هشت اشکال تهدیدکننده «سامانه کارا»

هجدهم دی‌ماه سال جاری بود که وزارت کار، تعاون و رفاه از سامانه موسوم به کارا با هدف ارایه وام‌های کم‌بهره برای ایجاد شغل در مناطق روستایی و عشایری رونمایی کرد.

به گزارش عصر ارتباط، در آن مقطع معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به منظور اجرای دو طرح «اشتغال فراگیر» و «اشتغال روستایی» سامانه‌ای مشترک به‌عنوان «کارا» راه‌اندازی شده که در دسترس سرمایه‌گذاران و کارآفرینان قرار خواهد گرفت.

عیسی منصوری درباره سامانه کارا گفت: متقاضیان راه‌اندازی کسب‌و‌کار که کارآفرینان و سرمایه‌گذاران (اعم از خرد و کلان) هستند، می‌توانند از امروز طرح خود را به‌صورت الکترونیکی ثبت کنند.

وی با بیان اینکه اولویت سرمایه‌گذاری در مناطق روستایی است، افزود: متقاضیان می‌توانند از طریق سامانه Kara.mcls.gov.ir طرح‌های خود را ثبت کنند و طرح‌های ثبت‌شده در کمتر از یک ماه مورد بررسی قرار می‌گیرند و به متقاضیان سه ماه فرصت داده می‌شود تا مدارک مورد نیاز برای دریافت تسهیلات را تکمیل کنند.

اکنون و با گذشت نزدیک به 15 روز از رونمایی این سامانه، اشکالاتی به سامانه کارا وارد است که می‌تواند کارایی و میزان موفقیت این طرح را کاهش دهد.

هشت اشکال واردشده به سامانه کارا به این شرح است:

1. حجم و نوع اطلاعات خواسته‌شده پیچیده بوده و متقاضی روستایی و حتی کارآفرینان نیز در تکمیل آن عاجز هستند.

2. در سامانه کارا هیچ فرایندی برای توانمندسازی وجود ندارد.

3. با توجه به وجود همزمان دو آیکون طرح اشتغال روستایی و طرح اشتغال فراگیر، بسیاری از متقاضیان جابه‌جا ثبت‌نام كرده‌اند.

4. در بخش بارگذاری مدارک، پس از بارگذاری، مدارک تايیدیه برای دریافت موفق فایل نمی‌دهد و مشخص نیست فایل مدرک آپلود شده یا خیر.

5. در بخش اصلی مشخصات طرح متقاضی، عملا متقاضی باید خروجی یک طرح توجیهی اقتصادی را وارد كند، درحالی‌که هیچ جایی به کاربر اعلام‌نشده بوده که قبل از ثبت‌نام باید اقدام به تهیه طرح توجیهی كند، به همین دلیل از 50 هزار متقاضی ثبت‌نامی‌حداکثر 5 هزار نفر در بخش «ثبت طرح» طرحی ارايه كردند.

6. نکته دیگر حدود و ثغور طرح‌های تقاضا‌شده است و هیچ ابعاد و اندازه مشخصی تعریف ‌نشده که این موضوع باعث ارايه تقاضاهای متعدد و غیرفنی است.

7. فرایند تعریف‌شده در دستورالعمل آيین‌نامه قانون و مراحل ارجاع کار به کارگروه‌های اشتغال، کارگروه فنی و نیز دستگاه‌های اجرايی با توجه به تعداد کارشناس و نیز حجم تقاضاهای مردم متناسب نیست و بررسی دقیق فنی ابعاد طرح‌ها از عهده کارگروه فنی و دستگاه‌های اجرايی خارج است که نهایتا منتج به تايید یا ردهای غیردقیق و منصفانه خواهد شد.

8. به‌طور خلاصه ورود اطلاعات کاربر در سامانه نیازمند تسهیلگر است و بيشتر متقاضیان امکان ورود اطلاعات به‌صورت شخصی را ندارند.

فراموشی عمدی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه