شبکه های اجتماعی زیر ذره بین

 

حاشیه‌های حذف بودجه مبارزه با گردو غبار غرب کشور

هفته گذشته بادهای جنوبی وزیدن گرفتند و باعث خیزش گرد و غبار در خوزستان و ایلام و تعدادی از شهرهای جنوبی شد و در نتیجه کاهش کیفیت هوا در این شهرها، مدارس هم سرانجام به تعطیلی کشانده شد.

آن‌طور که در شبکه‌های اجتماعی آمده در این شرایط به گفته معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، در مجلس بودجه مقابله با گرد و غبار خوزستان در سال ۹۷ حذف شده است.

همین موضوع موجی از نارضایتی‌ها را در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی به وجود آورد و کار به جایی رسید که حتی در ارتباط مستقیم تلویزیونی رییس‌جمهور هم به این موضوع پرداخته شد و رییس‌جمهور قول داد حتی در صورت حذف بودجه مبارزه با گرد و غبار باز هم اقدامات لازم را برای مقابله با آن انجام دهد. البته اظهارات رییس‌جمهور در خصوص اینکه اقداماتی مثل نهالکاری و آب‌گیری تالاب‌ها انجام شده موجب شد که کاربران زیادی به همین موضوع اشاره کرده و نقدهایی را به او وارد کنند.

آن‌طور که در شبکه‌های اجتماعی آمده در لایحه بودجه پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی ۱۵۰ میلیون دلار برای مقابله با گرد و غبار جنوب کشور از جمله خوزستان در نظر گرفته شده بود که توسط کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی حذف شده است.

سالگرد پلاسکو و غمی که از دل نرفته

هفته گذشته سالگرد حادثه پلاسکو بود و بازنشر خاطرات و ویدیو‌های این حادثه از جمله مطالبی بود که به وفور در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد. این سیل دوباره بارگذاری عکس و ویدیو از حادثه پلاسکو از یکسو باعث شد تا فداکاری‌های آتش‌نشانانی که در دل آتش جان سپردند را از خاطرمان نبریم و از سویی باری دیگر ما را یاد صحنه‌های زشت سلفی گرفتن برخی زامبی‌های فضای مجازی با ساختمان شعله‌ور پلاسکو و باقیمانده‌های آن انداخت.

به نظر می‌رسد شبکه‌های اجتماعی در ایران روی لبه چاقویی حرکت می‌کنند که یکسوی آن طرف روشنش بوده و در حوادث ناگوار مثل پلاسکو و زلزله کرمانشاه به دنبال کمک‌رسانی است و سوی دیگر آن زامبی‌های مجازی هستند که از انسانیت خالی شده و سلفی گرفتن با دردهای دیگران برای گرفتن لایک بیشتر برایشان تبدیل به نوعی شهوت شده است.