درخواست مهلت دوهفته‌ای 11 شركت FCP از وزیر ارتباطات

رگولاتوری ضمانت‌نامه «حلماگستر خاورمیانه» را ضبط کرد

دي‌ماه سال قبل بود که کنسرسیوم LTE فرکانس ۲۳۰۰ مگاهرتز با عضویت 11 شرکت بزرگ FCP اعلام موجوديت كرد.

به گزارش عصر ارتباط، در آن مقطع مدیرعامل شرکت حلماگستر خاورمیانه با تنظیم و ارسال نامه‌ای به معاون صدور پروانه‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، از اعلام موجودیت کنسرسیوم LTE با عضویت ۱۱ شرکت بزرگ FCP خبر داد.

مدیرعامل شرکت حلماگستر خاورمیانه در نامه خود نوشته بود: این شرکت توانسته است در راستای جذب حداکثری شرکت‌های FCP با ۱۱ شرکت به تفاهم رسیده و با هشت شرکت قراردادهای لازم را منعقد كند و در حال حاضر مذاکره با سه شرکت دیگر نیز در جریان است و در چند روز آینده نهایی می‌شود.

در این نامه از شرکت‌های انتقال داده‌های نداگستر صبا، حلماگستر خاورمیانه، داده‌پردازی فن‌آوا، لایزر، ارتباطات ثابت پارسیان، ارتباطات فرزانگان پارس، افرانت، گسترش ارتباطات مبنا، سایه‌‌گستر سرمایه، آزمون کیفیت، عصر انتقال داده‌ها، مهندسی صفر‌ویک‌پرداز و فناوران طلوع شبکه به‌عنوان اعضاي کنسرسیوم مورد نظر نام برده شده بود.

در آن مقطع با اعطای پروانه سراسری انتقال داده مبتنی بر فناوری بی‌سيم ثابت، این کنسرسیوم با مشارکت شرکت سامسونگ کره به‌صورت سراسری خدمات اينترنت مبتنی بر فناوري LTE ثابت را ارايه مي‌داد.

درواقع قرار بود با اعطای پروانه سراسری انتقال داده مبتنی بر فناوری بی‌سيم ثابت، این کنسرسیوم به‌صورت سراسری خدمات اينترنت مبتنی بر فناوري LTE ثابت را ارايه کند.

همچنین اعلام شده بود فعالیت کنسرسیوم مذکور می‌تواند برای تحقق سیاست‌های برنامه ایران 1404 راهگشا باشد.

هفته قبل مطلع شدیم با ضبط ضمانت‌نامه ۱۹ میلیارد تومانی شرکت حلماگستر تلاش (کنسرسیوم متشکل از ۱۱ شرکت FCP) توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات راديويي تحقق اين موضوع متوقف شد و مدیران این شرکت‌ها با ارسال نامه‌ای خطاب به وزیر ارتباطات، خواستار مداخله وی برای حل این مشکل شدند.

یك مقام آگاه در این باره به خبرنگار ما گفت: این سازمان در حالی چنين اقدامي را انجام داده که پیش از این، برای دریافت مجوز مبلغ ۴۰ میلیارد تومان توسط کنسرسیوم پرداخت شده است و دو بانک خصوصی کشور از طریق شرکت‌های FCP خود در ردیف سهامداران این کنسرسیوم هستند.

وی افزود: درحالی‌که رییس‌جمهور و وزیر ارتباطات بارها از حمایت دولت در جهت توسعه فعالیت‌های بخش خصوصی خبر داده‌اند، اما مشخص نیست اقدام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با چه هدفی، آن هم در شرایط خاص اقتصادی کشور، انجام می‌شود. در واقع می‌توان گفت اقدام این سازمان در تناقض آشکار با برنامه‌های دولت و شخص وزیر ارتباطات است.

بر اساس این گزارش، مدیران شرکت‌هاي انتقال داده‌هاي نداگستر صبا، داده‌پردازي فن‌آوا، انتقال داده‌هاي آسياتك، لايزر، افرانت، پارسيان‌ لين ارتباط، فناپ تلكام، ارتباطات ثابت پارسيان و ارتباطات فرزانگان پارس در واكنش به اين اقدام سازمان تنظيم مقررات با ارسال نامه‌ای خطاب به آذری جهرمی، وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات خواستار مداخله وی برای حل این مشکل شدند. متن كامل نامه مذکور به این شرح است:

«همان‌گونه كه مستحضر هستيد، شركت حلماگستر خاورميانه با همكاري شركت‌هاي انتقال داده‌هاي نداگستر صبا و شركت فن‌آوا در مزايده شماره 04/م/94 شركت كرده و برنده مزايده شده است.

متعاقبا پس از طي مراحل مختلف و رفع سوء‌تفاهمات مربوط به اسناد مزايده در خصوص تخفيف مصوبه شماره2 جلسه 222 مورخ 16/7/94 در خصوص اذعان هشت شركت FCP ديگر و برخورداري از تخفيف مصوبه نهايتا پس از سپري شدن يك‌سال، سازمان تنظيم حضور هشت شركت ديگر را پذيرفت. در تاريخ 28/6/96 در زمان مقرر شركت حلماگستر خاورميانه با حضور 11 شركت FCP ‌موفق به تاسيس شركت حلماگستر تلاش شد و پس از حضور هشت شركت جديد از طرف سازمان، ميزان تخفيف مشخص و 40 درصد پيش پرداخت كه مبلغ يك هزار ميليارد ريال بود در تاريخ 5/7/96 ابلاغ شد.

نظر به زمان كوتاه اعلام‌شده يك‌ماهه 3/8/96 براي پرداخت مابه‌التفاوت 40 درصد اين شركت درخواست تمديد زمان كرد كه در جلسه كميسيون تنظيم مقررات در آبان‌ماه مطرح و تمديد زمان براي پرداخت در كميسيون تنظيم مقررات تصويب و يك هفته زمان به‌صورت مشروط داده شد.

ظرف دو ماه گذشته به‌‌رغم پيگيري‌هاي مكرر از جمله مكاتبه 21/8/96 اين شركت كه ابلاغ مصوبه كميسيون تنظيم مقررات را درخواست كرده است، متاسفانه پاسخي دريافت نشده و با وجود پرداخت مبلغ 400 ميليارد ريال در بيش از يك‌سال قبل از ابلاغ و واريز وجه پنجم مهر 96، سازمان تنظيم مقررات در تاريخ 8/8/96‌ اقدام به ضبط ضمانت‌نامه 190 ميليارد ريالي مزايده كرده است. لذا شركت حلماگستر تلاش به اين‌وسيله درخواست ابلاغ مصوب آبان‌ماه كميسيون تنظيم مقررات در خصوص تمديد مهلت پرداخت به مدت دو هفته براي واريز وجه 600 ميليارد ريال كه با تلاش فراوان آماده شده است را دارد.»

بر اساس این گزارش، شنیده‌ها حکایت از آن دارد که مدیران این کنسرسیوم به‌دنبال فرصت ملاقات حضوری با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هستند که تا لحظه تنظیم این خبر ظاهرا با این دیدار موافقت نشده است.