شرکت خدمات انفورماتیک پیشتاز خوان هفتم همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت

شرکت خدمات انفورماتیک در بخش‌های مختلف هفتمین دوره همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت حضوری چشمگیر را در قالب سخنرانی مدیرعامل و مشارکت در پنل‌ها و سخنرانی‌های معاونین، کارگاه‌های مختلف و نمایشگاهی طی روزهای دوم و سوم بهمن ماه سال جاری، سالن همایش  برج میلاد به تصویر کشید.

شرکت خدمات انفورماتیک پیشتاز خوان هفتم همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت

بانک‌ها به سمت پیاده‌سازی بانکداری باز حرکت کنند

روز اول همایش با سخنرانی مدیرعامل آغاز شد؛ وی در سخنرانی خود تصریح کرد: با توجه به تحول‌گرایی که در حال حاضر وارد صنعت پرداخت و نظام بانکی شده و فشارهایی که از سمت فناوران مالی یا فین‌تک‌ها آمده بانک‌ها باید به سمت پیاده‌سازی بانکداری باز حرکت کنند تا فین‌تک‌ها هم بتوانند سرویس‌های بانکی را ترکیب کرده و به مشتریان ارایه دهند.

وی افزود: از طرف دیگر بانک‌ها باید با مقررات جدیدی که اتحادیه اروپا و همچنین مقررات جدید بانک مرکزی ایران خودشان را تطبیق دهند.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک با اشاره به اینکه مشتریان جدید بانکی از نسلی هستند که در فضای دیجیتال متولد شده‌اند و از سویی دنیای دیجیتال نیز دستمایه تغییر و تحول شده است، توضیح داد: همین موضوع موجب شده به موسسات مالی فشار وارد شود و از طرفی آنها باید خود را با این تغییرات تطبیق دهند، مشتریان نیز انتظار دارند بانک‌ها بتوانند از این کانال، سرویس‌های خودشان رابه آنها برسانند.

نجفی در ادامه بیان داشت: بانک‌ها باید با داده‌هایی که در اختیار دارند تحلیل رفتار مشتری داشته باشند که با تحلیل این داده‌ها بتوانند به مشتریان خودشان سرویس‌ها، پیشنهادها یا بسته‌های جدید ارایه دهند.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک همچنین عنوان کرد: یکی دیگر از اتفاقات مهم آن است که بانک‌ها باید سرویس‌های خودشان را با  سرویس‌های غیربانکی ترکیب کرده و مشتریان را به آن سمت و سو سوق داده و به آنها خدمات دهند که مسیر واقعا دشوار و پیچیده‌ای است، البته انتظار می‌رود در بعضی مواقع مقررات تغییر کرده، یا ظرفیت‌سازی در بانک‌ها به وجود آید و یا بودجه‌های لازم کنار گذاشته شود.

وی اضافه کرد: همه این موارد در کنار سایر اتفاقات مثل ارزهای رمزی یا اینترنت اشیا می‌تواند سبب شود بانک‌ها با اختلال یا تحول مضاعف مواجه شوند و اگر بانک‌ها خودشان را با تحولات همراه نکنند ممکن است از عرصه بانکی خارج شوند و دیگرانی مانند گوگل جای آنها را بگیرند.

نجفی در بخشی از سخنان خود با اشاره به انتظارات مردم از شبکه بانکی گفت: بخشی به بازار داخلی بانکی ما برمی‌گردد و انتظاراتی که جامعه از بانکداری ما دارد که این انتظارات خیلی پیچیده و دشوار نیست ولی متاسفانه در شبکه بانکی ما این انتظارات برآورده نمی‌شود.

قوانین کلید اجرای EMV

در ادامه این همایش پنل EMV با حضور خانم مهندس نوش‌آفرین مومن واقفی، معاون ریسک و امنیت اطلاعات به عنوان مدیر نشست و مهندس علی سیفی، مدیر سیستم‌های کارت شرکت برگزار شد که در ابتدای پنل مومن واقفی گفت:  هر چند انگیزه اصلی پیدایش EMV در دنیا روند افزایش تقلب‌های بانکی و امکان جعل کارت‌ها بوده است و اولین مزیت استفاده از کارت‌های مبتنی بر EMV را می‌توان افزایش امنیت زیرساخت انجام تراکنش در شبکه و کاهش تقلب دانست، اما در ایران در حال حاضر بزرگترین ریسک اکوسیستم پرداخت کشور، نه بحث امکان کپی و جعل کارت‌ها، بلکه بحث Online بودن همه تراکنش‌های پرداخت است. بنابراین یکی از دلایل مهم دیگر در ایران جهت پرداختن به EMV،  پشتیبانی از امکان انجام تراکنش‌های برون‌خط یا Offline در شبکه پرداخت کشور است.

در ادامه مهندس سیفی در پاسخ به این سوال که با  مهاجرت به EMV در اکوسیستم پرداخت چه تغییراتی را شاهد خواهیم بود، اظهار داشت: برای هر کاری باید برنامه‌ای وجود داشته باشد. پیاده‌سازیEMV چند سالی زمان می‌برد. اگر فرض شود امسال این مهاجرت در کشور ما آغاز شود دو تا سه سال اجرای آن زمان می‌برد. اصل این بازی قوانین آن است. سیفی اشاره کرد که کل اکوسیستم در حوزه پذیرندگی و صادرکنندگی و زیرساخت پرداخت تغییر خواهد کرد.

پنل بانکداری باز

همزمان با این پنل در نشست تخصصی دیگری  به موضوع بانکداری باز پرداخته شد که طی آن مهندس سید محمد سعید طباطبایی، مدیر سیستم‌های ملی پرداخت از شرکت خدمات انفورماتیک، اظهار داشت: استاندارد PSD همزمان با فعالیت‌ها در حوزه پرداخت در کشور ما شروع شد و تقریبا حدود یازده سال پیش این فعالیت‌ها را با سامانه ساتنا شروع کردیم و اکنون موفق شدیم به چشم‌اندازی که بانک مرکزی ترسیم کرده بود برسیم.

وی افزود: در زمینه استاندارد  PSD  ورژن یک تقریبا موفق عمل کردیم که البته گپ‌هایی در این زمینه وجود دارد اما عمده چشم‌انداز ما محقق شده است.وی همچنین در روز دوم در کارگاه PSD2 نکاتی را در این خصوص برای حاضران تشریح کرد.

 

کارگاه‌های معرفی محصول

در این روز کارگاه‌های معرفی محصول سامانه‌های نوین همراه بانک(هما)، هوش تجاری پویان، مانیتورینگ اداره بازرسی و کلان‌داده برگزار شد و البته در یکی از نشست‌های ارایه مقالات دکتر نادر قاسمی و محمد حسین دهقان از شرکت‌های تابعه نیز به عنوان هیات رییسه حضور  داشتند.

دیجیتال شدن به مفهوم واقعی امری ضروری برای بانک‌هاست

در این روز دکتر مهران محرمیان در پنل تخصصی بانکداری دیجیتال حضور داشتند که طی سخنانی دیجیتال شدن را به مفهوم واقعی امری ضروری برای بانک‌ها عنوان کردند.

معاون شبکه شرکت خدمات انفورماتیک گفت: در دنیا بانک‌ها 6تا9درصد از درآمد خود را برای فناوری هزینه می‌کنند که این میزان در کشور ما حدود 2تا3درصد است. محرمیان در عین حال تاکید کرد: بانک‌ها نمی‌توانند در حوزه دیجیتال نقش همه را بازی کنند و پیشنهاد من این است که فقط در مرکز بر کار پردازش تراکنش‌ها متمرکز شوند و مهم‌تر این که با حرکت به سمت بانکداری باز فضایی ایجاد کنند تا دیگران از قبیل شرکت‌های فین‌تک وارد میدان شده و به دیجیتال شدن آنها کمک کنند.

سهم درآمدهای غیر مشاع از درآمد بانک‌های کشور حدود 15درصد است

ساعاتی بعد از این پنل، دکتر فرهاد فائز معاون بازاریابی و فروش شرکت خدمات انفورماتیک طی سخنانی تحت عنوان بررسی نظام کسب و کاری بانک‌ها در ایران و مقایسه مدل‌های کسب و کاری بانک‌های ایرانی گفت: سهم درآمدهای غیرمشاع از درآمد بانک‌های پیشروی دنیا 45 درصد است که این عدد در کشورمان  فقط 15درصد است، این درحالی است که فقط حدود یک سوم از درآمدهای غیرمشاع را کارمزد خدمات بانکی تشکیل می‌دهد.

معاون شرکت خدمات انفورماتیک با بیان اینکه برای هر 100 هزار نفر در ایران 31 شعبه داریم که این میانگین در دنیا 12شعبه، است، بیان کرد: تعداد شعب بانک‌های ایران در قیاس با متوسط جهانی بالا نیست که البته برای کاهش هزینه‌های بانک، نیازمند کاهش تعداد شعب هستیم و این موضوع امری اجتناب‌ناپذیر است. وی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه 10 بانک بورسی برترکشور در سال 95 فقط 800میلیارد تومان درآمد داشتند، افزود: فقط 4 تا 5 درصد درآمد بانک‌ها از ارایه سرویس به مشتریان است.

 

فین‌تک حامیان و چالش‌ها

همزمان بااین پنل کارگاه ارایه محصولات برگزار شد که آقایان علیرضا عزیزخانی، مشاور بازاریابی و فروش و مهندس مهران افسری، مدیر سیستم‌های نوین شرکت و دکتر نادر قاسمی عضو هیات مدیره شرکت فرادیس‌گستر کیش حضور داشتند. در این نشست، افسری، چالش قوانین و مقررات را در مسیر توسعه فین‌تک‌ها مهم دانست و گفت: ما آماده ارایه مشاوره به فین‌تک‌ها در این خصوص هستیم تا راه‌ها برایشان هموارتر شود.

قاسمی هم در بخش دیگر نشست، افزود: نکته مهمی که به یک فین‌تک کمک می‌کند، سرعت در تصمیم‌گیری است. لایه‌های تصمیم‌گیری در شرکت‌های بزرگ خیلی زیاد است. به همین لحاظ در اینگونه موارد شرکتی تأسیس می‌شود که لایه‌های تصمیم‌گیری کمتری داشته باشد تا سرعت عمل بیشتر شود.

عزیزخانی نیز گفت: یکی از مسایلی که با آن برخورد کردیم این بود که تیم‌ها و استارت‌آپ‌ها به مسایل فنی بیشتر اهمیت می‌دهند. با اینکه مسایل فنی اهمیت زیادی دارد اما در کنار آن باید به مدل‌های کسب و کار و مباحث مالی هم توجه کرد.

تحلیل پیشرفته شبکه‌های مالی و سامانه‌های مدیریت تقلب

در محل دیگری از همایش، دکتر نصیری در قالب تحلیل پیشرفته شبکه‌های مالی و سامانه‌های مدیریت تقلب کارگاهی را برگزار کرد و در بخش‌هایی از آن به تشریح روش‌های مختلف تشخیص تقلب همچون  روش‌های مبتنی بر قوانین ساده، روش‌های مبتنی بر رفتار، روش‌های مبتنی بر یادگیری ماشین، روش‌های تحلیل شبکه مالی و در نهایت سامانه مدیریت تقلب پایا، پرداخت و در عین حال به چند نمونه از مواردی که از طریق تحلیل شبکه‌های مالی می‌توان به دست آورد، اشاره کرد.

بلاک‌چین و کاربرد آن در صنعت بانکی

مهندس حسین یعقوبی از کارشناسان گروه مدل‌سازی و راهکارها نیز در کارگاهی به موضوع بلاک‌چین و کاربرد آن در صنعت بانکی پرداخت: بلاک‌چین به معنای توزیع دفتر کل تراکنشات (Ledger) بین اعضای یک شبکه است؛ بدین وسیله ضرورت وجودی یک نهاد مرکزی برای ثبت تراکنش‌ها از بین می‌رود. از جمله این نهادهای مرکزی می‌توان به بانک، سازمان ثبت اسناد و سازمان ثبت احوال اشاره کرد.بلاک‌چین را می‌توان به صورت یک مکانیزم ایجاد اعتماد بین اعضای یک شبکه دید؛ بلاک‌چین نخستین بار توسط بیت‌کوین مورد استفاده قرار گرفت اما پس از زمان محدودی قابلیت‌های آن در تمامی کسب و کارها مورد توجه قرار گرفت.

 

نمایشگاه نو اندیشان فناوری‌های مالی

بخش نو و بسیار جذابی که امسال با حمایت شرکت خدمات انفورماتیک برگزار شد نمایشگاه «نو اندیشان فناوری‌های مالی» بود که مهندس میرزایی برزی رییس گروه بازاریابی و فروش شرکت خدمات انفورماتیک در این خصوص گفت: از آنجایی که یکی از استراتژی‌های شرکت خدمات انفورماتیک حمایت از این استارت‌آپ‌ها یا همان فین‌تک‌ها است تصمیم بر این شد که با حمایت شرکت این بخش اضافه شود. پس از فراخوان قریب به 70 استارت‌آپ ثبت‌نام کردند. که از بین آنها 30 استارت‌آپ با شاخص‌های خاصی امکان حضور در نمایشگاه را پیدا کردند.

بر این اساس در جشنواره دکتر نوربخش بر اساس رای داوران 9 تیم در سه گروه به عنوان برترین استارت‌آپ‌ها معرفی و استارت‌آپ برتر هر گروه جایزه خود را از دست برگزار کنندگان و مدعوین ارشد همایش دریافت کردند.

در گروه صاحبان ایده ،حسن بان به نمایندگی از تیم یوز پول (UZCOIN) رتبه اول، علی مهرآبادی به نمایندگی از تیم آوا دریافت (Say Pay) رتبه دوم و احمد آذرنیک به نمایندگی از تیم کارت بانکی مجازی (FBank) رتبه سوم را کسب کردند. در گروه طرح‌های کسب و کار و MVP، میلاد یداللهی به نمایندگی از تیم آزمونگر برنامه‌های موبایل (MSST) رتبه اول، شایان باقری به نمایندگی از تیم جیک (JIK) رتبه دوم و امین معاون جولا به نمایندگی از تیم تحلیلگر شبکه‌های اجتماعی (Social Analayzer) رتبه سوم را کسب کردند.

در گروه طرح‌های تجاری‌سازی شده در قالب شرکت‌های نوپا، محمد علی جعفری به نمایندگی از تیم پرداختم (Pardakhtam) رتبه اول، مونا مریدی به نمایندگی از تیم مانیار (Moneyar) رتبه دوم و مهرداد فضیلت به نمایندگی از تیم سیم پی (SIMPAY) رتبه سوم را کسب کردند.

کسب رتبه اول سامانه صیاد از جشنواره دکتر نوربخش

و سرانجام در مراسم اختتامیه هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت که عصر روز سه شنبه 3 بهمن 96 در برج میلاد تهران برگزار شد، جوایز برندگان جشنواره مرحوم دکتر نوربخش توسط ناصر حکیمی معاون فناوری‌های نوین، پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی و علی دیواندری رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی به آنها اهدا شد.

در این مراسم، سامانه صیاد (صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک) شرکت خدمات انفورماتیک نوین کیش موفق به کسب رتبه نخست در گروه سامانه‌های ملی بانکی شد و جایزه هیات داوران به سید کاظم دهقان مدیرعامل این شرکت اهدا شد.