پسوند اينترنتی .nowruz رونمایی شد

سه‌شنبه هفته گذشته پسوند دامنه .nowruz در نشست خبری با حضور خبرنگاران در دانشگاه الزهرا تهران به صورت رسمی رونمایی شد.

پس از آنکه شرکت ایرانی-ترکیه‌ای Asia Green IT System موفق شد مجوز عرضه پسوندهای جدید pars و Nowruz را بگیرد، عرضه پسوند Nowruz از هفته گذشته در ایران آغاز شد.

بر اساس اعلام مدیران شرکت پردیس، میزبان اين شركت به عنوان کارگزار انحصاری فروش پسوند دامنه .nowruz و .pars در ایران بوده و عرضه رسمی پسوند nowruz از (10 بهمن ماه 1396) به صورت جهانی آغاز و از طریق این شرکت عرضه مي‌شود.

در این نشست، ندا سلیمانی مشاور محصول شرکت پردیس‌میزبان، با بیان این موضوع که از سال 2011 عرضه پسوندهای جدید اینترنتی در دنیا آغاز شده است، گفت: یکی از قابليت‌هايي که با ایجاد پسوندهای جدید مانند .nowruz شكل مي‌گيرد برداشتن محدودیت‌های انتخاب اسامی در پسوندهای قدیمی است و قابل ذکر است که پسوند .nowruz تنها مختص به ایرانیان نیست بلکه طبق آمارها 187 میلیون نفر در 11 کشور دنیا نوروز را به عنوان عید رسمی‌شان قرارداده‌اند بنابراین طیف وسیعی از مردم می‌توانند از این دامنه استفاده کنند.

در ادامه نشست خبری شرکت پردیس‌میزبان، نمایندگی اختصاصی پسوند .nowruz در ایران، محمد حسین فروزان‌نژاد عضو هیات مدیره اين شرکت گفت: طبق قوانین آیکان پسوندهای جدید می‌بایست بین 45 تا 60 روز در اختیار کمپانی‌ها، برندها و سازمان‌های بزرگ قرار بگیرد و پس از آن عرضه‌اش در بین کاربران عادی فراهم خواهد شد.

فروزان‌نژاد با بیان اینکه عرضه پسوند pars نیز در سال آینده انجام خواهد شد، گفت: مزیت این پسوند نسبت به پسوند ir این است که پسوند ir نشانی از کشور ایران بوده و به نوعی وابسته به کشور است و بنابراین تحریم‌ها سبب محدود شدن فعالیت سایت‌های ثبت شده با این دامنه می‌شود؛ اما pars چنین محدودیت‌هایی ندارد.

وي ادامه داد: قیمت پسوندهای .nowruz حدود 80 هزارتومان خواهد بود که با توجه به موضوعیت آن و بحث تجاری و فرهنگی این پسوند می‌تواند قابل توجه قرار گیرد.

بر اساس این گزارش ثبت دامنه با پسوند .nowruz در فاز اول جهت شرکت‌ها و سازمان‌ها از آدرس اینترنتی pardismizban.com قابل دسترس خواهد بود.

فراموشی عمدی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه