؟!
به هر حال اکنون گوشی پیکسل گوگل رونمایی شده و در روالی متفاوت از گوشی‌های قبلی که اخبار چندانی از حاشیه‌ها و تبلیغات غیرمستقیم نبود، در مورد این گوشی حواشی و شایعات جدیدی در حال پخش است که گویای تغییر تاکتیک گوگل و سرمایه‌گذاری روی محصول جدید یعنی پیکسل است.
مروری بر مشخصات پیکسل
در سخت‌افزار آخرین گوشی پیشتاز گوگل از بخش‌هایی از آخرین پرچمدار HTC استفاده شده است و از نظر ظاهری ظاهرا انقلابی به‌چشم نمی‌خورد. پیکسل یک گوشی پنج اینچی (و مدل دیگر 5/5 اینچی برای صد دلار بیشتر) با پردازند اسنپدراگون 821 و یک نمایشگر 1440×2560  با 128 گیگ حافظه داخلی و خوانشگر اثر انگشت در پشت گوشی است. به همین دلیل اگر گوشی جدید گوگل را از نظر ظاهری با خیلی از گوشی‌های اندرویدی که امسال به بازار آمده‌اند اشتباه گرفتید، مشکل از شما نیست، چون بسیاری از پیشتازان سال جاری شبیه به هم هستند.
اما حالا که مشخص شد از نظر ظاهری و سخت‌افزاری اتفاق خارق‌العاده‌ای نیفتاده باید گفت چیزی که گوشی‌های پیکسل را از سایر رقبای فعلی در بازار متمایز می‌کند در درون آن و در قسمت نرم‌افزاری آن نهفته است؛ موضوعی که برخی از مراجع بررسی‌کننده گوشی پیکسل را به وجد آورده است.
این گوشی شاید از نظر ظاهری شبیه به گوشی‌های سامسونگ و ‌HTC باشد یا حتی هواوی، اما در قلب پیکسل‌ها برخی از هوشمندترین نرم‌افزارها قرار گرفته که در مقایسه با سایر گوشی‌ها، مشابه ندارد.
دستیار گوگل یا همان روبات پاسخگو به سوالات کاربران، به طرز فوق‌العاده‌ای تاثیرگذار است و خبری از هیچ‌گونه پیچیدگی در کارش دیده نمی‌شود. برای مثال، اگر شما به‌دنبال یافتن یک فروشگاه محلی باشید، دستیار گوگل فهرستی از تمام فروشگاه‌های اطراف شما به اضافه طبقه‌بندی رتبه جست‌وجوی آنها و خرید قبلی شما از فروشگاه‌های مذکور را فهرست می‌کند.
زمانی هم که در «گوگل اوکی» جست‌وجو كنید «مهم‌ترین اثر تاریخی در این شهر»، گوگل بلافاصله این‌گونه پاسخ می‌دهد که منظور شما فلان اثر واقع در خیابان فلان با زمان بازدید فلان است!
در واقع دستیار گوگل شما را با تکرار پاسخ‌های تکراری همچون دستیار سیری اپل کلافه نمی‌کند و به‌عبارت دیگر توانایی نرم‌افزار در فهم محتوای سوال یکی از کوچک‌ترین پیشرفت‌ها و تفاوت‌های آن با سایر نمونه‌ها محسوب می‌شود و دنیای از تغییرات در دستیار هوشمند پیکسل دیده می‌شود.
برای مثال، اگر شما به شکل مرتب از سیری یا google now (مقدمه دستیار گوگل) استفاده می‌کنید، حتما از نتایج به‌دست‌آمده راضی هستید، اما باز هم دستیار گوگل متفاوت است.
در واقع گوگل نوعی یکپارچگی در خدمات خود ایجاد کرده است. از این‌رو شاید در نگاه نخست دستیار گوگل چیزی شبیه به google now باشد اما به‌مراتب کاربردی‌تر است. ایده اصلی گوگل در توسعه این هوش مصنوعی، در واقع به اعماق گوشی منتقل شده است که به شما تصویر جدیدی از نظر گوگل در خصوص آینده گوشی‌ها و خدمات مبتنی بر آنها را ارایه می‌دهد و حرف بر سر هوش مصنوعی کاملا واقعی است نه هوش مصنوعی که سال‌هاست چیزهایی از آن شنیده یا با آن برخورد کرده‌ایم و فکر می‌کنیم هوش مصنوعی یعنی این.
این ابزار فقط چیز ساده‌ای در قسمت گوگل‌هوم نیست. این هوش مصنوعی در پشت صحنه مستقر است و قدرت واقعی ابزارهای آینده را ترسیم می‌کند.
در واقع گوگل با عرضه پیکسل‌ها قصد دارد به شما یک دستیار واقعی و همه جا همراه را ارایه کند؛ درست مانند چیزی که پیشتر در فیلم‌های تخیلی شاهد آن بودیم که مرتب از ابزارهای همراه پرسش‌هایی می‌شود و پاسخ‌هایی نیز دریافت می‌شود.
گوگل همچنین امکانی سری به نام «گوگل‌مجیک» را نیز به گوشی‌های پیکسل اضافه کرده و تا آخرین روزهای عرضه این گوشی‌ها نیز مانع درز هرگونه اطلاعاتی در خصوص این قابلیت با اسمی جادویی شده است. اما سیاست گوگل در مسکوت نگه‌داشتن این آیکون جدید که یک قابلیت نرم‌افزاری است، باعث شده تا توجه منتقدان زیادی را به خود جلب کند و البته هنوز هم اطلاعات بیشتری از این نرم‌افزار در دست نیست، اما گفته می‌شود به هوش ماشینی یا یادگیری ماشینی مربوط است.
در کنار این دستیار هوشمند، دوربین پیکسل را نیز نباید از قلم انداخت. دوربین این گوشی تصاویری با رنگ‌های واقعی و خاص ارایه می‌دهد، حتی در مکان‌هایی با نور اندک. در واقع یکی از نقاط قوت دوربین گوشی پیکسل، برآمدن از عهده گرفتن تصویر از این نوع مکان‌ها است.
اپلیکشن دوربین گوگل نیز همچون اپ دوربین گوشی‌های آیفون نقشی مهم در گرفتن تصاویر ایفا می‌کند و تنها یک ابزار برای شناسایی سخت‌افزار دوربین به گوشی نیست. دوربین این گوشی بسیار سریع عمل می‌کند و تصاویر تمیزی ارایه می‌دهد. ابزاری که چنانچه گوگل وعده داده خوب عمل کند، می‌تواند بخش زیادی از عشاق آیفون را که به دوربین و نحوه عملکرد گوشی گوشی‌های آیفون می‌بالند به خود جلب کند.
در این میان شاید بزرگ‌ترین نقطه ضعف گوشی پیکسل را بتوان در قسمت خوانشگر اثر انگشت آن دانست که انگار هنوز نیمه‌تمام است و نیاز به کار بیشتری دارد؛ چراکه همچون اسکرول ماوس باید انگشت را روی آن غلطاند. البته این کوچک‌ترین مشکل در گوشی مذکور محسوب شده و باید منتظر خریدارانی بود که گزارش مشکلات خود را در روزهای آینده ارایه کنند.
در مجموع باید گفت شاید ظاهر و سخت‌افزار گوشی پیکسل چندان شما را ذوب در ظاهر گوشی نکند، اما هوش مصنوعی و نرم‌افزار موجود در این گوشی‌ها را بی‌شک باید نقطه قوت آخرین محصول گوگل نامید که می‌تواند تا ساعت‌ها کاربر را سرگرم و مجذوب خود کند.

کدام رقبا سهم می‌برند؟

Xperia XZ به بازار ایران آمد

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه