آیا پایان سلطه انویدیا بر بازار گرافیک نزدیک است؟

بدون تردید در ماه‌های پایانی سال جاری میلادی به تکرار با اخباری مواجه شده‌اید که ابهامات زیادی را برایتان ایجاد کرده است؛ خبرهایی که با کمی تامل، بیشتر آنها را در قالب شایعه تعریف کرده و از کنار آنها گذشته‌اید. در عصر امروز هر اتفاقی محتمل است و ماهیت همواره در حال تغییر فناوری باعث شده تا در دنیای تکنولوژی هر نشدنی ممکن شود! جدای از نوآوری‌ها و ارايه فناوری‌های مدرن که کاربران پیشتر آن را از دریچه رویا می‌نگریستند، اما برخی از اتفاقات به‌قدری تکان‌دهنده و ناممکن به‌نظر می‌رسد که تا مدت‌ها در صدر خبرهای فناورانه جای خوش می‌کند! یکی از این تحرکات، خبر همکاری دو رقیب سنتی در صنعت تراشه‌های پردازشی است که حال‌و‌هوای دنیای محاسبات را حسابی دگرگون کرده است. ماه گذشته اینتل در یک اقدام غافلگیر‌کننده، راجا کدوری، ريیس بخش رادئون AMD‌ را به خدمت گرفت. اكنون پس از گذشت چندی، دو شرکت اینتل و AMD اعلام کردند که به‌صورت مشترک روی ساخت پردازنده سری G کیبی‌لک همکاری می‌کنند! این تراشه سه بخش پردازنده مرکزی، تراشه مجتمع گرافیکی و حافظه‌های HBM2 را در دل خود جای داده است. نکته مشهود در ویديوی منتشرشده اینتل، این است که ارتباط هر سه بخش توسط رابط‌های سخت‌افزاری با ساختاری جدید شکل می‌گیرد که این مهم می‌تواند به‌عنوان یک مزیت کلیدی در این پردازنده به‌شمار آید. نکته دیگر، استفاده از نسل دوم حافظه‌های HBM در کیبی‌لک G است؛ این سناریو نیز می‌تواند ناتوانی گرافیک‌های مجتمع را با حضور حداقل چهار گیگابایت حافظه و تامین پهنای باند 256 گیگابایت ‌بر ‌ثانیه‌ای به‌نحو موثری رفع کند. اما بر پایه برخی اطلاعات، تعداد واحدهای سایه‌زن و فرکانس هسته‌های این تراشه تغییر کرده و 1536 پردازنده جریانی بسته‌شده درون 24 واحد پردازشی به‌عنوان پردازشگر گرافیکی در اختیار پردازنده‌های کیبی‌لک G ‌اینتل خواهد بود. مشخصات اعلام‌شده نشان از یک تراشه گرافیکی توانمند دارد که می‌تواند تا 3.3 ترافلاپس داده‌های گرافیکی را پردازش کند.

اما در جبهه دیگر، کمپانی انویدیا مدتی است که بازار تراشه‌های گرافیکی گیمینگ را به خود اختصاص داده است. رد پای این نفوذ حتی در اسمارت‌فون‌ها نیز دیده می‌شود، بازاری که AMD هزینه‌های هنگفتی را برای کسب سهم فروش آن صرف کرده است. در دو سال گذشته، انویدیا با عرضه نسخه‌های متفاوتی از تراشه گرافیکی پاسکال موفق شده تا نظر بسیاری از مشتریان بزرگ جهانی را نیز به خود جلب کند. براساس گزارش سود سه‌ماهه سوم، این کمپانی فقط در دو بخش دیتاسنتر و گیمینگ به رشد سودی بالغ بر 109 و 25 درصد دست یافته است. هوانگ، مدیرعامل انویدیا می‌گوید حرکت به سمت استفاده از گرافیک‌های AMD در کنار پردازنده‌ها نشان می‌دهد که اینتل در نهایت مجبور شده عملکرد و جایگاه ویژه کارت‌های گرافیک مجزا را بپذیرد. او عقیده دارد مصرف انرژی بهینه‌شده تراشه پاسکال و فناوری Max-Q در کنار نرم‌افزارها و کامپایلرها موجب شده تا صنعت بازی، عصر جدیدی از تکنولوژی تصویری و پردازشی را تجربه کند.

بدون شک موفقیت AMD در عرصه پردازنده‌های قدرتمند دسک‌تاپ تردریپر و طراحی APU برای کنسول‌های بازی در تصمیم‌گیری اینتل کم‌تاثیر نبوده است. در حال حاضر این شرکت سه مدل از تردریپرها را با مدل‌های 1920X ،1900X  و 1950X با 8، 12 و 16 هسته وارد بازار پردازنده‌های دسک‌تاپ کرده است.
هرچند این اتحاد، صنعت پردازش جهان را وارد مرحله جدیدی می‌کند، اما به‌نظر می‌رسد دوستداران بازی‌های رایانه‌ای و گیمرها بیشترین نفع را از پروژه‌های مشترک دو سازنده بزرگ پردازنده جهان نصیب خود کنند. از طرف دیگر، این اتحاد به‌معنای اعلام جنگ به کمپانی انویدیا است. همچنین حضور انویدیا در بازار فناوری‌های نوینی چون دیتاسنترها، هوش مصنوعی و خودروهای خودران بیش از هر چیز زنگ خطر را برای هر دو کمپانی اینتل و AMD به صدا درآورده است.

حال باید دید چرا اینتل درست زمانی که دو تراشه گرافیک مجتمع آیریس و آیریس‌پرو به موفقیت‌های بزرگی دست یافته بودند، ریسک این همکاری مشترک را پذیرفته است؟ آیا اینتل و AMD‌ برای پایان سلطه انویدیا بر بازار GPU‌های پردازشی سرورها به یک اتحاد تاریخی دست یافته‌اند؟