توصیه‌هایی که نوکاربران باید جدی بگیرند

مخاطرات استفاده از فیلترشکن

فیلتر دو هفته‌اي تلگرام زمینه گرایش بخش قابل توجهی از کاربران به استفاده از فیلترشکن و VPN‌های رایگان و پولی را افزایش داد. اگرچه برخی مسوولان افزایش گرایش ایرانی‌ها به استفاده از فیلترشکن‌ها را تکذیب می‌کنند، اما روزنامه دولتی ایران در گزارشی اعلام کرد، آمار حکایت از افزایش 1650 درصدی دانلود فیلترشکن در ایران دارد و طی یک هفته اخیر دانلود فیلترشکن سایفون از 35 هزار بار دانلود در روز به روزانه 700 هزار بار رسیده که خود رقم جالب توجهی است.

فارغ از میزان اعتبار این آمار، موضوع گسترش گرایش به فیلترشکن‌ها مساله‌ای نیست که به‌راحتی قابل کتمان باشد. بماند که در صفحه نخست گوگل اگر عبارت خرید فیلترشکن را جست‌وجو کنيد، با انبوهی از سایت‌های باز و بدون مشکل مواجه می‌شوید که حتی شماره موبایل، ایمیل و شماره‌حساب بانک‌های ایرانی را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهند؛ شماره‌ حساب‌هایی که صد البته مسدود نیستند.

از این‌رو صحبت از ممنوعیت استفاده از فیلترشکن و مسایلی از این دست در‌حالی‌که بدون هیچ مشکلی و در روز روشن شاهد خرید و فروش آنها هستیم، دیگر موضوعیت ندارد.

خاطرنشان می‌شود این گزارش در زمان فیلتر تلگرام تهیه و در نوبت انتشار بود، اما با توجه به منتفی نبودن فیلتر تلگرام در مقاطع زمانی خاص یا برای همیشه و نظر به احتمال گرایش بیشتر کاربران ایرانی به فیلترشکن‌ها، لازم است توصیه‌هایی در این خصوص داشته باشیم.

با این مقدمه در متن حاضر به ارایه توصیه‌هایی به‌ویژه به نوکاربران فیلترشکن و VPN خواهیم پرداخت تا از صدمات و مخاطرات احتمالی به دور باشند. البته با ذکر این توضیح که **شاید متن گزارش حاضر به‌نوعی هنجارشکنی در کار رسانه‌ای تلقی شود، اما واقعیت آن است که بی‌توجهی نهادهای مسوول به واقعیت‌های موجود در جامعه می‌تواند زمینه‌ساز بروز مشکلات بیشتری برای مردم اعم از سرقت اطلاعات و خطرات هک و... شده و آنها را راهی مراجع پلیسی و قضایی کند. از سوی دیگر بی‌توجهی به این موضوع می‌تواند حتی به انتقال آلودگی‌های ویروسی و بدافزاری منجر شود که از کامپیوتر یکی از کارکنان نهادهای دولتی و خصوصی به شکلی ناخواسته از طریق یک USB به کامپیوتر نهادهای مختلف سرایت کرده و زمینه شیوع آلودگی‌های گسترده‌تر را فراهم کند. از این رو موضوع فقط کاربران و امنیت آنها نیست.**

تفاوت فیلترشکن با VPN

یک اپليكيشن پروکسی شما را به یک سرور راه دور وصل می‌کند و یک VPN هم همين كار را انجام مي‌دهد، اما واقعيت اين است كه پروكسي‌ها به‌دليل امنيت بسيار پايين‌شان اصلا جايگزين مناسبي براي VPN نيستند.

با استفاده از يك پروكسي، درواقع سرور پروکسی که استفاده کرده‌اید به ‌سایت مورد نظر متصل شده و شما اطلاعات را از سرور پروکسی دریافت می‌کنید.

توجه به اين نكته ضروري است كه سرورهای پروکسی فقط آی‌پی آدرس شما را مخفی می‌کنند و به‌عنوان واسطه در جریان ترافیک اینترنتی شما کار دیگری انجام نمی‌دهند. همچنین ترافیک تبادل‌شده ميان کامپیوتر شما و سرور پروکسی رمزنگاری نمی‌شود و در آنها هیچ‌گونه کار اضافه‌ای برای حفظ حریم خصوصی و امنیت نيز وجود ندارد.

در چنين شرايطي شركتي كه به شما اينترنت ارايه داده، سایر شرکت‌های واسط و حتي فردی كه در حال سرک کشیدن به ترافیک واي‌فاي شما است این امكان را دارد كه در ترافیک اینترنتی شما تجسس کند.

برخلاف پروکسی که به‌صورت ساده به‌عنوان یک سرور واسطه برای یک نرم‌افزار عمل می‌کند، VPN تمام ترافیک اینترنتی شما را از طریق خود عبور می‌دهد.

علاوه بر این، در VPN تمام ترافیک اینترنتی از طریق یک تونل به‌شدت رمزنگاری شده ميان کامپیوتر شما و سرور راه دور عبور می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که اتصال VPN یک راه‌حل مناسب و ایده‌آل برای حفظ حریم شخصي و امنیت كاربر باشد و با استفاده از VPN دیگر شركتي كه به شما اينترنت ارايه داده یا فردی که در حال جاسوسی است نمی‌توانند به ترافیک انتقالی ميان کامپیوتر شما و سرور VPN دسترسی داشته باشد.

مخاطرات استفاده از فیلترشکن‌ها

**نبايد فراموش كنيد كه چه از VPN و چه از پروكسي استفاده كنيد، تمام اطلاعات شخصی شما از مسير سرویس‌دهنده پروکسی می‌گذرد و وب‌مستر یا صاحب آن پروکسی می‌تواند هر چیزی را که می‌خواهد از اطلاعات شما رصد کند؛ بنابراین حساب ایمیل شما، بانک و جزيیات کارت‌های اعتباری، همه ممکن است به سرقت رود.**

همچنين نبايد از نظر دور داشت كه یک سایت پروکسی ممکن است فقط برای سرقت اطلاعات كاربر طراحي شده باشد. برخی از آنها زمانی که به سایت ایمیل یا بانکی خود وارد می‌شوید، نسخه جعلی سایت را به شما نشان می‌دهند. سپس شما را ترغیب می‌کنند که اطلاعات ورودتان را وارد کنید كه بايد با نگاه كردن به آدرس اينترنتي درج‌شده در نوار ابزار و مقايسه آن با آدرس اصلي بانك يا سرويس‌دهنده ايميلتان از اين موضوع كه سايتي كه به آن وارد شده‌ايد سايت اصلي است اطمينان حاصل كنيد. در مواردي از كلاهبرداري سعي مي‌شود آدرسي شبيه به آدرس اينترنتي بانك‌ها يا ارايه‌دهندگان ايميل براي نام دامنه ثبت شود كه با مطابقت دقيق و كلمه به كلمه نام انگليسي دامنه حتما بايد مورد توجه شما قرار گيرد.

**نكته ديگر آنكه بسیاری از پروکسی‌ها تعداد زیادی پنجره‌هاي تبلیغاتی را روي مرورگر شما نصب  و همچنین سعی می‌کنند که برنامه‌های خرابکارانه را هم روي رايانه‌تان نصب کنند. این برنامه‌ها برای بررسی و رصد رویه مرور صفحات وب و حتی اطلاعات شخصی شما نصب می‌شود و با نصب آنها هر بار كه وارد اينترنت شويد، اطلاعاتتان براي سازنده پروكسي يا فيلترشكن ارسال مي‌شود.**

از سوي ديگر سرورهایی که اشتراک VPN را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، نه‌تنها مي‌توانند تمامی اطلاعات ردوبدل شده را بررسی و کنترل كنند، بلکه مي‌توانند به همین وسیله با پورت‌های باز رایانه کاربر به اطلاعات درون رایانه وی دسترسی پیدا کنند و همچنين امکان کپی‌برداری یا دیدن اطلاعات داخلی رایانه کاربر نيز برای آنها میسر می‌شود. در چنين شرايطي اگر كاربر در محل کارش، این نوع ارتباط را برقرار کند، سرور می‌تواند از طریق رایانه کاربر به اطلاعات شبکه داخلی آن اداره نیز دسترسی پیدا کند و با نرم‌افزارهای پیشرفته بدون آگاهی کاربر، اطلاعات موجود در رایانه یا شبکه داخلی کاربر را برای خود کپی کند.

توصیه‌های مهم در استفاده از فیلترشکن

مهم‌ترين توصيه در خصوص استفاده از فيلترشكن‌ها طبيعتا استفاده نكردن از آنها است، اما اگر به هر دليلي از آنها استفاده كرديد باز هم بهتر است حداقل برخي موارد كلي را رعايت كنيد.

**برای مثال، هنگامی كه فيلترشكن‌تان فعال است، به‌هيچ‌وجه به‌صورت اينترنتي خريد نكنيد يا پرداخت آنلاين نداشته باشيد، چون امكان خواندن رمز شما به‌سادگي براي صاحبان فيلترشكن فراهم است.**

همچنين اگر هر گونه اطلاعات شخصي اعم از عكس و ويديو در رايانه‌تان داريد كه تمايل نداريد كسي از آنها مطلع باشد يا آنها را ببيند حتما قبل از استفاده از فيلترشكن آنها را از روي رايانه خود پاك كنيد. **اسكن كپي شناسنامه، كارت ملي و ساير مدارك هويتي‌تان را نيز به‌هيچ‌وجه در رايانه شخصي خود نگه نداريد، چون اين امكان وجود دارد كه با نصب بدافزارهايي از طريق فيلترشكني كه از آن سرويس مي‌گيريد اطلاعات شما كپي‌برداري شود.**

اگر در زمان استفاده از فيلترشكن از شبكه‌هاي اجتماعي مانند اينستاگرام، تلگرام يا فيس‌بوك استفاده مي‌كنيد، امكان دستيابي به اطلاعاتي كه در اكانت‌هاي شبكه‌هاي اجتماعي شما هست وجود دارد؛ پس حتي‌الامكان هر چند روز يك‌بار cash تلگرام خود را پاك كرده و پيام‌ها يا فايل‌هايي را كه دوست نداريد كسي ديگر از آن مطلع شوند را به‌هيچ‌وجه ارسال نكنيد.

**شايد بهترين گزينه اين باشد كه هيچ‌وقت از رايانه يا موبايلي كه به‌صورت روزمره استفاده مي‌كنيد به يك فيلترشكن وصل نشويد و از يك موبايل قديمي‌تر و بي‌استفاده كه در كمد يا انبار خود داريد يا از كافي‌نت براي اتصال با فيلترشكن استفاده كنيد.** توجه كنيد كه بهترين حالت اين است كه هيچ‌گونه اطلاعات شخصي روي سيستمي كه با آن به فيلترشكن متصل مي‌شويد نداشته باشيد.

توصیه‌های مهم در خرید فیلترشکن

اگر عبارت «نکاتی برای خرید فیلترشکن» یا «از کجا فیلترشکن بخریم» را در اینترنت جست‌وجو کنید، چیزی پیدا نمی‌کنید اما به محض اینکه کلمه خرید و فیلترشکن در کنار هم قرار بگیرند، با انبوهی از سایت‌های فروش فیلترشکن مواجه می‌شوید که چیزی عاید شما نمی‌کند.

پس حتما به این نکات توجه کنید.

اگر کاربر موبایل هستید، اگرچه همواره با مخاطرات احتمالی در استفاده از فیلترشکن‌ها مواجه هستید، اما مهم‌ترین توصیه این است که به منابع و فروشگاه‌های ناشناس مراجعه نکنید.

اما اگر برای کامپیوتر خود قصد خرید یا استفاده رایگان از فیلترشکن را دارید و از آنجا که با انبوهی از پیشنهادها مواجه می‌شوید که هیچ تضمینی برای امنیت، جاسوسی و کارکردن آنها وجود ندارد، بهترین توصیه آن است که از تجربه افرادی که از مدت‌ها قبل در حال استفاده از یک نوع فیلترشکن هستند بهره بگیرید. به‌عبارت دیگر باید سراغ نمونه‌هایی بروید که امتحان خود را پس داده‌اند. (**فراموش نکنید که بخشی از فیلترشکن‌ها ساخته نهادهای امنیتی برخی کشورهای منطقه و غرب هستند که نه صرفا با هدف دستیابی به اطلاعات کاربران ایرانی، بلکه به‌منظور استفاده از کامپیوتر آنها برای نفوذ و حمله به زیرساخت‌های سایبری کشور طراحی شده است.**)

لذا همان‌طور که ذکر شد، تهیه فیلترشکن از منابع نامشخص می‌تواند کامپیوتر و موبایل شما را در معرض انبوهی از مشکلاتی که ذکر شد قرار دهد.

طبيعتا خريد فيلترشكن از سايت‌هايي كه به‌تازگي ايجاد شده نيز مخاطرات خاص خود را دارد، پس از اطرافيانتان (که دانش و تجربه بیشتری دارند) در خصوص سايت‌هايي كه از آن فيلترشكن تهيه مي‌كنند تحقيق و از سايتي خريد كنيد كه حداقل يك سالي باشد كه در اين تجارت (سياه!) فعاليت دارد. ضمنا پيش از خريد حتما در خصوص قطعي سرويس‌ها و سرعت آنها نيز تحقيق كنيد، چون share بسيار زياد اكانت‌هاي فيلترشكن مي‌تواند باعث كندي و قطعي شود و شما را با مشكل مواجه كند. **در پایان تکرار می‌شود: فراموش نكنيد كه بهترين حالت استفاده نكردن از فيلترشكن‌ها است؛ چراكه به لحاظ امنيتي استفاده از آنان بسيار پرمخاطره است.**