تصميمي از سر اجبار يا انتخاب؟

ابهام در فيلتر و رفع فيلتر تلگرام

موضوع فيلتر و رفع فيلتر تلگرام از آن دست موضوعاتي بود كه در سايه ابهامات فراوان و درحالي‌كه اظهارنظرهاي متناقضي در خصوص آن مطرح مي‌شد شكل گرفت.

در زمان كسب راي اعتماد يكي از مسايلي كه وزير ارتباطات روي آن تاكيد داشت، موضوع فيلتر نشدن شبكه‌هاي اجتماعي بود؛ کمااینکه درجلسه‌اي كه در اواخر آذرماه هم برگزار شد، رييس‌جمهور اعلام كرد وزیر ارتباطات به مردم قول خواهد داد که دستش روی دکمه فیلتر شبکه‌های مجازی نخواهد رفت.

همزمان با بروز ناآرامي‌ها و فعاليت برخي كانال‌هاي تلگرامي معاند كه اطلاعيه‌هايي براي تحريك مردم به برگزاري تجمعات اعتراضي را منتشر مي‌كردند، وزير ارتباطات در توييتي كه در آن پاول دورف، مدير تلگرام را مخاطب قرار داده بود، با ذكر اينكه يك كانال تلگرامي به تشويق مردم به ساخت كوكتل‌مولوتف و اقدام خشونت‌آميز عليه ماموران امنيتي و نظامي پرداخته، خواستار فيلتر شدن اين كانال معاند شد.

كمي پس از اين توييت، مديران تلگرام آدرس كانال مذكور را از دسترس خارج كردند، اما اين پايان كار نبود و به‌زودي کانال مذکور با نامی جدید به میان کاربران و مخاطبانش بازگشت. به اين ترتيب سرانجام به‌رغم تمام وعده‌هايي كه پيش از اين مطرح شده بود، تلگرام در ايران فيلتر و از دسترس خارج شد.

تلگرام در زمان فیلترینگ

در همان ایام فیلتر تلگرام سخنگوی هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی اعلام كرد در جلسه‌اي كه با حضور وزرای اطلاعات، کشور، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، جانشین فرمانده سپاه، فرمانده نیروی انتظامی و رییس سازمان صداوسیما برگزار شده، رفع فیلتر تلگرام منوط به تعهد مدیران آن شده و مقرر شده وزارت ارتباطات تعهدات الزام‌آور را برای رفع فیلتر اخذ کند.

سخنگوی هیات‌رییسه مجلس همچنين گفت كه از وزارت ارتباطات خواسته شد تعهدات الزام‌آور را برای رفع فیلتر تلگرام انجام دهد و در این زمینه مذاکراتی داشته باشد.

بهروز نعمتی البته به همين سخنان اكتفا نكرد و كمي بعد در صفحه اينستاگرام خود نوشت: تلگرام باید متعهد شود به‌عنوان ابزاری در اختیار دشمنان ملت ایران قرار نمی‌گیرد و با توجه به ضوابط و مقررات امنیت ملی کشور، اقدام جدی‌تری از خود نشان داده و متعهد شود. دولت به‌ویژه وزارت ارتباطات (نيز) مکلف است نسبت به رعایت این‌گونه موارد به‌صورت جدی اقدام کند؛ در غیر این‌صورت مجلس با قدرت به موضوع ورود خواهد کرد. مسوولان تلگرام نیز باید بدانند گزینه‌های جدی برای جایگزینی تلگرام وجود دارد.

تلگرام در زمان رفع فیلترینگ

با وجود تمام اين خط و نشان‌هايي كه براي تلگرام كشيده شد، رفع فيلتر آن در حالي صورت گرفت كه هيچ خبري از نتیجه مذاكره رسمي وزير ارتباطات با پاول دورف يا ساير مديران تلگرام منتشر نشد. این ابهام درخصوص نتیجه و چرایی رفع فیلتر تلگرام با وجود فعالیت کانال‌هایی که باعث فیلتر آن شده بودند، اما زمانی تا حدودی روشن و شفاف شد که ابوالحسن فيروزآبادي، دبير شوراي‌عالي فضاي مجازي گفت: هنوز هم بر سر رعایت شروط ایران از سوی تلگرام با مدیران این شبکه اختلاف نظر وجود دارد و به نظر می‌رسد تلگرام در رعایت این شروط حسب نظر خودش عمل کرده است و شوراي‌عالي فضاي مجازي این موضوع را قبول نداشته و برايش قانع‌کننده نیست.

به این ترتیب در يك جمع‌بندي كلي مي‌توان گفت همان‌طور كه فيلتر شدن تلگرام با ابهام‌هاي زيادي همراه بوده، چندوچون رفع فيلتر آن هم چندان روشن نيست. با توضیحات اخیر دبیر شورای‌عالی فضای مجازی درواقع مشخص نيست چرا در شرايطي كه تلگرام شروط ايران را نپذيرفته و ضمنا مجلس بر پذيرش اين شروط توسط تلگرام قبل از رفع فيلتر تاكيد داشته‌اند، اين پيام‌رسان رفع فيلتر شده است.

و در نهایت اینکه با این تفاسیر **به نظر نمی‌رسد سایه فیلترینگ برای مدتی نامعلوم از روی سر تلگرام برداشته شده باشد.**

فراموشی عمدی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه