شبکه های اجتماعی زیر ذره بین

كمپين نه به كالاي چيني

هفته گذشته حادثه تلخ و ناگوار نفتکش سانچی با 32 خدمه ایرانی پایان یافت و با غرق شدن آن فضاي شبكه‌هاي اجتماعي نيز به‌شدت تحت تاثير قرار گرفت. در همين حال اما برخي از كاربران شبكه‌هاي اجتماعي با ذكر اينكه كارشكني چيني‌ها باعث شده تلاشي براي نجات سرنشينان سانچي صورت نگيرد، كمپيني به نام «نه به كالاي چيني» را ايجاد كردند.

چین یکی از شرکای اقتصادی ایران است. در واقع این کشور یکی از صادرکنندگان عمده محصولات و تولیدات خود به کشورمان است که در سال‌هاي اخير به اعتقاد بسياري بازار ایران را قبضه کرده است.

ايجادكنندگان اين كمپين معتقدند با توجه به اینکه چینی‌ها در روند امدادرسانی به نفتکش سانچی اخلال ایجاد کرده و مانع‌تراشی کرده‌اند، مردم می‌توانند در سراسر ایران با تحریم کالاهای چینی به رفتار غیرانسانی و غیراخلاقی آنها پاسخ دهند.

از سوي ديگر برخي كاربران بر اين موضع پافشاري مي‌كنند كه اگر مردم ايران کالاهای چینی را خریداری نکرده و آنها را تحریم کنند و واردکنندگان نیز قيد واردات محصولات چيني را بزنند فرصت مناسبي براي فروش كالاهاي داخلي و بهبود اقتصاد كشور نيز ايجاد مي‌شود.

تلاش براي حفظ خانه نيما يوشيج

كمپين «حفظ خانه نیما یوشیج» نامه‌ای را خطاب به ريیس‌جمهور و وزرای ارشاد، راه و شهرسازی، ريیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، ريیس شورای شهر تهران و شهردار تهران نوشت و در آن به حفظ این خانه و جلوگیری از تخریب آن تاکید کرده است.

در اين نامه كه توسط اعضاي اين كمپين منتشر شد، آمده است: خبری دقیق به ما رسیده که خانه تاریخی نیما یوشیج از ثبت ملی خارج شده و در مسیر تخریب قرار گرفته است. نیما، فردوسی معاصر ماست که بار دیگر ققنوس فارسی را از خاکستر سده‌ها خمودگی شکوفاند و جان و جامه تازه کرد. اگر زبان را برابرنهاد ذهن آدمی قلمداد کنیم، نیما از معماران ایران معاصر است.

فعالان حاضر در اين كمپين معتقدند كه مدیران اجرایی و میانی بسیاری قول همکاری داده‌اند، ولی تجربه بدقولی‌های چند سال اخیرشان، ترديدهايي را براي تحقق وعده‌هاي آنان ايجاد كرده است و به همين علت از رييس‌جمهور خواهان رسيدگي عاجل و حفظ خانه نيما يوشيج شده‌اند.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه