دادگاه تجدیدنظری در آمریکا روز جمعه با اعلام برتری اپل در نبردی قضایی با سامسونگ از ضرورت پرداخت غرامت 119.6 میلیون دلاری به سازنده آیفون خبر داد.
به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از تریبون، بر اساس این حکم سامسونگ به نقض حقوق مالکیت معنوی اپل و تقلید و کپی برداری از آیفون در جریان ساخت گوشی های هوشمند خود متهم شده است.
هیات منصفه این دادگاه با صدور 8 رای موافق در برابر 3 رای مخالف حکم صادره خود در این زمینه در ماه فوریه را تایید کرده است.
اپل در جریان شکایت خود مدعی شده بود که سامسونگ بدون کسب اجازه برخی اختراعات ثبت شده اپل و از جمله حرکت کشویی گوشی برای باز کردن قفل آن و تصحیح خودکار مطالب تایپ شده را در گوشی های هوشمندش مورد استفاده قرار داده است.
سامسونگ در جریان آخرین رسیدگی به این پرونده نتوانست شواهدی برای رد کردن ادعاهای اپل ارائه کند. دو شرکت سامسونگ و اپل نزدیک به هشت سال است که دهها شکایت را بر ضد یکدیگر در دادگاه های مختلفی در جهان مطرح کرده و هر یک طرف مقابل را به نقض حقوق مالکیت معنوی یا استفاده بدون مجوز از اختراعات یکدیگر متهم کرده اند.

3 دقیقه 1 بار بیدار شوید تا بهتر بخوابید!

 
محققان استرالیایی دستگاه جدیدی را ابداع کرده‌اند که فرد را سه دقیقه یکبار پس از خوابیدن بیدار می‌کند تا الگوی خواب وی را مجددا آموزش دهد.
به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، ردیاب خواب Thimبرای آموزش به مبتلایان به بی‌خوابی برای سریع‌تر خوابیدن طراحی شده است.
این دستگاه پوشیدنی کوچک که توسط دانشگاه فلیندرز استرالیا ابداع شده، چرخه‌های خواب کاربر را طی یک هفته مجددا تنظیم می‌کند و این کار را با کمترین میزان اختلال انجام می‌دهد.
سازندگان مدعی هستند که این دستگاه به چرت زدن‌های بهتر و همچنین ردیابی دقیق‌تر خواب کمک خواهد کرد.
در حال حاضر دستگاههای متنوع ردیاب خواب در بازار وجود دارد که الگوهای خواب را پیگیری کرده و از این اطلاعات برای ارائه نکاتی به منظور خواب شبانه بهتر استفاده می‌کنند.
ردیاب Thim یک نقش فعال‌تر و علمی تر را در ارتقای الگوهای خواب ایفا می‌کند. محققان دریافتند که افراد دارای مشکلات خواب می‌توانند از طریق فرآیندی موسوم به آموزش مجدد، یاد بگیرند که سریع تر به خواب بروند. طی این فرآیند، افراد بطور مداوم احساس خواب‌آلودگی را تجربه می‌کنند.
دانشمندان مدعی هستند که تنها یک ساعت خواب مغشوش در پنج شب متوالی برای تنظیم مجدد عادات خواب فرد کافی است.
این دستگاه که روی انگشت پوشیده می‌شود، نتیجه 10 سال تحقیق دانشگاهی برای ارتقای خواب است. این فناوری هر دقیقه در دست ارتعاش ایجاد می‌کند. چرخاندن انگشتر در انگشت به آن می‌فهماند که کاربر بیدار است و دستگاه مجددا در هر دقیقه به کار خود ادامه می‌دهد تا به خواب رفتن کاربر، دیگر هیچ واکنشی دریافت نکند.

در مرحله بعد، Thim هر سه دقیقه یکبار ارتعاش ایجاد کرده و کاربر را بیدار می‌کند. از آنجایی که این افراد هنوز به خواب عمیق نرفته‌اند، این ارتعاشات به شکل ملایمی در خواب آن‌ها اختلال ایجاد می‌کند. این اختلال سه دقیقه یکبار تا یک ساعت ادامه پیدا می‌کند و دستگاه پس از آن غیرفعال می‌شود.
این ردیاب از طریق اپلیکیشن iOS و اندروید به نظارت بر داده‌های رایج پرداخته و یک نمره خواب را محاسبه می‌کند.
محققان اکنون این دستگاه را در سایت منبع‌یابی کیک‌استارتر قر ار داده‌اند و قیمت آن را 129 دلار اعلام کرده‌اند.

رونمایی از کارآمدترین لامپ ال‌.ای‌.دی جهان

 
شرکت فیلیپس با همکاری شهرداری دبی طیفی از لامپ‌های ال‌.ای‌.دی را تولید کرده که تا 90 درصد مصرف برق را نسبت با لامپ‌های رایج کاهش داده و 15 برابر عمر بیشتری دارند
به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، یکی از مزایای لامپ‌های ال‌ای‌دی، مصرف بسیار پائین انرژی آنها نسبت به لامپ‌های حبابی رایج است و اکنون شرکت فیلیپس با همکاری شهرداری دبی طیفی از لامپ‌های ال‌.ای‌.دی را تولید کرده که تا 90 درصد مصرف برق را نسبت با لامپ‌های رایج کاهش داده و 15 برابر عمر بیشتری دارند.
هدف پروژه لامپ دبی، کمک به تشویق تولید پایدار و بطور خاص، کاهش 30 درصدی مصرف انرژی تا سال 2030 است.
فیلیپس پیش از این لامپ‌های Hue را ساخته بود که شناخته شده ترین لامپ هوشمند جهان برای نوردهی استادیوم‌ها و شهرهای جهان است.
لامپ ال‌.ای‌.دی جدید این شرکت 200 لومن بر وات است و قصد دارد لامپ بعدی‌ را 101 لومن بر وات بسازد.
این لامپ‌ها در چهار طیف در رنگهای " نور روز سرد" و "سفید گرم" تهیه شده‌اند.
این لامپ‌ها قرار است تا اواخر سال جاری در دبی مورد استفاده قرار بگیرند و از سال آینده در مناطق دیگر جهان معرفی خواهد شد.
۲۰ سال از ورود موبایل گذشت؛ اختلال هنوز ادامه دارد!


بیش از ۲۰ سال از ورود موبایل به ایران می‌گذرد و این روزها اپراتورهای تلفن همراه علاوه بر ارائه خدمات پایه به میلیون‌ها مشترک، اینترنت پهن باند نیز می‌دهند. با این وجود همچنان داستان قطع و وصلی‌های مکالمات موبایلی در برخی مناطق و برخی ساعات ادامه دارد.
بحث اختلال در آنتن‌دهی و مکالمه برای مشترکان فعال موبایل که تعداد آنها بنا بر آمارهای رسمی به مرز ۸۰ میلیون نفر نزدیک شده، موضوع تازه‌ای نبوده و این قصه سر دراز دارد.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، در این میان این که مشترکان از کدام اپراتور سرویس می‌گیرند نیز خیلی تفاوت فاحشی نداشته و برای مالکان هر یک از سیم‌کارت‌ها ممکن است به کرات چنین موضوعی مشاهده شود.
حال گاهی ممکن است در نقطه‌ای خاص به دلیل قرار گرفتن در نقطه کور یا فاصله زیاد از BTSهای اپراتور چنین اتفاقی رخ دهد اما گاهی هم حجم این اختلالات چنان گسترده می‌شود که شاید دیگر نتوان توجیهی خاص برای آن در نظر گرفت.
در مقاطع زمانی مختلف نیز از وزیر ارتباطات گرفته تا نمایندگان مجلس و دیگران گلایه‌های متعددی در این زمینه مطرح کرده‌اند اما با توجه به ارائه خدمات اینترنت پهن باند از سوی اپراتورها گاهی به نظر می‌رسد تمرکز بر کیفیت سرویس‌های پایه کمرنگ‌تر شده است.
به هر صورت اکنون با گذشت بیش از دو دهه از ورود موبایل به ایران همچنان اپراتورها در ارائه خدمات مکالمه صوتی به مشترکان خود با کاستی‌هایی همراهند.
البته برای کاهش این مشکلات طی سال‌های اخیر از سوی بخش دولتی، اپراتورها موظف به اجرای طرح‌هایی مانند رومینگ ملی و ترابردپذیری شده‌اند تا به واسطه اجرای آنها مشکلات موبایل به‌دستان کمتر شود اما به هرحال این سوال نیز وجود دارد که وقتی یک اپراتور در ارائه سرویس به مشترکان خود با کاستی‌هایی مواجه می‌شود تا چه اندازه می‌توان از آن انتظار ارائه خدمات مناسب به مشترکان اپراتورهای رقیب را داشت؟
نکته دیگر اینکه طبق آمارهای رسمی ارائه شده از وضعیت شبکه اپراتورها به نظر می‌رسد باید مشترکان اوضاع نسبتا خوبی را شاهد باشند.
طبق آمارهای رسمی ارائه شده از سوی وزارت ارتباطات تا پایان خرداد ماه سال جاری میزان موفقیت اپراتور اول یا همان شرکت ارتباطات سیار در برقراری مکالمات ۴۶.۱۶ درصد و متوسط میزان برقراری موفقیت آمیز مکالمه در شبکه از سوی همراه اول ۹۸.۷۶ درصد بوده است.
در اپراتور دوم یا ایرانسل نیز میزان مکالمات موفق ۴۷.۵۱ درصد و متوسط میزان برقراری موفقیت آمیز مکالمه در شبکه ۹۸.۶۷ درصد بوده است.
همچنین بر اساس آمارهای ارائه شده میزان موفقیت اپراتور سوم یا رایتل در زمینه برقراری موفقیت آمیز مکالمه در شبکه ۹۹.۵۳ درصد، میزان مکالمات موفق حین جابجایی ۹۹.۹۱ درصد و درصد قطع مکالمات قطع شده در شبکه سیار ۰.۴۵ درصد اعلام شده است.
اما در ارتباط با این موضوع پیگیری‌های برای اعلام نظر اپراتورهای مختلف تلفن همراه درباره این اختلال‌ها بی نتیجه مانده و اپراتورهای غالب تلفن همراه ترجیح دادند توضیحی در این خصوص ندهند.

گوگل انصراف داد، سهام توئیتر سقوط کرد!

 
پس از انتشار گزارشی در مورد اینکه گوگل به دنبال تصاحب توییتر نیست، سهام این شبکه‌ی اجتماعی بیش از 10 درصد سقوط کرد.
به گزارش بلومبرگ، سهام توییتر پس از انتشار گزارشی در خصوص اینکه گوگل بصورت جدی به دنبال تصاحب توییتر نیست، ۱۰ درصد سقوط کرد. براساس اطلاعات ارائه شده توسط کرت واگنر و کارا سوئیشر از ریکد، گوگل برای خرید شبکه‌ی اجتماعی توییتر پیش قدم نشده و اخبار منتشر شده در مورد علاقه‌ی اپل برای تصاحب این کمپانی به نظر صحیح نیست.
شنیده‌ها حکایت از این دارد که توییتر به مشتریان خرید اعلام کرده که نتیجه‌گیری در خصوص فروش را همزمان با ارائه‌ی گزارش مالی سه ماهه‌‌ی سوم ۲۰۱۶ که ۲۶ اکتبر منتشر می‌شود، علنی خواهد کرد. گوگل در کنار Salesforce و Disney از جمله‌ی نام‌هایی است که به عنوان مشتریان جدی توییتر مطرح شده‌اند.
پس از آن مارک بنیوف، مدیرعامل سیلس‌فورس، روز چهارشنبه در گفتگو با وال استریت ژورنال، توییتر را جواهر جلا نخورده خواند، سهام این شبکه‌ی اجتماعی شاهد افزایشی ۵.۷۴ درصدی بود، حال آنکه با انتشار اخبار در مورد تصمیم گوگل برای کنار‌ه‌گیری از خرید، سهام توییتر بیش از ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد.
منابع نزدیک به توییتر حکایت از این دارند که جک دورسی، بنیان گذار و مدیرعامل توییتر درصدد حفظ استقلال این کمپانی است. بنابر اطلاعات ارائه شده وی در جریان جلسه هیئت مدیره که هشتم سپتامبر برگزار شده، یکی از مخالفان فروش توییتر بوده است.
به گزارش اقتصاد آنلاین، هنوز اجماع خاصی در توییتر برای فروش یا فعالیت بصورت مستقل وجود ندارد. دورسی در پی حفظ استقلال توییتر و کار روی محصولات جدید و همچنین توسعه‌ی هر چه بیشتر استریم ویدیو است.

اسکنر ایمیل یاهو ابزار مخفی هک است

ابزار جاسوسی دولت آمریکا که سال گذشته توسط یاهو بر روی سیستم های این شرکت نصب شد در واقع یک بدافزار و ابزار هک پر از اشکال و با طراحی بسیار بد بوده است.
به گزارش خبرنگار فناوری خبرگزاری فارس به نقل از وایس، دو منبع مطلع از این موضوع معتقدند ابزار یاد شده که اطلاعات کل ایمیل های کاربران یاهو را در اختیار آژانس امنیت ملی آمریکا و اف بی آی قرار می دهد هک کردن کاربران یاهو را به سادگی ممکن می کند.
در سال 2015 دولت آمریکا با صدور دستوری مخفی از یاهو خواست تا جستجو در محتوای تمامی ایمیل های دریافتی کاربران یاهو را به منظور یافتن اطلاعات مورد نظرش ممکن کند. هنوز مشخص نیست که دولت آمریکا بدین شیوه به دنبال یافتن چه نوع اطلاعاتی بوده است، اما در گذشته هدف از چنین اقداماتی مقابله با گروه های به اصطلاح تروریستی عنوان می شد.
در ابتدا ادعا شد ابزار طراحی شده توسط یاهو نسخه ای به روزشده از سیستم اسکن فعلی آن است که قادر به جستجوی محتوای ایمیل ها برای یافتن انواع بدافزار، هرزنامه یا تصاویر هرزه نگاری کودکان است. اما حالا مشخص شده که این اطلاعات غلط است و این ابزار بیشتر شبیه به یک rootkit است که نوعی قدرتمند از یک بدافزار است که به عمق رایانه ها نفوذ می کند و دسترسی بسیار گسترده ای به هکرها می دهد.
مشخص شده که این ابزار در جریان یکی از موارد کنترل و بررسی در اختیار تیم امنیتی داخلی شرکت یاهو بوده است. یکی از کارمندان سابق یاهو که خواسته نامش فاش نشود در این مورد گفته است: آنها ادعا می کردند که rootkit یاد شده توسط هکرها نصب شده است، اما اگر این rootkit فقط نسخه ای تغییر یافته از ابزار ضدهرزنامه و ضدهرزنگاری بود، گروه امنیتی یاد شده نباید از افشای وجودش وحشت زده می شدند. دسترسی به اطلاعات خصوصی کاربران از این طریق کاربران یاهو را به خطر می انداخت.
یاهو در واکنش به این خبر آن را گمراه کننده توصیف کرده است. اما کارمند سابق دیگر یاهو که وی نیز نخواسته نامش فاش شود افزوده: بعد از اطلاع تیم امنیتی یاهو از نصب این بدافزار پرخطر انها موضوع را بررسی و پیگیری کردند. اما وقتی الکس استامسون رییس واحد امنیتی یاهو فهمید که نصب این بدافزار عمدی بوده با مدیریت یاهو صحبت کرد و از تلاش آنها برای لاپوشانی موضوع مطلع شد و لذا به سرعت به موضوع خاتمه داد تا دیگر همکارانش از آن بویی نبرند.
این منبع می گوید بنابراین این رویداد به خوبی مخفی نگه داشته شد. استامسون بعد از این رویداد از یاهو استعفا داد و در فیس بوک مشغول به کار شد و تاکنون در مورد این حوادث سکوت کرده است.

اخبار 2

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه