شبکه های اجتماعی زیر ذره بین

ناپديد شدن سرنشينان نفت‌كش ايراني

هفته گذشته در 160 مایلی شهر شانگهای و در آب‌های کشور چین، یک کشتی نفتکش ایرانی با یک کشتی باری چین برخورد کرد و در اثر این اتفاق 32 خدمه ناپدید شدند اتفاقي كه به سرعت به سرخط شبكه‌هاي اجتماعي كشور تبديل شد. در اين ميان كاربران شبكه‌هاي اجتماعي با به اشتراك گذاشتن مصاحبه‌اي كه با اعضاي خانواده مفقودشدگان صورت گرفته انتقاداتي را به نحوه بازتاب اخبار اين رويداد در صدا و سيما مطرح كردند.

در مصاحبه‌اي كه در شبكه‌هاي اجتماعي به اشتراك گذاشته شده از قول معصومه قصابی عروجی، خواهر کاپیتان كشتي نوشته شده: "به مسوولان ارشد کشور التماس می‌کنیم که پیگیر حادثه باشند و از هر کشوری که می‌تواند کمک کند، یاری بگیرند."

همچنين در شبكه‌هاي اجتماعي نقل شده كه محمد عبداللهی که برادر و پسرخاله‌اش (سجاد عبداللهی و پوریا عیدی‌پور) هر دو دانشجو بودند و برای اولین‌بار روی نفتکش قدم گذاشته بودند و به این سفر دور و دراز می‌رفتند، گفته شده: «برای اولین‌بار بود که روی نفتکش می‌رفتند و پر از انرژی بودند. لحظه‌ای که داشتند سوار نفتکش می‌شدند سرشار از ذوق و شوق بودند و حالا…».

بسياري از كاربران خواهان رسيدگي جدي‌تر مسوولان و بازتاب بهتر وقايع اين رويداد توسط صدا و سيما هستند و معتقدند كه بي‌خبري خانواده‌هاي دريانوردان و مردم از وضعيت آنها نمي‌بايست اينقدر ادامه‌دار مي‌شد.

بلاتكليفي كاربران با فيلترينگ تلگرام

هفته گذشته يكي ديگر از مباحثي كه مرتب در بين كاربران شبكه‌هاي اجتماعي به آن پرداخته مي‌شد موضوع ادامه فيلترينگ يا احتمال رفع فيلتر احتمالي تلگرام بود. تا این لحظه(روز چهارشنبه) هيچ اظهارنظر مشخصي در خصوص دايمي يا مقطعي بودن فيلترينگ تلگرام مطرح نشده و همين موضوع كاربران شبكه‌هاي اجتماعي را گيج و سردرگم كرده است.

از سويي ديگر كساني كه روي اين شبكه اجتماعي كانال‌هاي پربازديد داشته و يا با فروش جنس كسب درآمد مي‌كردند خواهان رفع فيلتر سريع اين پيام‌رسان بوده و از وزير ارتباطات تقاضاي رسيدگي دارند. در اين ميان برخي كاربران نيز با ذكر اين كه وايبر نيز ابتدا به صورت مقطعي فيلتر شد و بعد فيلترينگ آن دايمي شد سرنوشت مشابهي را براي تلگرام پيش‌بيني مي‌كنند و برخي ديگر معتقدند كه به‌زودی تلگرام نيز مثل اينستاگرام رفع فيلتر مي‌شود.